FORUM JABLONOWO.COM
Wyślij swój post za pomocą poczty lub przez formularz  , ewentualnie gadu-gadu2015-05-22, Crowley: Do TOMEK - mieszkańcy mają podwórko na którym można parkować, dziwi mnie że wszyscy mają mieć utrudniony ruch tylko dlatego że niedzielni kierowcy mają problem z manewrem wjechania i wyjechania z własnego podwórka, a można to zauważyć na każdym kroku w naszym mieści że tak prosty manewr, a jednak sprawia wielką trudność (prostszy niż wymijanie) a może to zwykłe lenistwo. Poza tym, na miejscach stałego zasiedzenia przez auta na ulicy Sikorskiego, można znaleźć niezłe górki oleju i innych płynów, także ukłon w stronę urzędników że tym razem nie wykazali się czepialstwem i właściciele aut nie zostali pociągnięci do konsekwencji przez ekologów, policja nie sprawdziła przyczyn wycieków z danych aut etc. :) Miłego weekendu życzę wszystkim niedzielnym kierowcom, może warto poświęcić piękną pogodę i wolny czas na naukę parkowania na własnym podwórku :)

2015-05-22,
mieszkanka: Gratuluje pomyslu spedzania wolnego czasu w naszym miescie zarowno dzisiejszego festynu jak i tego z 3 czerwca. Wielka szkoda ze nikt nie pomysli o osobach pracujocych. Bo wieksza czesc mieszkancow wlasnie jest o tej poze w pracy. Ale tak to jest festyny dla emerytow i bezrobotnych.

2015-05-22,
LKS NAPRZÓD: Zarząd oraz piłkarze klubu serdecznie zapraszają mieszkańców GMINY i Miasta Jabłonowo Pomorskie na sobotni mecz z Mustangiem Ostaszewo. Start godzina 17.00 stadion przy ulicy Słonecznej nie może WAS zabraknąć

2015-05-22,
TOMEK: Wszystkim nieudolnym kierowcom piszącym głupie skargi serdecznie gratuluję popierania znakomanii i przepędzenia mieszkańców ulicy Sikorskiego z ich pojazdami z jezdni na trawniki.Proponuję ustawić znaki zakazu na wszystkich ulicach naszej"metropolii"ponieważ zawsze się znajdzie nieudacznik za kółkiem,który ma problem z omijaniem pojazdu prawidłowo stojącego na jezdni.Zakazanie postoju po obu stronach jezdni na drodze o śmiesznie małym natężeniu ruchu przy braku jakiegokolwiek parkingu w pobliżu jest tylko i wyłącznie złośliwym utrudnianiem życia i pozbawianiem praw jednych kosztem innych użytkowników dróg płacących podatki.Tak interpretowane przepisy "Prawa o ruchu drogowym" spowodowały by w każdym większym mieście całkowity zakaz postoju na prawie wszystkich ulicach co jest absurdalnym pomysłem.Prawo jest oczywiście prawem i rozumiem ,że władze uginają się przed piszącymi skargi ale kij ma dwa końce,dzisiaj Sikorskiego,jutro Wąska,Lipowa, Kolejowa czy inna ulica na której nieudacznik za kółkiem będzie miał problem z prostym manewrem.

2015-05-22,
anonim: do anonim: Brak dzisiejszej wody to wynik awarii, co mieli napisać uwaga awaria? co by to dało?? to raz a dwa , m,ysle ze to ma sluzyc informowaniu przed silnym mrozem gradem, burzami wiatrem itd. a nie pisaniu zeby pisac.


2015-05-21, anonim: Namawiano mieszkańców do kożystania z aplikacji SIMS. Od rana dziś brak wody na ul. Grudziądzkiej a jakiej kolwiek informacji brak. Czy między innymi ni do tego miał służyć ten system?

2015-05-21,
Zgroza: Określenie "wasze pszczoły" naprawdę robi wrażenie. Dowodzi, że nie wystarczy ukończyć szkołę, trzeba jeszcze uważać na lekcjach. Zgroza

2015-05-21,
anonim: Do Zgroza: a dzis zeby zostac rolnikiem trzeba skonczyc wiele szkół i miec pojecie o wszystkim. ludzie z miasta ida na 8 godzin i robia jedno, my natomiast musimy miec pojecie o wszystkim, i prosze mi nie mówic zebym przeprowadził sie do miasta bo i tak tego nie zrobie. a co do oprysków skad wiecie na co my pryskamy? sa rózne opryski które nie szkodza waszym pszczołom. prosze mi uwierzyc ze zaden rolnik nie opryskuje pola w dzien opryskiem który jest szodliwy na pszczoły. robimy to wieczorami

2015-05-21,
EK: Do ZGROZA: brawo ująłeś temat krótko i konkretnie, może coś dotrze.

2015-05-21,
Kamil: do Zgroza: co ma Pan na myśli używając porównywania stereotypu? nawet jeśli prowadzący gospodarstwo ma braki w wykształceniu nie znaczy że na forum można im to wytykać, znam osobiście ludzi z podstawowym lub zawodowym wykształceniem i powiem Panu że doświadczenie wynikające z prowadzenia FIRMY bo gospodarstwo to już podchodzi pod firmę często stawia tych ludzi powyżej przeciętnej wiedzy z zakresu obowiązków.
do Pani Katarzyny: zapytam wprost czy osobiście badała Pani wpływ oprysków w Jabłonowie na populację owadów? środki zwane Fungicydami z reguły są nie groźne a Herbicydy stosowaliśmy ponad miesiąc temu

2015-05-21,
SAMM: Aby rozwiazac problem opryskiwania zboz prosze udac sie do ODR w Brodnicy i tam wszystko wytlumacza. Z tego co ja wiem to w dzien (do 18tej) nie mozna pryskac na rosliny kwitnace ,natomiast na pozostale nie ma żadnych przeciwskazan. Jest jeszcze jedna sprawa a mianowicie gdy w sasiectwie pola sa pasieki ,wowczas wlasciciel pola musi powiadomic wlasciciela pasieki o planowanym zabiegu .

2015-05-21,
marqu: do andrzej: słyszałem, że po prostu nie została przedłużona umowa najmu w tym domu (ciągnęło się to już podobno długo) i właściciel chciał uprzątnąć swój teren, nie miało być już tam domu. W sumie to dom już czasy swojej świetności przeżył.


2015-05-20, Katarzyna: Doskonale wiem, kiedy się opryskuje pola i proszę mi wiedzieć, że dawniej takie zabiegi wykonywano w odpowiednich godzinach po południowo - nocnych, a nie w środku dnia, kiedy pszczoły latają. Trochę odpowiedzialności!

2015-05-20,
Zgroza: Wierzyć się nie chce, że to piszą rolnicy. Kiedyś faktycznie obowiązywała zasada, że zdolniejsze dzieciaki wędrowały do szkół, do miasta, a na gospodarstwie zostawał ten jeden... Myślałem, że to już przeszłość. Zgroza

2015-05-20,
JA1223: pani Katarzyno a pani w domu sprząta w nocy lub do pracy chodzi to tak samo rolnik zajmuje się swoją pracą w dzień jak jest ładna pogoda trochę zrozumienia :) pozdrawiam

2015-05-20,
andrzej: Czy może ktoś wie dlaczego rozebrano dom nad kanałem przy kosciele w Jabłonowie Zamku.

2015-05-20,
mieszkanka: do P.Katarzyny .rolnicy nie pryskają całym rokiem tylko jest sezon że opryskują pole i jest ok. kiedy mają to zrobic w zimę czy na jesień ? wtedy mówiłaby Pani że jeżdzą jak głupcy po pustych polach.jezeli nie odpwiiada to proszę przenieśc sie do miasta tylko wtedy też byłoby zle bo smród opon spalin i głośno.Pani niech zajmnie się swoimi obowiazkami a rolnicy swoimy.

2015-05-20,
anonim: Od kilku dni po miescie biega pies- bokser. Pies jest sporych rozmiarow i stwarza zagrozenie tym bardziej, że biega w poblizu przedszkola i szkoly podstawowej. Moze własciciel zainteresuje sie tym, że pies ucieka z posesji.


2015-05-19, rolnik: do Katarzyna to prosze nie patrzec. kiedy mamy pryskac ? w nocy? to niema sensu to tak jak bysmy pryskali w deszcz to chyba moje pole i mam prawo tam pryskac. moze Pani wypuszczac pszczoły na noc i tez bedzie OK. troche zrozumienia

2015-05-19,
Gimnazjum: Z uwagi na przygotowania do apelu z okazji Święta Patrona Szkoły odwołuję zajęcia popołudniowe na sali gimnastycznej od dnia 21.05.2015r do 22.05.2015r.
Dyrektor Gimnazjum Anna Berent

2015-05-19,
Katarzyna: No właśnie drodzy rolnicy. Nie mogę przepatrzeć na tych wszystkich z Was, którzy w środku dnia opryskujecie pola. Zwracam na ten problem uwagę od dawna i nie bardzo wiem, czy można to gdzieś zgłosić? Niestety, ale to częsty proceder.

2015-05-19,
zawodnik Naprzodu: Witam pisze w sprawie naszego stadionu przy ul.Słonecznej, a szczególnie w kwestii dbania o płytę tzn murawę boiska. Gmina się zachwala jakiego to nie mam obiektu ale tez przydałoby się zadbać o ten obiekt. Bynajmniej o podlewanie płyty boiska. Jesli chodzi o resztę obiektu jest w stanie bardzo dobrym. tyle...


2015-05-18, Cypis: W końcu ulica Sikorskiego jest wolna od przyczep i samochodów. Wszystkim którzy się do tego przyczynili głęboki ukłon. Widać konkretne decyzje i słuchanie potrzeb miejscowej ludności. Panie Burmistrzu tak trzymać. Pzdr.

2015-05-18,
Flow: Panie Adamie! Nie wiem czy Pan wie jak doszło do tej tragedii, ale sprawdzenie (tj. pomacanie i rzucenie okiem) bramek na boisku to nie jest sprawdzanie sprzętu. Od tego są fachowcy i atesty. Poza tym sprzęt na boisku w Świeciu był sprawny. Zamiast wracać do SM proponuję przyjrzeć się pracy osób, które odpowiedzialne są za zajęcia sportowe dla dzieci w Jabłonowie.

2015-05-18,
rianka666: witam, czy może ktoś wie, dlaczego dom kolo kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha został zburzony? był to bardzo wiekowy obiekt.


2015-05-17, Rodzice i uczniowie klas maturalnych bardzo dziękują dyrektor Zespołu Szkół pani Barbarze Bober, nauczycielom, za przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości. Dziękujemy za dodatkowe zajęcia, konsultacje, dobre rady oraz życzliwą atmosferę podczas matur.


2015-05-16, Adach Orzech: Nawiązując do tragedii, która wydarzyła się w Świeciu nad Osą, gdzie niezabezpieczona bramka śmiertelnie przygniotła chłopca... Pamiętacie bekę z naszego Strażnika Adama Niedośpiała, który sprawdzał stan zabezpieczeń na boiskach szkolnych i placach zabaw. Gdyby był w Świeciu Ktoś taki można by tragedii uniknąć no nie?

2015-05-16,
Uczennica: Witam, czy to prawda, że Gimnazjum w Jabłonowie powinno być zamknięte z powodów terenu/fundamentów itp.? Jeśli tak to co z lekcjami? Bo chodzi pełno plotek po mieście! Dziękuje za odpowiedź! :)

2015-05-16,
Moderator: Rzeczywiście, 4 maja otrzymałem post od "murzyn", ale z pustym polem komentarza. Ani opublikować, ani odpowiedzieć czy dopytać. Podobnie wczoraj niejaki "szymon" przysłał pusty post. Powtórzę zatem uwagę z formularza: Jeśli post nie ukaże się na FORUM, to prześlij tekst na adres redakcja@jablonowo.com

2015-05-16,
murzyn: a gdzie jest mój wpis o przejściach dla pieszych? moderator sam pobiegł z pomysłem o pasach do urzędu miasta i zaczęli malować. Napisałem.... nic się nie pojawiło, krótko po tym zaczęli malować wszędzie pasy... taka nasza Polska... co by tu jeszcze napisać, może też się tym zajmiecie po cichu hehe :) pozdro pozdro

2015-05-16,
anonim: Witam. Niedawno dowiedziałem się o tragedii jaka miała miejsce w naszej okolicy, aczkolwiek o chłopcu, którego przygniotła bramka. Niestety chłopiec nie przeżył. W związku z tym chciałbym zapobiec podobnej tragedii, która może się wydarzyć na boisku w Mileszewach. Stoją tam metalowe bramki, które (chyba) powinny być wkopane w ziemię. Niestety stoją one podparte "pustakami". W każdej chwili mogą się przewrócić, a przecież na boisku swój wolny czas bardzo często spędzają młodzi mieszkańcy wsi. Myślę, że powinniśmy coś z tym zrobić zanim dojdzie do następnej tragedii. Pozdrawiam.


2015-05-15, Cezar: Dobra wiadomość. Od września w Gimnazjum lekcje etyki.


2015-05-14, Józef Łupiński: Serdecznie zapraszamy na mecz IV LIGI POMIĘDZY LZS ROL.KO. KONOJADY a LTP LUBANIE, który odbędzie się w sobotę 16.05.2015r. o godz. 17:00 na stadionie w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.


2015-05-13, anonim: Zastanawiam się dlaczego w naszej gminie nie rozdaję się żywności z banku żywności"darów".To pomagało biedniejszym rodzinom i nie tylko.


2015-05-12, Moderator: To nie problem homofobii tylko kwestia sposobu prowadzenia lekcji i doboru treści nauczania. Forum nie jest najlepszym miejscem do osądzania pracy nauczyciela. Od tego jest dyrektor szkoły i w tym przypadku ksiądz-wizytator.

2015-05-12,
crowley: Dziwi mnie że problem homofobi nie został zamieszczony. Ale mogę także podpowiedzieć coś w tej kwestii - w Polsce panuje wolność wyznania i sumienia, ale także nie można szykanować nikogo pod względem jego koloru skóry, orientacji seksualnej jak i poglądów. To duży problem, i dziwi mnie że ktoś w naszym mieście pozwala na tego typu zabiegi we własnej szkole!!! Do autora problemu którego tu nie zamieszczono - nie bój się moderator zapewne przekaże ci mojego maila - napisz, pomogę ci wyjaśnić tą sprawę a także odpowiednio nagłośnić:) Bez względu na nasze poglądy i wyznanie, przed prawem odpowiadamy wszyscy tak samo bez względu na stanowisko, warto o tym pamiętać!!! Napisz - pomogę:)

2015-05-12,
Moderator: Witam. Kilka nadesłanych przez formularz anonimowych postów nie zostało opublikowanych. Zanim jednak powiesz lub napiszesz, że na forum jest cenzura, to przeczytaj wskazówkę na dole formularza: "Jeśli post nie ukaże się na FORUM, to prześlij tekst na adres redakcja@jablonowo.com". Informuję, że nadesłane sygnały trafiły jednak do właściwych adresatów. Czego dotyczyły? Ano np. dopuszczania do matur (coroczny motyw), homofobii na lekcjach religii, ścieków rzekomo wpływających do Lutryny, zatrudniania koleżanki itp. Jeżeli w gazecie chcesz opublikować list, to możesz zastrzec swoje dane do wiadomości redakcji, która ma obowiązek je chronić. Tak się składa, że 'Jablonowo.com' jest zarejestrowanym w sądzie tytułem prasowym i obowiązują tu takie same zasady.
5 maja otrzymałem anonimowy post o treści: "mieszkaniec: jaka Firma zajela sie demontarzem eternitu z starego targowiskai i czy po starym sypie burakow jest odpowiednim miejscem na skladowanie eternitu podpowie ktos", 7 maja wysłałem treść postu do UMiG i wczoraj otrzymałem kopię pisma w tej sprawie (jest dziś na stronie FOTO).
Jak zawsze dziękuję za nadesłane sygnały i pozdrawiam serdecznie!


2015-05-11, Koło nr 19 PZW: Uwaga Wędkarze! Odnośnie wykupu zezwoleń wędkarskich na 2015r. - wyprzedaż jest do końca sierpnia, a nie do końca roku jak było poprzednio ogłoszone. Za pomyłkę przepraszamy! Zarząd Koła


2015-05-10, Moderator: Witam. Sondażowe krajowe wyniki Wyborów Prezydenta już znamy. A jak wygląda nasz gminny sondaż? Otóż - Duda 37%, Komorowski 34%, Kukiz 18%, pozostali razem 11%. Frekwencja ok 38%. To tyle. Dobranoc.

2015-05-10,
anonim: do Tomek: Niestety, od zeszłego roku, kiedy w parku kolejowym ustawiono odstraszacze, gawrony zagościły również w tym "parku".


2015-05-08, Koło nr 19 PZW: Komunikat! Koło nr.19 PZW w Jabłonowie Pomorskim zaprasza młodych wędkarzy wraz z rodzicami na zawody wędkarskie z okazji DNIA DZIECKA oraz Panie na zawody o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jabłonowie Pomorskim, które odbęda się na jeziorze Gorzechówko dnia 30.05.2015r o godzinie 9:00 (od str. Buku Góralskiego). W zawodach udział mogą brać dzieci do lat 14. Nie obowiązuje karta wędkarska. Obowiązkowo należy zabrać sprzęt wędkarskich oraz siatkę do ryb. Metoda połowu dla dzieci oraz Pań - spławikowa. Zanęty oraz przynęty (białe robaki)sponsoruje Pan Michał Łukaszewicz. Odjazd autobusu o 8:00 plac przy M-Goku w Jabłonowie Pomorskim lub transportem własnym. Zapisy dzieci na zawody do dnia 23.05.2015r. w Salonie Prasowym przy ul.Głównej u Prezesa Koła kol.Marzeny Jarzembskiej. Przy zapisach dzieci do wglądu legitymacja szkolna. Na czas trwania zawodów jezioro jest zamknięte. Po zawodach tradycyjne ognisko. Zbiórka nad jeziorem o godzinie 8:15. Zapraszamy! Kapitan Sportowy Janusz Moczadło

2015-05-08,
Koło nr 19 PZW: Uwaga Wędkarze! Od 1.05.2015r do 31.08.2015r sprzedaż zezwoleń wędkarskich odbywać się będzie w każdą środę i piątek od godz. 16:00-17:00 w gmachu M-Gok w Jabłonowie Pom. Od 1.09. do końca roku od godz. 16:00-18:00. Zarząd Koła

2015-05-08,
Tomek: Ponieważ w naszym mieście występuje problem z miejscami spacerowymi dla matek z dziećmi,również do spacerów z pieskami chciałbym się zapytać Pana burmistrza jaki jest status parku na ulicy Sikorskiego przylegającego do dawnego Ośrodka Zdrowia. Nie ma tam gawronów, można by postawić ławki i zrobić wejście od strony ulicy.


2015-05-07, Moderator: Ponieważ kolejne posty nie wnoszą nic nowego, proponuję zamknąć wątek parkowania przy ul. Nowy Rynek. Ostatnie dwa posty trafiły do kosza z uwagi na to, że ta sama osoba odpowiada sobie na własne wypowiedzi, robiąc ewidentnie sztuczny tłok. Niemniej, dziękuję za te sygnały i liczę na to, że sprawa zostanie uregulowana przez stosowne służby. Pozdrawiam serdecznie.


2015-05-06, mieszkanka: Pragnę podziękować pani radnej Katarzynie Piórkowskiej za złożenie apelacji w sprawie zanieczyszczenia chodników i parku kolejowego przy ul. Kolejowej. Rozwiązanie problemu jest tym ważniejsze, ponieważ problem zanieczyszczonego placu zabaw przez bytujące tak ptaszki uniemożliwia dzieciom pełną swobodę i możliwość zabaw oraz spędzania wolnego tam czasu. Mam nadzieję, iż rozwiązania jakie zostaną tam zastosowane przyczynią się także do czystych chodników oraz pełnej swobody przechodniów. Jeszcze raz dziękuję pani Katarzyno

2015-05-06,
do O-NA: Jeśli zakazu nie ma, na chodniku parkować można. Trzeba tylko zostawić określoną ilość miejsca. Zakazu nie ma więc co więcej może zrobić Policja? Dzieci narażone są na niebezpieczeństwo w wielu miejscach, nie tylko tam. Trzeba po prostu ich pilnować ! A z tym jak wiemy też trudno.


2015-05-05, Kierowca: Witam. Moim zdaniem większy problem z parkującymi nieprawidłowo samochodami jest na ulicy Urzędowej przy wejściu na stary stadion. Wzniesienie ograniczające widoczność, skrzyżowanie, żeby ominąć stojące auta trzeba zjechać na przeciwległy pas ruchu na którym zawsze może coś wyskoczyć. Jak mówi stare przysłowie ''Pod latarnią najciemniej''


2015-05-04, O-NA: Do uczennicy ZS.No nie widać samochodów parkujących na ul.Lipowej no może jeden.Chyba że mylisz nazwy ulic.Ale tu na ul.Nowy Rynek samochody parkują na CHODNIKU i ograniczają przejście pieszym,jest miejsce na przeciwko gimnazjum gdzie można zaparkować,nie ma zakazu jak i równiez na starym targowisku.Trzeba chcieć i pomyśleć.Tylko wygodniej jest tu i nic nie obchodzi kierowców.Czekam z niecierpliwością na reakcje naszych włodarzy w tej kwestii.

2015-05-04,
UMiG: 8 maja o godz. 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się Konkurs Recytatorski pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego oraz Dyrektora Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim Anny Berent.

2015-05-04,
EK: Witam,w sprawie konkursu recytatorskiego przewidzianego na dzień 8 maja,czy można się dowiedzieć o której godzinie się odbędzie? pozdrawiam;-)

2015-05-04,
Uczennica Zespołu Szkół: Może i jest trochę racji z tym parkowaniem przy Zespole Szkół, aczkolwiek, my, uczniowie, też mamy prawa, od razu nasuwa się pytanie: gdzie mamy zostawiać samochody? Zostawić na ul. Grudziądzkiej i lecieć do szkoły? No sorry! Zakaz nie jest postawiony. Przy blokach markitowskich nie zawsze jest tyle miejsca. Ludzie, no pomyślcie trochę. Lepiej proszę się zastanowić nad ul. Lipową. Stoi samochód jeden przy drugim, osoba jadąca na ul. Kolejową ma trochę problem, bo jak w rzędzie stoją samochody, to trudno zjechać, gdy jedzie ktoś znad przeciwka..

2015-05-04,
zbich: A propos wyścigów kolarskich... Proponuję aby w przyszłym roku zorganizować je 26 maja, żeby dwie "imprezy" uprzykrzające życie mieszkańcom zrobić za tzw. jednym zamachem, jedną po drugiej. W jednym dniu tylko sparaliżujemy miasto, jeden raz zmobilizujemy wszystkie służby, jeden raz posprzątamy. Jedyny problem, to żeby kwiatki po procesji sprzątnąć nieco wcześniej, żeby się kolarze na nich nie powywracali - ale to jest logistycznie wykonalne, skoro i tak kiedyś trzeba je posprzątać.

2015-05-04,
do:O-NA dokładnie jest tak jak pani pisze mamy problem z wyjazdem z posesji ,trzeba mocno się wysunąć przodem samochodu na ulicę aby zobaczyć czy nic nie jedzie przy czym jest to bardzo nie bezpieczne ,informowałem policje i straż miej. brak reakcji mogę tylko domyślać się dlaczego .rozwiązać ten problem może również dyrektor z.sz.


2015-04-30, UMiG: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Prajs zapraszają na obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa, które odbędą się 8 maja 2015 r. o godz. 19.00 przy pomniku Poległych i Umęczonych 1939-1945 w parku przy M-GOK w Jabłonowie Pomorskim.

2015-04-30,
UMiG: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Prajs zwracają się z prośbą o wywieszenie dnia 2 maja oraz w inne święta państwowe flag narodowych. Flaga jest symbolem naszej tożsamości, a prawem i obowiązkiem każdego z nas jest otaczać ją szacunkiem i czcią. Sprawmy, aby ulice Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie w tych szczególnych dla naszego narodu dniach, były biało-czerwone.

2015-04-30,
MGOK: REJONOWY KONKURS RECYTATORSKI
8 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się Konkurs Recytatorski pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego oraz Dyrektora Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim Anny Berent. Tegoroczny Konkurs, w związku z 10. rocznicą śmierci, poświęcony jest twórczości Św. Jana Pawła II. Organizatorem Konkursu jest Pani Grażyna Jankowska oraz Pani Ewa Maliszewska.

2015-04-30,
zamieszkały przy Głównej: Wyścig kolarski w naszym mieście to według mnie potrzebny jak psu na budę skoro nawet nie mamy sekcji kolarskiej. Data wydarzenia też ni w kij ni w oko, ludzie robią zakupy na grilla przed majówką, zakupy na I komunię świętą... Nie mówiąc już o sparaliżowaniu części miasta, przeganianiu samochodów z parkingów, kwestii logistycznej i finansowej wydarzenia. Nie wierzę że nie ma ważniejszych / lepszych wydatków. (nie jestem przeciwny propagowaniu sportu wśród młodzieży)

2015-04-30,
Rodzic: Witam serdecznie, Patrząc na to co się dzieje na świecie jeśli chodzi o sporty elektroniczne wyłania się pytanie co się stało z tymi Jabłonowskimi Turniejami Gier Komputerowych , podobno cieszyło się to dużym uznanie , jak czytałem w Gazecie Brodnickiej dzieci,młodzież a nawet dorośli zjedzali do Jabłonowa pograć w gry , a może tylko nie pograć tylko po prostu zdrowo rywalizować. Jak dobrze pamietam dwóch chłopaków dzielnie działało przy tym ,reklamowali to bardzo dobrze, pamietam plakaty w Jabłonowie i w internecie. Może warto jakoś to poruszyć ? Ja jako mieszkaniec Jabłonowa chętni bym pomógł. Może warto zwrócić sie do tych były uczniów Zespołu Szkół? Pozdrawiam Mieszkaniec i Rodzic Jabłonowa.


2015-04-29, Józef Łupiński: Serdecznie zapraszamy na mecz IV ligi pomiędzy LZS ROL.KO KONOJADY a RKS LECH RYPIN, który odbędzie się 02.05 2015 (sobota) o godz. 16:00 na stadionie w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.

2015-04-29,
anna: mam pytanie czy na majówke jest przewidziany jakis festyn bo zawsze byl na na poczatku maja


2015-04-28, Painkiller: Jest nam niezmiernie miło poinformować że jabłonowsko/ toruński zespół Painkiller zakwalifikował się do eliminacji na muzyczny Camping w Brodnicy którego tegoroczną gwiazdą ma być zespół Coma. Zapraszamy wszystkich na eliminacje które odbędą się 24.05.2015 na scenie plenerowej BDK ul. Zamkowa 1 w Brodnicy o godz. 13:00 . Do zobaczenia pod sceną!!!

2015-04-28,
O-NA: Nie wiem do kogo skierować to pytanie do policji, straży miejskiej czy burmistrza. Mianowicie chodzi o chodnik na ul.Nowy Rynek koło straży pożarnej, na połowie tego chodnika parkowane są samochody na całej długości chodnika, ciężko przejechać tam wózkiem z dzieckiem a dla jeżdzących dzieci rowerkami czy rolkami to też niebezpieczeństwo zahaczenia o lusterka aut. Przecież chodnik to nie miejsce do parkowania. Naprzeciwko gimnazjum jest duży plac gdzie spokojnie można parkować nie utrudniając życia pieszym a zwłaszcza dzieciom. Dla wyjeżdzających z posesji nie ma wogóle widoczności. Bardzo proszę o reakcję w tej sytuacji. Wierzę że pomocą w mojej sytuacji będzie jednak burmistrz na którego bardzo liczę. Dziękuje


2015-04-27, czołgista: jeśli chodzi o drogi - to gratuluję!!! Jadąc przez Konojady można podwozie stracić !!! nie wspomnę o tym jaki transport tymi drogami jeździ. Szkolne autobusy to są jak czołgi to cud, że jeszcze jeżdżą. może jak autobus szkolny zgubi koło to może ktoś zauważy, że są dziury (lochy) i ta droga robi się coraz bardziej niebezpieczna a łatanie ich to krecia robota bez sensu (a łatany jest zazwyczaj jak deszcz pada) tam już nie ma normalnego kawałka asfaltu łata na łacie

2015-04-27,
Mieszkanka: urząd miasta podjął decyzja uporządkowania zieleni, a w szczególności drzew. Nastąpiły juz drastyczne ciecia na ulicy gen. Hallera. Wycięto wszystkie niskie drzewka - podobne były spróchniałe, ale nie wiemy czy beda wsadzone nowe? Ulica wygląda goło i nieciekawie. Należałoby się raczej zająć drzewami i gniazdami wron, które brodzą miasto i rozprzestrzeniają sie na wszystkie drzewa w okolicy. Na to jest rada. Proszę również spojrzeć na pasożytniczą jemiole, która niszczy wszystkie drzewa. Wkrótce w Jabłonowie będzie pustynia.
Pod piłę maja iść 100 letnie lipy. Sa one co prawda w pobliżu domów, ale czy nie wskazane byłoby ścięcie koron, prawie do pnia, aby zachować drzewa? Te drzewa są zdrowe. Tak się robi wszędzie i wtedy nie będą one zagrażały budynkom, a zieleń się zachowa. Zaniedbaniom trzeba radzić racjonalnie a nie drastycznie. Trzeba dodać, ze drzewa pomagają w osuszaniu bagnistego terenu, który do tej pory nie został przez gminę osuszony, pomimo, ze można dostać na to dotacje z UE. Warto się tym zająć panie burmistrzu dla dobra mieszkańców.


2015-04-26, Samotny senior: Czy w Jabłonowie można otrzymać tzw KOPERTĘ ŻYCIA? Jeżeli tak to gdzie?


2015-04-25, Edek: Zaczęła się reorganizacja ruchu i bardzo dobrze ale pragnął bym przypomnieć, że istnieją też znaki poziome których w naszym Jabłonowie brak co dziwi szczególnie przyjezdnych. Pozdrawiam Edmund.

2015-04-25,
Mieszkaniec: Mam pytanie. Dlaczego w Góralach jest co sobota wyłączana woda? Trochę to denerwuje, bo po pierwsze, mieszkają rolnicy, którzy chcieliby się umyć po opszątku, a po drugie kiedy mamy robić pranie, jak nie w sobotę?

2015-04-25,
Marza: Progi zwalniajace powinny byc na ulicy wiejskiej, gdzie chlopcy robia sobie wyscigi, a auta ciezarowe ze sciekami lejacymi sie za nimi jada ok 100 na godz w terenie zabudowanym. Na ulicy wesolej jest zakaz jazdy dla ciezarowek ale progi sa.

2015-04-25,
Ja: Proponuję włodarzom miasta i gminy zrobić pierw nawierzchnie dróg, gdyż są w opłakanym stanie.. :( potem mogą sobie instalować progi ile dusza zapragnie... :]


2015-04-24, wojska polskiego: przydałby się próg zwalniający na ulicy wojska polskiego bo czasem samochody robią sobie wyścigi.


2015-04-23, crowley: Serdeczne podziękowania dla Pana Burmistrza Przemysława Górskiego za zainteresowanie się rajdowcami i niedzielną szkółką motocyklistów na ulicy Szkolnej. Od wczoraj mamy próg zwalniający który spełnia swoją rolę należycie. Tak trzymać!!!


2015-04-22, anonim: Jeśli chodzi o próg zwalniający przy Zespole Szkół... to jest on zbędny. Trzeba uważać żeby koła nie urwać jadąc po tych dziurach. Troszkę nowej nalewki i można o progu pomyśleć ;)

2015-04-22,
Cypis: Szanowna Policjo oraz Władzo naszego miasta. Kiedy w końcu zapanuje porządek na ul.Przemysłowej w dni targowe? Tam prawie nie można przejechać.Ustawiony sznur samochodów zaparkowanych byle jak bez możliwości bezpiecznego ich wyprzedzenia. Obok targowiska pole zarośnięte... Przedtem był horror na mieście teraz na Przemysłowej.


2015-04-20, Zbigniew Sowiński: Od poniedziałku 27.04.2015. następuje zmiana terminów spotkań badmintonistów: poniedziałek 17.oo-18.3o, środa 18.oo-20.3o. W związku z tym "Oldboy's" rozpoczynają trening w poniedziałek o 18.3o.

2015-04-20,
Asia: Jeżeli są już podjęte kroki stawiania progów zwalniających, to dlaczego nie ma w planach ulicy Słonecznej? Jest gimnazjum, są dzieci a progi stawiamy na ulicy obok, brawo!


2015-04-18, arek: odnośnie zmiany organizacji ruchu, to przydał by się na ulicy N.Rynek przy szkole próg zwalniający albo ograniczenie do 30-tu


2015-04-17, obecny mieszkaniec: Do: były mieszkaniec. Powiem więcej - reorganizacja dotyczy ulic Rynek i Nowy Rynek. Ulica Urzędowa zaczyna się dopiero za biblioteką i harcówką. Biblioteka i harcówka w Jabłonowie mieszczą się przy ulicy Rynek 8. A zatem skrzyżowanie z ulicą Nowy Rynek dotyczy ulicy Rynek. Pozdrawiam

2015-04-17,
Gimnazjum: Z uwagi na przygotowania do egzaminu gimnazjalnego 2015 odwołuję w dniach od 20.04.2015r do 22.04.2015 włącznie zajęcia popołudniowe na sali gimnastycznej.
Dyrektor Gimnazjum
Anna Berent


2015-04-17,
były mieszkaniec: Posiadam uwagę dotyczącą zmiany organizacji ruchu tzn. Pokazane skrzyżowanie ulic Hallera , Urzędowa i Nowy Rynek. Tak naprawdę dotyczy ulic Rynek, Urzędowa i Nowy Rynek. Pozdrawiam


2015-04-13, JÓZEF ŁUPIŃSKI: Serdecznie zapraszamy na mecz IV LIGI pomiędzy LZS ROL.KO KONOJADY a M-GKS KUJAWIANKA IZBICA KUJAWSKA, który odbędzie się w sobotę 18 KWIETNIA 2015r. o godz. 16:00 na stadionie w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.


2015-04-10, UMiG: TO BYŁ ŻART PRIMAAPRILISOWY! W sąsiedztwie Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego nie powstanie kompleks spa, nie ma też na razie szans na ogrzewanie jabłonowskich mieszkań wodą geotermalną. Informacje o odkryciu ciepłych źródeł przy Urzędzie były naszym żartem primaaprilisowym. Liczymy na poczucie humoru tych spośród Państwa, którzy się na niego nabrali i czują się zawiedzeni.


2015-04-08, obserwator: Obracając się w tematyce sprzątania może nasi Szanowni Włodarze zajęliby się, pewnie po raz kolejny :), tematem ptactwa w okolicach dworca PKP. Temat pewnie prostszy niż sprzątnie po swoich pupilkach bo nie wymaga uczenia kultury osobistej i dobrych nawyków.


2015-04-07, Katarzyna: Bardzo dobrze się stało, że zostały umieszczone pojemniki na psie odchody. W imieniu mieszkańców proszę o ich uszanowanie i nie dewastowanie. Jadąc przez miasto widać w tym postęp cywilizacyjny, aż miło, oby inne gminy brały z nas przykład.


2015-04-05, seba: Biedronka jest przy ulicy Kolejowej. Ze świątecznym pozdrowieniem;)


2015-04-04, Józef Łupiński: Sobotnie spotkanie pomiędzy LZS ROL.KO KONOJADY a GLKS PIAST ZŁOTNIKI KUJAWSKIE zakończył się wynikiem 4:0.


2015-04-03, Katarzyna: Rozumiem, że informacja o źródłach wód geotermalnych to Prima Aprilis :D


2015-04-02, uczeń: To jest link do głosowania na belfra roku. Link prowadzi bezposrednio do profilu znakomitego kapitana Pana Żochowskiego. Glos oddać można 3 razy w ciagu dnia gdy chodzi o inną aplikacje niz sms. Bardzo prosimy o głosy. Jesteśmy zachwyceni, ze mamy takiego wspaniałego człowieka.


2015-04-01, JÓZEF ŁUPIŃSKI: Serdecznie zapraszamy na MECZ IV LIGI pomiędzy LZS ROL.KO KONOJADY a GLKS PIAST ZŁOTNIKI KUJAWSKIE, który odbędzie się w sobotę 04.04.2015r. na stadionie w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.


2015-03-30, Gimnazjum: Z uwagi na Giełdę Szkół Ponadgimnazjalną i przerwę świąteczną odwołuję zajęcia popołudniowe na sali gimnastycznej od dnia 31.03.2015 do 06.04.2015r
Dyrektor Gimnazjum Anna Berent


2015-03-28, Crowley: Do siostry zakonnej - zawsze byłem przeciwny ustawiania krzyży gdzie się tylko da - nie z powodu niechęci do symboliki owego znaku - lecz z powodu rozpraszania kierowców, dziwią mnie przydrożne "ołtarzyki" których po pewnym czasie nie ma komu sprzątnąć wypalonych zniczy i starych kwiatów, posiadamy w naszej gminie miejsca przeznaczone do oddawania czci zmarłym i korzystajmy z nich. Do tego czy Pani "siostra zakonna" uważa że jedynie parafianie zasługują na pomoc z instytucji która jest wedle prawa świecka? :) żyjemy w państwie świeckim i każdemu człowiekowi potrzebującemu pomoc, taka pomoc się należy a nie tylko wybranej grupie społecznej. Proszę o tym pamiętać w swoich wypowiedziach. A co do oszczędności, pisze o nich Pan Zenon ale jednak jest zagorzałym fanem podtrzymania straży miejskiej... dziwne to że kierowanie się utworzeniem wszelkich komórek tj. straż miejsca, pracę dostali emeryci co chyba nie pomaga młodym ludziom na zdobycie doświadczenia na rynku pracy. Są w naszej gminie osoby którym nie przysługują się żadne świadczenia oraz zasiłki a niestety młody zdrowy człowiek jest pomijany w wyścigu szczurów na rzecz osób za które pracodawca otrzyma dofinansowania i dopłaty.
Z wyrazami szacunku dla przedmówców. Crowley \,,/


2015-03-27, siostra zakonna: Jesteśmy za przeznaczeniem zaoszczędzonych pieniązków za tym by przeznaczyć je dla niepełnosprawnych parafian i utworzeniem kilku miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Krzyże niech pozostaną na drogach. Straż to zbytek i niepotrzebna jest na wsiach i naszym malutkim Jabłonowie.
[nick został oprotestowany]


2015-03-26, Zenon Śmigowski: Do Siostry Zakonnej z Jabłonowa Zamku!!!
Nie domagam się likwidacji żadnych krzyży, są to pamiątki po 9 młodych osobach zabitych na drodze w obrębie naszej wsi. Dziewięć młodych osób zabitych przez nadmierną predkość! Droga siostro - chyba nie strażnik je zabił? I martwią mnie te 9 ofiar wypadków drogowych, niepotrzebnych, gdzie krzyże są ostrzeżeniem dla innych. I odkąd straż wystawiała fotoradar wypadki śmiertelne się skończyły, bo nie przekraczano 60 km na godzinę. Niestety dzisiaj się to gwałtownie zmienia. Piraci dowiedzieli się o likwidacji straży, fotoradaru dawno nie było więc hulaj dusza!!! Dziwi mnie tylko aplauz siostry z tytułu obniżenia bezpieczeństwa mieszkańców, pochwała dla piratów drogowych i zabójców???, chyba że ktoś użył fałszywego podpisu???
Pomimo to pozdrawiam siostrę Zenon Śmigowski


2015-03-25, ASTROBAZA: Uprzejmie informujemy, że w sezonie letnim (kwiecień-październik) ASTROBAZA funkcjonująca przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym w środy w godzinach: 20-22. Serdecznie zapraszamy!!!
Rafał Laskowski i Piotr Biegajski
lokalni koordynatorzy projektu ASTROBAZA


2015-03-25,
Jabłonowiak: Odnośnie schodów na wiadukt. Bezpośrednio po wojnie most kolejowy na rzece Lutrynie był zniszczony. Tam musieli ludzie zejść schodami na dół i dalsza podróż następowała po drugiej stronie rzeczki...

2015-03-25,
siostra zakonna: No krzyży to nie będziemy likwidować drogi Panie. Czas już dawno było zlikwidować te Straż.
[nick został oprotestowany]


2015-03-25,
on: W Jabłonowie zatrudniono tyle osób w Urzędzie a dlaczego nie zatrudnia się osób niepełnosprawnych? Dlaczego nie pozyskuje się funduszy strukturalnych zarówno z Unii Europejskiej ,jak i z środków krajowych? na takie cele, które by stymulowały w naszym mieście rynek zatrudnienia osób na grupie inwalidzkiej których jest tak wiele w naszej biednej gminie- czas do pracy w tym temacie nasi urzędnicy!

2015-03-25,
mieszkaniec: Czy wie może ktoś po co są te schody które prowadzą na wiadukt na zamku


2015-03-24, Zenon Śmigowski: Do EK i zainteresowanych. Temat porządku i psów, zarówno bezpańskich jak i wyprowadzanych na spacery powraca niezmiennie od 20 lat, w zasadzie każdego roku, lub z każdą nową kadencja Rady Miejskiej. I wszystkie poczynione działania jak i wydatki nie przyniosły żadnego oczekiwanego rezultatu. Tak jest nie tylko u nas ale prawie w każdym mieście, na każdym osiedlu. Wiele miast wydało spore pieniądze na wydawane woreczki do zbierania kup, kosze, kontrole strażników itd. A efekty – prawie zerowe! A może tak warto wziąć przykład z innych krajów, które lepiej radzą sobie z tym problemem. Może najpierw warto zbudować park dla psów, wygrodzony, z miejscami do parkowania samochodów, aby właściciele czworonogów mieli gdzie z nimi chodzić na spacery, następnie wprowadzić skutecznie podatek od posiadanych psów aby było za co ten park utrzymywać (w czystości i dobrostanie), a dopiero później domagać się porządku od właścicieli. Wielu właścicieli z chęcią pojechałoby do takiego parku aby pies mógł się wybiegać. I zapewne i to nie rozwiązałoby problemu, bo nadal będzie sporo wałęsających się psów, dla których prawie niemożliwym jest ustalenie właściciela. Osobiście uważam, że o wiele poważniejszym problemem dla gmin są bezpańskie psy. W Mileszewach „kulturalni" ludzie z miasta przeciętnie raz w miesiącu wywalają swojego już niechcianego pupila ze swojego pięknego samochodu i mają problem z głowy. Problem wówczas maja mieszkańcy i gmina. Dopóki ktoś się sprawą nie zainteresuje pies biega, żywi się na śmietniku, załatwia gdzie chce… Za zabranie i utrzymanie w schronisku zapłaci gmina (czyli my wszyscy). W ubiegłym roku przeciętnie zapłaciliśmy za zabranie i utrzymywanie psów w schronisku w Grudziądzu 4800,- złotych miesięcznie, co daje ponad 56.000,- zł rocznie. Zapewne w tym roku nie będzie taniej. A sądzę, że z porządkami będzie jeszcze gorzej. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej staje uchwała o likwidacji Straży Miejskiej w Jabłonowie, którą tak wielu chce zlikwidować (ciekawe dlaczego nie martwią się o bezpieczeństwo, piratów drogowych czy ład i porządek w mieście). Bo chyba nie chodzi o koszty? Jak wynika z danych budżetu gminy za 2014 rok na działalność straży netto (koszty minus dochody z mandatów) wydaliśmy około 70 tys. zł. Porównajmy to z rocznymi kosztami utrzymania bezpańskich psów – 56 tys. zł!!! Więc chyba nie o pieniądze chodzi. A mnie osobiście martwi 9 przydrożnych krzyży na przestrzeni 1 km w obrębie naszej wsi Mileszewy! 9 przydrożnych krzyży…!!!
Pozdrawiam Zenon Śmigowski

2015-03-24,
mieszkaniec: Cieszę się z faktu, że w naszym miasteczku podejmowane są próby nauczenia właścicieli psów sprzątać po swoich podopiecznych. Nie spodziewam się, że zmieni się to z dnia na dzień, ale dobrze, że zainteresowano się tym problemem. Mam nadzieję, że wkrótce zmieni się też podejście mieszkańców Jabłonowa do środowiska naturalnego i zrozumieją, że nie należy wypalać wiosną traw, nie wolno wyrzucać gruzu azbestowego do lasu (za niemieckim cmentarzem) oraz skończy się palenie plastikiem i oponami w piecach.

2015-03-24,
xxx: Witam. Chciałbym nawiązać do wpisu mieszkańca,- bezpieczeństwo przede wszystkim, więc mam taką propozycję aby może ktoś zainteresował się sprawnością hydrantów, z tego co słyszałem to w ostatniej akcji gaśniczej nasi strażacy mieli problemy z pobraniem wody z hydrantu, a jak wiadomo w sytuacji pożaru każda sekunda jest ważna. Pozdrawiam


2015-03-21, Józef Łupiński: Dzisiejsze spotkanie LZS ROL.KO KONOJADY :KP GOPŁO KRUSZWICA zakończyło się wynikiem 4:1.

2015-03-21,
UMiG: Dnia 25 marca 2015 roku od godziny 7.30 do 11.00 dyżur w Biurze Rady pełnić będzie Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński. Zapraszamy mieszkańców do Biura Rady, pokój nr 16 I piętro.

2015-03-21,
mieszkaniec: Skoro na forum pojawił się temat porządku pragnę zwrócić uwagę naszych władz na ruderę, przy ul.Kolejowej, obok biedronki, w bezpośrednim sąsiedztwie nowo ocieplonego bloku. Jest to miejsce bibek okolicznych kloszardów, tułaczy. Miejsce odpalania się młodych ludzi. WC klientów biedronki, rozmaitych przechodniów. Jeden wielki smród i śmietnik wylewający się na gminny trawnik, którego zamiast zdobić piękny, stary dąb odrzucają śmieci i psie kupy. Poza estetyką widzę tu poważniejszy problem - BEZPIECZEŃSTWO. Otóż uczestnicy biesiad palą nie tylko papierosy, ale ponoć podczas chłodniejszych wieczorów rozpalali wewnątrz ognisko. Problem był sygnalizowany Straży Miejskiej, Policji, ale widać owe formacje mają większe problemy aniżeli ład i porządek w mieście, w SAMYM SERCU MIASTA. Wierzę, że nasze nowe władze wyegzekwują na właścicielu nieruchomości uporządkowanie i zabezpieczenie posesji.

2015-03-21,
andrzej: do mieszkanca gminy gdybysmy nie dawali powodów drogówce to pewnie byliby u nas faktycznie raz na jakis czas dziwi mnie tylko ze zamiast naszej policji musi to robic drogowka


2015-03-19, Ewa: Wszystkiego najlepszego z okazji dnia wędkarza wszystkim wędkarzom

2015-03-19,
EK: Do Pana Marcina Olszewskiego: cieszę się niezmiernie i z tego miejsca pragnę podziękować Panu za zajęcie się tematem czystości naszego Jabłonowa, odnoszącym się do braku sprzątania po pieskach przez właścicieli. Wystarczy przejść się gdziekolwiek po Jabłonowie, by nie trafić na "miny" psich kup, to jest karygodne i niestety żle świadczy o właścicielach czworonogów. Jeszcze raz dziękuję Panu, a już zdawało mi się, że wszelkie głosy w tej sprawie są głosem wołającego w puszczy. Pozdrawiam:-))

2015-03-19,
mieszkaniec gminy: do lee, do inny mieszkaniec gminy, do andrzej nie chodzi mi o to czy ktoś jeździ spokojnie, bezpiecznie, zgodnie z przepisami, zastanawiam się dlaczego nie tak dawno kontrole powiatowej drogówki były raz na tydzień a teraz są patrole powiatówki dwa razy dziennie. A to że ktoś jeździ bezpiecznie i zgodnie z przepisami to i tak nie uchroni go od kontroli drogowej, i taki idealny kierowca jak w/w będzie miał pecha i będzie miał spaloną żarówkę, nielegalizowaną gaśnicę lub inny pie...ł to odjedzie z mandatem lub zabranym DR.


2015-03-18, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonowie Pomorskim zwraca się z prośbą o zgłoszenie się osób do dnia 23.03.2015r., które zarezerwowały salę na I Komunię Świętą w Jabłonowie Pomorskim 03.05.2015r. w celu podpisania umów.

2015-03-18,
lee: ludzie co wy piszecie?? Raz jest wam źle bo Policja nie kontroluje, teraz źle bo za dużo kontroluje... Ja jeżdżę spokojnie, mam opłacony i zarejestrowany samochód, więc niczego się nie obawiam. Wszystkim radzę aby jeździli bezpiecznie, wtedy Policja nie będzie nam potrzebna. A do tego czasu...

2015-03-18,
inny mieszkaniec gminy: Ja jadę spokojnie. Znam zasady ruchu ,zasady używania pojazdów - zaakceptowałem je podpisując odbiór prawo jazdy i stosuję się do tych zasad . Spotkania z policją nie są dla mnie kłopotem. Pozdrawiam serdecznie.

2015-03-18,
andrzej: wystarczy jezdzic zgodnie z przepisami i nie trzeba sie bac policji w radiowozie czy w nieoznakowanym


2015-03-17, Katarzyna: A to Straży Miejskiej już nie ma? Nie zauważyłam.

2015-03-17,
mieszkaniec gminy: Zastanawiam się co się takiego stało że gmina i miasto Jabłonowo od ponad tygodnia stało się miastem policyjnym, ludzie nie mogą spokojnie jechać, dojechać, przejechać przez miasto nie zaliczając kontroli policyjnej i oczywiście mandatu za byle co czyżby to była czyjaś zemsta za likwidację straży miejskiej???


2015-03-16, JÓZEF ŁUPIŃSKI: Zapraszamy serdecznie na mecz IV LIGI pomiędzy LZS ROL.KO KONOJADY a KP GOPŁO KRUSZWICA, który odbędzie się 21.03.2015r. o godz. 15:00 na stadionie w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.


2015-03-13, iwona: Super sprawa z oświetleniem stadionu. Dzięki


2015-03-12, ASTROBAZA: Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników astronomii do ASTROBAZY funkcjonującej przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim na obserwację częściowego zaćmienia Słońca. To niezwykłe zjawisko będzie miało miejsce 20 marca 2015r. (piątek), na naszych szerokościach geograficznych będzie je można obserwować w godzinach: od ok. 9.40 – do ok. 12.10. Tego dnia blisko 75 procent tarczy naszej gwiazdy przesłoni Księżyc. Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc przesłania tarczę naszej gwiazdy. W zależności od położenia obserwatora może być ono obserwowane jako zaćmienie całkowite, gdy znajdujemy się w cieniu Księżyca lub częściowe, gdy znajdujemy się w jego półcieniu. Pamiętajmy, że promienie słoneczne są zawsze groźne dla oka, dlatego obserwację zaćmienia można prowadzić jedynie z użyciem specjalnych filtrów i folii, do tego celu przeznaczonych. Serdecznie zapraszamy!!!
Rafał Laskowski i Piotr Biegajski
lokalni koordynatorzy projektu ASTROBAZA


2015-03-11, Krzysztof Kamiński, Przemysław Górski: Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa - Opiekuna i Gospodarza Wsi, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Funkcja Sołtysa ma wielowiekową tradycję. Sołtys jest dobrym gospodarzem, którego mieszkańcy wsi darzą zaufaniem. Na co dzień zajmuje się sprawami swoich lokalnych społeczności, starając się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. Z okazji Święta Sołtysów życzymy wszelkiej pomyślności, sukcesów i satysfakcji w pracy na rzecz swojego środowiska, współpracy pełnej wzajemnego zrozumienia zarówno z mieszkańcami jak i władzami gminy oraz dużo optymizmu, aby zdrowie i radość były wiernymi towarzyszami dnia codziennego.
Krzysztof Kamiński Przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego
Przemysław Górski Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie


2015-03-09, on: Do ona: zgadzam się z postem który został wstawiony przez ona dokładnie nic nie ma dla niepełnosprawnych a o pracy to tylko można po marzyc a wystarczy zatrudnić osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności np. stopień umiarkowany to rocznie dostaje się z Peronu ponad 18 tyś. i wszystkie ulgi za tą osobę a do tego jak ta osoba ma rentę to ZUS też się nie płaci plus można dostać dofinansowanie z Unii.

2015-03-09,
mieszkaniec1: dlaczego w Mileszewach na przystanku nie ma śmietnika??? tak jak w Buku Góralaskim smieci sa również ...wszędzie


2015-03-06, Anna Jankowska: Informacja: Wyjątkowo w dniu 10.03.2015 r., (wtorek)zajęcia z aerobiku nie odbędą się. Zapraszam po przerwie, we wtorek 17.03.2015 r., od godz. 18.40.

2015-03-06,
MGOK: Dnia 07.03.2015 r. zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia plastyczno-artystyczne i świetlicowe zostają odwołane.

2015-03-06,
UMiG: Dnia 11 marca 2015 roku od godziny 7.30 do 11.00 dyżur w Biurze Rady pełnić będzie Wicerzewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Gaczyński. Zapraszamy mieszkańców do Biura Rady, pokój nr 16 I piętro.

2015-03-06,
ona: uwazam ze Jabłonowo jest miastem mało przyjaznym osobom niepełnosprawnym. zrobienie chociażby małych zakupów w sklepach jest ogromnym wyzwaniem. brakuje podjazdów . wszedzie tylko stopnie do pokonania. Zakłady pracy nie zatrudniaja osób niepełnosprawnych.Zastanawiam sie dlaczego w jednostkach budzetowych typu Urząd gminy ,szkoły- ktore moga korzystac z róznych dofinansowań z PFRON NA TWORZENIE STANOWISK PRACY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH , takich stanowisk się nie tworzy. Dlaczego jednostki te nie pomagają niepełnosprawnym a przecie to one powinny byc wsparciem :(

2015-03-06,
Karol: Ludzie pomyślcie logicznie! Stacja Paliw Orlen to jedyny punkt w naszym mieście, który jest otwarty całą dobę. Tam zawsze coś się dzieje więc ogarnijcie się z tymi komentarzami. Powinniście cieszyć się tym, że macie gdzie tankować samochody przez całe 24h. Hałasy to nic, poza tym pracownicy Orlenu radzą sobie w trudnych sytuacjach. Pozdrawiam.


2015-03-03, absolwent: Czy wiadomo już kiedy będzie nabór na staż do Urzedu Miasta i Gminy?

2015-03-03,
mieszkaniec: Mam pytanie do UMiG dlaczego na przystanku w Buku Góralskim nie ma śmietnika? Potem nie ma co się dziwić dlaczego śmieci po rowach się walają.

2015-03-03,
Crowley: wchodzę , czytam... a tu stare kotlety ponownie odgrzewane, 3 z 4 tematów moderator zamykał już niejednokrotnie... więc po co je wstawia po raz kolejny ?:) Nawet mi się nie chce ich komentować :/ pozdrawiam Crowley

2015-03-03,
Zgroza: Niedawno ktoś narzekał na hałasy w okolicach stacji paliw i pytał gdzie jest policja. Zgroza.

2015-03-03, do jimii: Co Cie to obchodzi? Moze maja kontrole bo nie raz byla zglaszana kradziez paliwa! Czytaj gazety to sie dowiesz. Poza tym zajmij sie sam soba a nie pytasz o innych. Taka praca... pozdrawiam Karol.


2015-03-02, Krak: Czy w Jablonowie Urzednicy obniza stawke za smieci?Jest bardzo wysoka!Mieszkancy powinni placic tylko za te pojemniki ktore sa pelne a nie za puste poojemniki!

2015-03-02,
Mieszkaniec: Straż Miejska w tak małym miasteczku jak nasze jest zbędna. Po prostu nie sprawdza się, co innego duże metropolie. Lepiej mieć jednego policjanta więcej niż pięciu pracowników Straży Miejskiej.


2015-03-01, anonim: W jakiej sali i w jakich godzinach 4 marca spotkanie z urzednikami skarbowki?

2015-03-01,
kami: witam, piszę w imieniu wszystkich aktywnie spędzających czas na naszym stadionie - chciałabym prosić aby zaswieciło się nam jakieś swiatełko ponieważ o godz. 18 jest tam zupełnie ciemno . Może ktoś kto czyta nasze fora będzie mógł nam pomóc i przyświecić akcji zrzucania kilogramów na wiosnę :)pozdrawiam

2015-03-01,
MARZENA LIZAK: witam gdzie mozna skladac wniosek o przyznanie zywnosci z UE?

2015-03-01,
Jimii: Dlaczego "nasza" Jabłonowska władza (Policja) spędza tak wiele czasu na stacji Orlen ?

2015-03-01,
gg: do "tajemniczy" - o co chodzi z tym linkiem?


2015-02-22, tajemniczy: www.biuletyn.net/nt-bin/_private/jablonowo/3951.pdf


2015-02-18, Zbigniew Sowiński: Nasi koledzy badmintoniści uczestniczą w "Plebiscycie na Sportowca i Trenera Powiatu 2014" (Czas Brodnicy). Można na nich głosować wysyłając SMS-a na nr 70068 (koszt 0,62 zł). W kategorii "Zawodnik Roku" - Jarosław Kurkowski (B-ca), treść SMS-a: BRO.04, a w kategorii "Trener Roku" - Krzysztof Bogucki (Jabłonowo), treść SMS-a: BRO.27, głosować można do 24.02.2015.


2015-02-17, mariusz: jak w tym roku można opłacić kartę wędkarską i ile kosztuje


2015-02-13, Eskrima: W środę 18go lutego o 10.00 w gimnazjalnej sali gimnastycznej oczekuję na chętnych do uprawiania sztuk walki. Jest to otwarty trening, spotkanie organizacyjne. Spotkanie dla młodzieży i dzieci od 7go roku życia, dorosłych zainteresowanych tematem zapraszamy na treningi w soboty o 10.00.
Zapraszam Paweł Jagusz


2015-02-12, crowley: Odp. do "do mieszkańców" - w salkach zamieszkuje nasz poprzedni proboszcz. Rozumiem że widzisz tam wielki nieużytek społeczny itd, ale budynek należy do parafii i parafia może tam robić sobie co chce. Do Radek98 - ty tak serio? 3 hale sportowe, 2 stadiony, boisk (mogę się mylić dawno nie byłem :P ) około 5, wszystko jedno obok drugiego. Do tego na kolejowej "siłownia" i ty serio uważasz że nie masz gdzie ćwiczyć i masz rewolucyjny pomysł jak tu można udostępnić ludziom dostęp do sportu?
P.S. Gratuluje Pani Justynie Prajs wygrania konkursu na dyrektora domu kultury. Mam nadzieję że wniesie Pani tam nową energię i szybko dom kultury znowu zacznie być kojarzony przez mieszkańców z wydarzeniami oraz szeroką Kulturą. Gratuluję!


2015-02-11, UMiG: Ankieta konsultacyjna
Szanowni Mieszkańcy! Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim przystąpił do opracowania Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie na lata 2015-2025. Strategia sprecyzuje i zweryfikuje najważniejsze problemy w gminie, a także określi sposoby ich rozwiązywania. Aby trafnie określić cele i zadania do realizacji potrzebna jest współpraca całej społeczności miasta i gminy. W związku z powyższym uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety...
>>>
ankieta_konsultacyjna.pdf

2015-02-11,
Radek98: Chciałbym przedstawić pewien pomysł, który nurtuje mnie od pewnego czasu. Mam na myśli miejsce, w którym można by polepszyć swoja sprawność fizyczną. Dobrym pomysłem jest aerobik czy siłownia. Z pewnością cieszyło by się to dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród dorosłych mieszkańców Jabłonowa, ale też młodzież oraz osoby z pobliskich wsi. Warto rozważyć tą kwestię i może nawet zacząć działać w kierunku jej realizacji

2015-02-11,
do mieszkanców: wie może ktoś co się teraz dzieje w salkach? tam za kościołem?


2015-02-08, ASTROBAZA w ferie zimowe będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym w środy w godzinach: 17-19.
Serdecznie zapraszamy!!!
Rafał Laskowski i Piotr Biegajski - lokalni koordynatorzy projektu ASTROBAZA.


2015-02-05, Moderator: Informuję, że informacja o konkursie na dyrektora MGOK znajduje się na stronie BIP >>> link, a o konkursie na dyrektora Biblioteki >>> link


2015-02-04, Sztab WOŚP Jabłonowo Pomorskie: Kwoty zebrane WOŚP 2015:
Finał Jabłonowo Pomorskie 3795,60 zł.
Finał Mileszewy 2315,70 zł.
Turniej Piłki Nożnej 1135,74 zł.
Zbiórka w Szkołach na terenie miasta i gminy 1229,94 zł.
Kiermasz w Przedszkolu 650,00 zł.
Darowizna od firm i osób prywatnych 1050,00 zł.
Zbiórka uliczna 3658,15 zł.
Razem: 13835,13 zł.
W imieniu wszystkich wolontariuszy i członków sztabu w Jabłonowie Pomorskim serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję WOŚP 2015.
Szef Sztabu WOŚP 2015 Marcin Olszewski


2015-02-03, KIKS: Polecam http://magazynpilkarz.pl/afera-jablonowie-pomorskim-podsluchiwal-sedziow/

2015-02-03,
anonim: Do mieszkanki. Z tego co wiem to droga na Bukowiec i Lembarg jest drogą powiatową.


2015-01-31, Rejonowe Koło Pszczelarzy: Dnia 22.02.2015r. o godzinie 10:00 w Domu Kultury w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE, po dokonaniu wyboru będą zbierane składki za ule, ubezpieczenie oraz leki dla pszczół. Zapraszamy wszystkich Pszczelarzy.
więcej >>> na stronie
www.pszczelarze.jablonowo.com
PS. Przypominamy o terminach i miejscu szkoleń:
1) Toruń - 01.02.2015r., Wąbrzeźno - 21.01.2015r.
2) Grudziądz - 14.02.2015r., 15.02.2015r.
3) Wąbrzeźno - 28.02.2015r., 01.03.2015r.

2015-01-31,
Moderator: Na stronie głównej jest komunikat z 31 grudnia: Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski informuje, że od dnia 9 stycznia 2015 roku, nastąpi zmiana dyżurów Burmistrza, który przyjmować będzie interesantów w piątki od godz.12.30 do godz.16.30.

2015-01-31,
mieszkanka: W jakich godzinach urzęduje burmistrz.?

2015-01-31,
Asia: Serdeczne gratulacje za zajęcie II miejsca w Powiatowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych dla Uczniów Szkoły Podstawowej w Płowężu!


2015-01-30, Klub KREWNIACY im. Piotra Kulki: Podczas XXXI zbiórki krwi w Jabłonowie Pomorskim krew oddały 103 osoby, dzięki czemu zebraliśmy aż 45 litrów 936 ml cennej krwi! 5 nowych osób zarejestrowało się także jako potencjalni dawcy szpiku. Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy - przede wszystkim Krwiodawcom, którzy tak licznie przybyli, ale również wszystkim tym, którzy pomogli nam w przygotowaniu i obsłudze zbiórki. Jesteście wspaniali!!!

2015-01-30,
UMiG: Zmiana godzin pracy
Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594 z póź. zmianami, Burmistrz Miasta i Gminy Przemysław Górski wprowadza Zarządzeniem nr 114 z dnia 12.01.2015r. zmianę godzin otwarcia Urzędu Miasta i Gminy od dnia 2 lutego 2015 roku.
Poniedziałek 7.30-14.00
Wtorek 7.30-15.30
Środa 7.30-15.30
Czwartek 7.30-15.30
Piątek 7.30-17.00


2015-01-29, MIESZKANKA: Chodzi o drogi na wsiach m.in. Bukowiec, Lembarg.


2015-01-28, anonim: w sprawie dróg. Droga mieszkanko to zalezy jakie drogi ponieważ w naszej gminie są drogi wojewódzkie, powiatowe oraz gminn. Nawet w samym Jablonowie takie są. Może określ dokładniej miejsce tej drogi, a postaram Ci się odpowiedzieć. Pozdrawiam

2015-01-28,
Zgroza: Chciałbym nieśmiało nadmienić, że na Zamku odbywa się duża impreza - Noc Świętojańska, w której bierze udział pół miasta. Domyślam się, że to trochę kosztuje. Zgroza

2015-01-28,
anonim: do mieszkanki: a kto ustala fundusz sołecki? z tego co wiem to kazdy płaci podatki nawet na wsi jest VAt rolny dochodowy itp


2015-01-27, MIESZKANKA: Witam. Mam pytanie, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie gminnych dróg? Praca drogowców jest w tym roku niewidoczna, ponieważ jadąc o godzinie 9 do pracy można zauważyć, że na ośnieżonych drogach gminnych nie ma ani grama piasku...

2015-01-27,
mieszkanka: Posiedziałam sobie wczoraj i poczytałam budżet sołectw. Zazwyczaj utrzymują one świetlice, bądź poprawiają drogi. Są też jakieś kwoty na integrację mieszkańców. Zazwyczaj ok. 2000, większe wsie trochę więcej. Jest jednak wyjątek: Jabłonowo Zamek w swoim 19-tysięcznym budżecie, aż 9000 przeznaczyło na, mówiąc wprost, zabawę - "integracja mieszkańców". Pozostała kwota to świetlica. Sporo, jak na "publiczne", czyli nasze pieniądze, prawda?


2015-01-26, Anna Jankowska: W każdy wtorek o godz. 18.40 w sali gimnastycznej, w Szkole Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim odbywają się zajęcia z aerobiku. Szczegółowe inf. można uzyskać pod nr tel.: 530 184 815. Serdecznie zapraszam!

2015-01-26,
minia: szkoda ze chóru lira nie można posłuchać w parafiii chrystusa króla, jeździć gdzie indziej nie każdy może.


2015-01-24, Nikucha: Do Sklep komputerowy COMKON, dziękuję za info - super wiedzieć ale to chyba jednak nie to samo co InPost. Tam paczkę można odebrać nawet w nocy - wystarczy tylko wpisać kod z smsa, otwiera się skrytka i można zabierać swoją paczkę. Wszystko bez udziału dodatkowych osób - z całym szacunkiem dla Państwa Firmy. Dodatkowo jak szukałam adresu dostawy to najbliższe mamy w Brodnicy lub Grudziądzu. Wiem już, że Wąbrzeźno też stara się o tą 'żółtą maszynę'. ;) Pozdrawiam serdecznie.

2015-01-24,
Sklep komputerowy COMKON: W odpowiedzi na post „Nikucha”
Proponowany przez Panią sposób wysyłania i przyjmowania przesyłek działa już od trzech miesięcy w naszej Firmie. Można tu nadać jak też i odebrać przesyłkę kurierską, zwłaszcza w dogodnych dla siebie godzinach, gdyż jesteśmy dostępni niemal 7 dni w tygodniu. ZAPRASZAM i pozdrawiam


2015-01-22, Nikucha: Hej mieszkańcy Jabłonowa i okolic sądzę, że w naszym mieście przyda się Paczkomat! Mamy szansę jeśli zgłosi się odpowiednia ilość mieszkańców - czyli wykażemy chęć i zainteresowanie. Każdego kto jest za paczkomatem w Jabłonowie Pomorskim proszę o oddanie głosu. Paczkomat zmniejszy kolejki na poczcie, działa 7 dni w tygodniu i dostawa jest średnio w 24 godz. Można nadać i odebrać przesyłkę. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Ja regularnie korzystam z nich i z chęcią widziałabym taki w naszym mieście. Z góry dzięki za każdy oddany głos, pozdrawiam Nikucha.
link do głosowania:
https://bliskociebie.paczkomaty.pl/#paczkomat-w-twojej-okolicy_lat=53.39009_lng=19.154800000000023

2015-01-22,
crowley: Do mieszkanki miasta - nie trzeba być ponad przeciętnie inteligentnym aby drogą dedukcji postawić sobie niestety brutalny ale prawdziwy przykład. Jak myślisz co jest ważniejsze- ratowanie życia, nagła pomoc w udzieleniu pomocy gdzie liczy się każda sekunda czy niepełnosprawni, schorowani którzy mają ważniejsze sprawy do załatwienia w MOPSie, niż jakieś tam udzielanie pomocy lub ratowanie życia?? :)

2015-01-22,
Danka: Ludzie Wam nikt nie dogodzi! Nie było pomieszczenia - źle, jest - jeszcze gorzej. Po pomoc do ratowników medycznych też nie idą zdrowe osoby tylko raczej takie którym coś dolega i Pani Mieszkanko Miasta też mogłaby Pani pomyśleć o tym z tej strony.

2015-01-22,
marianna: do mieszkancow ogolem ,moze skonczcie czepiac jeden drugiego,bo smieszne sa te problemy,np.wejscia matki z dzieckiem na pierwsze pietro,niekiedy mieszkamy na wyzszych pietrach,a co do do obslugi petenta niepelnosprawnego,to rownie dobrze moze pracownik mops-u pofatygowac sie i w razie potrzeby zejsc do interesanta.zalosne jest wytykanie jeden drugiemu,a samemu nie robic nic pozytecznego

2015-01-22,
Agata: Panie Burmistrzu w imieniu własnym, mojej rodziny i grona znajomych chciałabym Panu serdecznie podziękować za zwrot pomieszczenia dla pogotowia. Uważam, że ratownikom jest ono bardziej potrzebne niż pracownikom MGOPS. Kto nie korzystał z ich pomocy to nie zrozumie co to jest badanie w zimnej karetce małych dzieci czy też osób starszych schorowanych. Wydaje mi się że jedynymi osobami niezadowolonymi z tego faktu są pracownicy MGOPS, którzy patrzą tylko na siebie a nie podopiecznych. Również korzystając z okazji chciałabym podziękować za zorganizowanie przemarszu ulicami naszego miasta Orszaku Trzech Króli.Mam nadzieję,że ta tradycja w naszym mieście pozostanie. Agata

2015-01-22,
Cezar: W Jabłonowie to nawet Salomon nie dałby rady.


2015-01-21, Mieszkanka miasta: Do mieszkanki: Nietrudno jest składać podziękowania w imieniu mieszkańców jak ktoś pisze tylko o własnych potrzebach. Proszę spojrzeć znacznie szerzej a nie widzieć tylko czubek własnego nosa... Paniom z opieki na pewno nie zaszkodziło to, że nie mają pomieszczenia na parterze ale podopiecznym MGOPS którzy są niepełnosprawni, schorowani jak i matki z małymi dziećmi bardzo utrudniło obecny brak możliwości załatwienia swoich spraw na parterze budynku.


2015-01-18, mieszkanka: witam - widze ze wszyscy zapomnieli juz o pomieszczeniu dla pogotowia - w imieniu mieszkancow chciałabym podziekowac naszemu nowemu burmistrzowi o pozytywne załatwienie tej sprawy ktora podobno była nie do załatwienia - teraz nasz radny pan zenon nic w tej sprawie nie napisał? widac ze niemozliwe stało sie mozliwe - chyba paniom z opieki to nie zaszkodziło ze nie maja pomieszczenia?

2015-01-18,
SAMM: Pod koniec listopada na naszym forum byla dyskusja(pamietacie?) gdzie rozliczac sie z podadku dochodowego od osob fizycznych (popularny PIT37). Musze wam powiedziec ze w zasadzie nikt nie mial 100% racji ,nawet znawca tematu. Wystarczylo wysluchac wiadomosci dnia 14.01.2014r. o godz.19.30 i tam bylo powiedziane ze: osoba fizyczna moze rozliczyc sie z podatku: - w Urzedzie Skarbowym własciwym dla miejsca zamieszkania, - albo w Urzedzie Skarbowym wlasciwym dla miejsca pracy. Pozdrowienia Noworoczne


2015-01-15, UMiG: INFORMACJA BURMISTRZA MIASTA I GMINY
W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi harmonogramu wywozu odpadów komunalnych oraz częstotliwości ich odbioru z terenów Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego informuje, że harmonogram został opracowany zgodnie z zawartą umową pomiędzy Miastem i Gminą Jabłonowo Pomorskie a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o.o. Zgodnie z zawartą umową nr 1/I/2013 z dnia 12.06.2013r. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o.o. z Wąbrzeźna zobowiązane zostało do odbioru odpadów komunalnych w okresie od 01.07.2013r. do 31.12.2015r. w następujących częstotliwościach:
a) pojemnik koloru brązowego – bioodpady, w tym odpady zielone (kod 200108, 200201) – w okresie od 1 kwietnia do 30 września – co cztery tygodnie, w okresie od 1 października do 31 marca – co osiem tygodni,
b) pojemnik koloru zielonego – szkło (kod 200102) – co osiem tygodni,
c) pojemnik koloru żółtego – tworzywa sztuczne i metale oraz opakowania wielomateriałowe (kod 200139, 200140, 150106) – co osiem tygodni,
d) pojemnik koloru niebieskiego – papier i tektura (kod 200101) – co osiem tygodni,
e) worek-popiół – co osiem tygodni w okresie od 1 października do 30 kwietnia.
Ponadto ustalono częstotliwość wywozu przez Wykonawcę niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych – dwa razy w miesiącu miasto i jeden raz w miesiącu wieś.
Informujemy dodatkowo, że w miesiącu styczniu z terenu gminy odbierane są także odpady z pojemnika koloru żółtego – tworzywa sztuczne i metale oraz opakowania wielomateriałowe.

2015-01-15,
mieszkaniec: mam wrazenie że nie którzy mieszkancy mają po porostu z głową, zaledwie kilka miesiecy Pan Przemek jest burmistrzem a niektórzy chcieliby żeby wszędzie już były chodniki i nowe drogi zrobie przez Pana Przemka, może jeszcze wjazd ma zrobic niektórym mieszkańcom? znam Pana Przemka i wiem że w swojej kadencji dużo zrobi tylko na litość boską nie wymagajcie już po 3 miesiącach cudów

2015-01-15,
Gosia: do Mieszkańca: wszyscy myślą, że mamy nowego Burmistrza który jest "Czarodziejem" i w 3 miesiące za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiąże wszystkie problemy które pozostały po poprzednikach ! Kochani tak się nie da ruszcie czasem głowami i pomyślcie trochę to naprawdę nic nie boli a Panu Przemkowi dajmy spokojnie się wdrożyć i zapoznać z nowymi obowiązkami a nie krytykujmy i wymagajmy cudów


2015-01-14, krak: w jablonowie gazu ziemnego nie bedzie. To juz przesadzone zabraklo wielu milionow zlotych

2015-01-14,
mieszkaniec: Wracam trochę do tematu śmieci, ale dopiero teraz miałem czas to sprawdzić: 1. Na stronie BIP UMiG jest opublikowany przetarg na odbiór odpadów oraz wzór umowy z Wykonawcą link: http://www.biuletyn.net/...1549 2. Zgodnie z umową "14) Selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie zabudowy budynkami odbywać się będzie do pojemników, o jakich mowa w pkt. III.C. opisu przedmiotu zamówienia. Pojemniki do zbiórki odpadów muszą posiadać oznaczenie określające rodzaj odpadu gromadzonego w pojemniku oraz logo firmy wywożącej. Częstotliwość odbierania przez Wykonawcę tych odpadów: ? pojemnik koloru brązowego - bioodpady, w tym odpady zielone (kod 200108,200201) - w okresie od 1 kwietnia do 30 września - co cztery tygodnie, w okresie od 1 października do 31 marca - co osiem tygodni ? pojemnik koloru zielonego – szkło (kod 200102) – nie rzadziej niż co dwa tygodnie w mieście i co cztery tygodnie na wsi, ? pojemnik koloru żółtego – tworzywa sztuczne i metale oraz opakowania wielomateriałowe (kod 200139, 200140, 150106) – nie rzadziej niż co dwa tygodnie w mieście i co cztery tygodnie na wsi, ? pojemnik koloru niebieskiego – papier i tektura (kod 20 01 01) – nie rzadziej niż co dwa tygodnie w mieście i co cztery tygodnie na wsi, ? pojemnik koloru zielonego – szkło (kod 20 01 02 ) – nie rzadziej co dwa tygodnie w miescie i co cztery tygodnie na wsi, ? worek - popiół- co osiem tygodni w okresie od 1 października do 30 kwietnia" 3. Uchwała nr XXXVII/168/13 z dnia 27.03.2013 r. nie określa terminów wywozów tworzy sztucznych. Podsumowując ktoś tu albo nie umie dopilnować firmy i zapisów umowy albo prowadzi celowe działanie (które kwalifikuje się do zgłoszenia prokuratorowi) Proszę o publikację w świetle udzielonej odpowiedzi przez Pana Burmistrza.


2015-01-11, Szef Sztabu WOŚP: Szanowni Państwo na tą chwilę mamy na koncie WOŚP Jabłonowo Pomorskie 11.500 zł. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za Wielkie Serce.
Pozdrawiam Marcin Olszewski Szef Sztabu WOŚP


2015-01-10, Szef Sztabu WOŚP: Podczas sobotniego grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mileszewach zebraliśmy Kwotę - 2315,70 zł!!! Serdecznie dziękujemy Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jabłonowie Pomorskim, Stowarzyszeniu Razem dla Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, Radzie Sołeckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich w Mileszewach oraz wszystkim darczyńcom i osobom wspierającym WOŚP. Jeszcze raz Wielkie Dzięki.
Szef Sztabu WOŚP Marcin Olszewski


2015-01-09, MarJan: Swego czasu podpisywaliśmy Warunkowe Umowy Współpracy przy realizacji projektu o przyłączenie do sieci gazowej średniego ciśnienia z Miastem i Gminą Jabłonowo Pomorskie. Paragraf 3 w/w Umowy mówi "Niniejsza umowa zawarta została do czasu podpisania umowy z dostawcą gazu lecz nie dłużej jednak niż do 31.07.2015." A więc pozostało sześć i pół miesiąca na wykonanie m.in. projektu i właściwych prac przyłączeniowych. Boję się że o gazie ziemnym możemy zapomnieć, dalej trudzić się będziemy z butlami. Od czasu Wyborów Administracja nasza jest bardzo aktywna na tym forum. Liczę że i ta sprawa będzie wyjaśniona mieszkańcom.


2015-01-08, UMiG: INFORMACJA BURMISTRZA
W związku z pojawiającymi się zarzutami dotyczącymi harmonogramu wywozu odpadów komunalnych oraz częstotliwości wywozu odpadów z terenów Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego informujemy, że harmonogram wywozu odpadów komunalnych na rok 2015 został przygotowany zgodnie z przyjętym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz zawartą umową pomiędzy Miastem i Gminą Jabłonowo Pomorskie a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o.o. zgodnie z Uchwałą nr XXXVII/165/13 Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego z dnia 27 marca 2013r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie ustalono następującą częstotliwość i sposób odbioru odpadów komunalnych:
• z terenu zurbanizowanego (miasta) – nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu,
• z terenów wiejskich – nie rzadziej niż raz na miesiąc.
W związku z zarzutami dotyczącymi równych opłat dla mieszkańców wsi i miast informujemy, ze wynikają one z kosztów obsługi odbioru i wywozu odpadów, które na wsi są wyższe w związku z mniejszą ilością zwartej zabudowy oraz mniejszą gęstością zaludnienia.
W przypadku większej ilości odpadów zalegających na Państwa posesji informujemy, że jest możliwość bezpłatnego korzystania z Punku Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się przy ul. Wiejskiej w Jabłonowie Pomorskim.
Dodatkowo w ramach comiesięcznych opłat istnieje możliwość bezpłatnej zamiany lub dostawienia pojemnika na odpady komunalne wedle Państwa zapotrzebowania. Wszelkie informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie w godzinach urzędowania w pokoju numer 5.


2015-01-06, Moderator: No właśnie. Mieszkanka WSI słusznie zauważa, że płaci tak samo, jak mieszkańcy miasta. W tym momencie nieważne, co myślą włodarze na temat wiejskiego menu, ale to - ile czasu i kilometrów potrzeba na napełnienie śmieciarki w mieście, a ile - na wsi. Podpowiem, że liczba kilometrów i godzin to czysty koszt jednego kursu. Bardzo szanuję zawód rolnika, wiem, że na wsi potrafi się liczyć pieniądze i trochę się dziwię, że wracamy dziś do spraw, które długo i cierpliwie dwa lata temu wyjaśniał radny Zenon Śmigowski. Proponuję zatem skorzystać z telefonu i w trosce o nie podnoszenie abonamentu - zamówić nieco większy pojemnik. Przyjadą, wymienią i po kłopocie. Wątek śmieciowy uważam za zamknięty.

2015-01-06,
Mieszkanka WSI: A za śmieci płacimy tyle samo co mieszkańcy miasta , może włodarze myślą że na wsi jemy mniej przeważnie trzode chlewna a z niej plastików nie ma :)

2015-01-06,
mieszkanka Konojad: Z odbiorem plastików to jakaś przeginka (ja mam takich najwięcej) Szczerze segreguje śmieci i regularnie płacę (uważam,że niemało 47 zł/mies) ale mam dość upychania ich przez 3 mies (bo co taki czas są wywożone o czym doskonale wiedzą ludzie na wsi) Pytanie mam zacząć palić nimi w piecu (ekologocznie!) czy zapełnić pojemnik na odpady zmieszane? A może płacić raz na 3 mies?


2015-01-05, Sztab WOŚP Jabłonowo Pomorskie: Spotkanie wolontariuszy WOŚP 07.01.2015r. godz. 17.00 w M-GOK. Spotkanie organizacyjne z Policją 09.01.2015r. godz. 15.30 w M-GOK.
Szef Sztabu WOŚP Jabłonowo Pomorskie Marcin Olszewski

2015-01-05,
wolontariusz: Czy wie może ktoś czy będzie jeszcze jakieś zebranie sztabu przed 11 stycznia na WOŚP

2015-01-05,
mieszkaniec Konojad: Popieram stanowisko "mieszkańca Kamienia" śmieci na wsi (zwłaszcza plastiki) trzeba chyba do rowów wrzucić albo spalić w piecu bo przecież w mieście należy się odbiór a na wsi już nie. W związku z nowym harmonogramem proponuję podnieść proporcjonalnie mieszkańcom miasta opłaty za wywóz śmieci. Nowy burmistrz a zmian brak, można w natłoku sesji fotograficznych zabrakło czasu na przeczytanie harmonogramu ;). Odpadów szklanych to tak naprawdę nie ma i można je co 3 m-c odbierać, ale plastików to całe wory poupychane w garażach leżą. No i do tego ktoś układający harmonogram zafundował nam 1,5 m-c przerwy w odbiorze śmieci zmieszanych...

2015-01-05,
crowley: Do Gość47- myślę że straż miejska się problemem parkowania nie zajmie ponieważ pracują tylko od poniedziałku do piątku a nie w niedziele gdzie brak miejsc parkingowych. Nieraz próbowałem walczyć z parkowaniem na ul. szkolnej i to nie ma sensu ponieważ pomimo kilkukrotnych wizyt policji z brodnicy ani mandaty ani upomnienia tu nie pomogą. Zacytuję tu wielkiego człowieka i oratora ludu , dyrektora toruńskiego radia: " Prawo? Hitler też prawo ustanawiał (...) Mnie, jako katolika, prawo nie obowiązuje " Nie urażam tu czyjegoś wyznania lecz zwracam uwagę na problem który mają gdzieś nasze władze, a czasem myślę że cytat który przytoczyłem trafia do większości narodu tak jak słowa przywódców Korei Północnej:)
PS. pisząc władze nie chodziło mi o włodarzy lecz o służby porządkowe:) pozdrawiam

2015-01-05,
mieszkaniec Lembarga: Do anonima.A może niech postawią 10 dużych pojemników i EKOSYSTEM przyjedzie raz w roku odebrać odpady :) W Lembargu plastiki były odbierane co 8 tygodni,ostatni raz 7 listopada,a więc kolejny odbiór powinien być 2 stycznia, oczywiście nikt się nie zjawił. Według nowego harmonogramu plastiki odbiorą 26 lutego,a więc będzie to 16 tygodni.Skoro tak to za jeden miesiąc mieszkańcy Lembarga nie muszą płacić rachunku za odbiór odpadów.

2015-01-05,
mieszkanka: Do gość47: proponuje iść na plebanię i zaproponować księdzu żeby kosztem pomniejszenia swojego ogrodu powiększył parking dla wiernych. A skoro na ul szkolnej jest odpowiedni znak drogowy to sukcesywnie wzywać policję i kierowcy zaczną się stosować do przepisów


2015-01-03, anonim: Do Mieszkańca Kamienia: Jeżeli obecnie posiadasz za mały pojemnik na odpady to zgłoś się do urzędu, to istnieje bezpłatna możliwość podmiany pojemnika na większy, lub dostawienie kolejnego

2015-01-03,
Gosc47: Witam czy policja lub straz miejska mogla by zwrocic szczegolna uwage na ul szkolna ktora jest parkingiem w niedziele podczas mszy sw ostatnio pogotowie nie moglo wjechac gdyz samochody sa tak zaparkowane ze jak by mogli to by do domu wjechali zastawione wjazdy i stoja na samym zakrecie niedosc ze ulica jest waska slaby wyjazd zaskaniaja krzewy to na dodatek pelno aut zeby wyjechac trzeba poczekac az msza sie skonczy tym bardziej ze jest znak a do pogotowia trzeba pieszo czasami isc bo nie ma jak wjechac uwazam ze jest dfosc duzy parking kolo kosciola lub stawiac tak samochody aby nie zastawiac nikomu bramy

2015-01-03,
mieszkaniec Kamienia: Dlaczego z terenów wiejskich śmieci plastiki wywożone są prawie TRZY razy rzadziej niż z miasta? (np. Kamień 6x a Dorzeczna 17x w roku)Cały zeszły rok wywoziłem nadmiar śmieci do babci w Jabłonowie która produkuje ich połowę mniej niż ja(dwójka dorosłych+ dwoje dzieci). Czy na wsi produkuje się mniej śmieci? Piszę też o tym z myślą o paleniu śmieci w piecach i pozostawianiu ich w terenie. Pozdrawiam serdecznie.

2015-01-03,
Krak: W urzędzie miasta trzeba polowe personelu zwolnic to po pierwsze zaoszczędzone pieniądze ladowac w drogi i remonty domow komunalnych .Nowy Burmistrz znowu nas urzadza nowymi dodatkowymi kierownikami musi przecież wywiazac się z zobowiazan... Po drugie wreszcie nowi ludzie w Bibliotece po tylu latach czas tam było na zmiany ale o wiele za późno...


2015-01-02, anonim: A miało być tak pięknie: Stanowisko do spraw funduszy w urzędzie ok to akurat jest potrzebne bo wiąże się z dodatkowymi środkami na inwestycje i w ogóle, ale nowi kierownicy? To także dodatkowe środki, ale na wynagrodzenia chyba. Nie wiem, czy to aż tak potrzebne było, z tego co się zorientowałem dotychczas bez nowych kierowników wszystko jakoś działało a niby nie mamy pieniedzy


2014-12-30, UMiG: W najbliższą środę (31.12.2014) w kościele p.w. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pom. o godz. 16.00 odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców Miasta i Gminy Jabłonowo Pom. Kolejne msze w tej samej intencji odbędą się: 4.01.2015 roku /niedziela/ o godz. 10.30 w kościele p.w. Św. Małgorzaty w Płowężu oraz 25.01.2015r. /niedziela/ o godz. 8.30 w kościele p.w. Św. Marcina w Góralach. Zapraszam mieszkańców do wzięcia udziału w mszach.

2014-12-30,
mieszkaniec: Bardzo mnie cieszą 2 nowe miejsca pracy w Jabłonowie (Dom Kultury i Biblioteka Publiczna). Dajmy w końcu szansę "Młodym". Stereotypy już się utarły i trzeba wprowadzić świeżą krew.


2014-12-29, UMiG: INFORMACJA BURMISTRZA
W związku z docierającymi informacjami i uwagami w zakresie dotyczącym finansowania działań o charakterze promocyjnym pragnę wyjaśnić, że na działania takie jak:
• wykonanie i doręczenie mieszkańcom kartek świątecznych
• organizacja Gminnego konkursu na kartkę świąteczną
• udział w okolicznościowych, świątecznych spotkaniach na terenie Gminy
nie zostały wydatkowane żadne środki z budżetu Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego. Koszty ww. działań pokryte zostały ze środków własnych Burmistrza Miasta i Gminy i Kierownictwa Urzędu oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego.
Burmistrz Miasta i Gminy Przemysław Górski
Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński


2014-12-29,
UMiG: W związku z sobotnią awarią sprzętu firmy odbierającej odpady „EKOSYSTEM”, informujemy że odpady zostaną odebrane w dniu jutrzejszym tj. 30.12.2014 roku. Za utrudnienia przepraszamy!


2014-12-27, Mieszkanka miasta: Według harmonogramu wywozu odpadów komunalnych z terenu miasta w dniu 27.12.2014r. miały być zabierane odpady zmieszane oraz tworzywa sztuczne. Śmietniki cały dzień stoją przed domami a śmieciarka jak planowo miała być nie pojawiła się wcale.Jeżeli były inne plany dotyczącego wywozu odpadów to mogłaby pojawić się w tej kwestii jakakolwiek informacja. Co więc z pełnymi koszami które nie zostały dziś opróżnione???

2014-12-27,
Pszczelarze: Dnia 04.01.2015r. (niedziela) odbędzie się Spotkanie Wigilijno-Noworoczne o godzinie 12:00 w sali OSP Radzyń Chełmiński. Zapraszamy serdecznie wszystkich Pszczelarzy z naszego Koła. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności u Prezesa.
więcej informacji na
www.pszczelarze.jablonowo.com


2014-12-23, kpt. Sławomir ŻOCHOWSKI: informuję, że zebraliśmy 1140,91 i to nie jest ostateczna kwota, bo przekazałem jeszcze parę kubków oraz długopisy do sprzedaży.

2014-12-23,
UMiG: DYŻUR PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ
Jutro (24 grudnia) w godz. 7.30-11.00 trwać będzie dyżur Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Kamińskiego. Zapraszamy mieszkańców do Biura Rady, pokój nr 16 I piętro.

2014-12-23,
Patryk: Nawiązując do tematu SM, uważam, że SM jest potrzebnym organem w naszym mieście, jest wiele spraw, sytuacji,w których policja nie pomoże. OK zgadzam się ze zdaniem osób, którym ten organ przeszkadza, ale zastanówmy się nad tym, dlaczego?; dlatego, że dostałam/em mandat za złe parkowanie, albo nadmierną prędkość w terenie zabudowanym. Tak właśnie jest. Zauważmy również, kto opiekuje się dziećmi, młodzieżą, dzieci dostały kamizelki odblaskowe teraz widać ich na drodze i to nie jednego. Jest wiele wiele argumentów aby SM w naszym mieście została, ja w 100% jestem za!!!


2014-12-20, Michał Warachowski: Panie Zenonie. Nadal nie podaje Pan faktów, mieszkam w Jabłonowie i Jabłonowo mnie interesuje a nie pobliskie wioski. Skoro na wsiach jest potrzebna straż miejska, to może powołać jakąś straż wiejską najlepiej ochotniczą. Wytyka Pan przydatność OSP , a dlaczego Pan nie zauważył że jak sama nazwa mówi ta straż jest ochotnicza i pieniądze mają wypłacane za działanie a nie spacerowanie po wydarzeniach lokalnych. Gdyby tak straż miała płacone za wyjazd na akcje to czy ktoś by tam pracował? :) interesuje Pana los wsi, gdzie np na ulicy Szkolnej co niedziela mamy to wyścigowy i problem z wjazdem na posesje i nikt nic z tym nie robi, a wystarczyło by postawić tam 2 progi zwalniające :) co do fotoradaru, może zainstalować tam żółty (nie chcę podawać instytuacji która jest za to odpowiedzialna aby nikogo nie wprowadzać w błąd) i natychmiast straż miejska przestaje być potrzebna, jedynym osiągnięciem które Pan podaje to zainstalowanie radaru w Pańskiej okolicy. Słaby argument. Także różnica pomiędzy OSP pomimo że jest ochotnicze to o każdej porze dnia i nocy zjawią się wezwani na pomoc, SM ciężko wyciągnąć z ciepłego pokoiku chyba że właśnie odbywa się jakaś impreza lokalna i można sobie iść na kawę w czasie pracy. A po 15 i w wekendy bawcie się dobrze idziemy do domu:)


2014-12-19, Gimnazjum: UWAGA!!! W przerwie świątecznej od 22.12.2014r do 06.01.2015r. Gimnazjum otwarte od godz.8.00 do godz.14.00. W tym okresie zajęcia popołudniowe na sali gimnastycznej zostają odwołane.
Dyrektor Gimnazjum Anna Berent

2014-12-19,
Zenon Śmigowski: Piszcie Państwo do mieszkańców, nie do mnie! Piszę na forum jak każdy z Was, moje zdanie jest jednym z wielu, ani ważniejsze, ani lepsze! Czasami po prostu jestem lepiej poinformowany ale to nie znaczy że mam rację! Obiecałem że odpowiem na każdy skierowany do mnie i podpisany post więc odpowiadam:
Panie Warachowski! Nie znam Pana, ale szanuje Pana prawo do wypowiedzi, więc niech Pan uszanuje moje prawo do wypowiedzi. Nie komentowałem Pana żadnej wypowiedzi więc niech Pan nie komentuje moich! Podaję wyłącznie fakty z wynikające mojego doświadczenia w pracach w radzie miejskiej, więc nie ma sensu dyskutować z faktami. Nie wypowiadam się w kwestii „za czy przeciw”. Podaje fakty i problemy do rozwiązania, starając się unikać własnych komentarzy. I namawiam mieszkańców do zabierania głosu w tej sprawie. Pamiętam problemy które chcieliśmy (radni) rozwiązać przed powstanie straży gminnej i o nich napisałem. Główny problem działania urzędników o których Pan pisze to brak możliwości skutecznej egzekucji, brak możliwości nałożenia mandatu karnego …itp. Żąda Pan podania osiągnięć straży? Pisałem. Przez 2-3 lata mogliśmy z naszymi dziećmi czuć się bezpieczni w Mileszewach czy Kamieniu, większość aut od małych do dużych nie przekraczało 60 km / godzinę przejeżdżając przez centrum wsi. I to tylko dlatego że bali się fotoradaru ze strażnikiem. Pamiętam zdarzenia, kiedy fotoradar zrobił w Kamieniu w ciągu 2 godzin ponad 150 zdjęć aut jadących ponad 70 km /godzinę w tym 3 pojazdów jadących ponad 150 km/godzinę. Od roku jeżdżą znowu ponad 100km/godz. bo zawieszono dzialanie fotoradaru. To mało ważny fakt? Uważa Pan że dzieciakom na wsi nie należy się życie bezpieczne? Błędy w parkowaniu w Jabłonowie drażnią Was do bólu, natomiast piraci jeżdżący po naszych wsiach są dla Pana do zaakceptowania? Dla mnie nie. Uważam, że nasze dzieci maja prawo do bezpieczeństwa na drodze, do bezpiecznej drogi do szkoły, a trzy krzyże przydrożne w Mileszewach wystarczą! Drugi przykład. Moja żona wbrew mojej opinii opiekuje się bezpańskimi psami. Z jakiegoś powodu mieszkańcy miasta po znudzeniu się pupilem przyjeżdżają na wieś i wywalają swojego psa na ulice, szybko uciekając. W ciągu dwóch lat było ponad 12 takich psów. W ośmiu przypadkach to ten „niedobry” strażnik interweniował i pomógł fachowo znaleźć opiekunów dla bezpańskich psów. Ale najważniejsze działanie wszystkich służb to profilaktyka – panie Warachowski. Oby nie musieli niczego robić, to znaczy że jest super!!! A jakie ma osiągnięcia straż pożarna na przykład w Płowężu czy Bukowcu? A ile kosztuje utrzymanie takiej straży? Większość mieszkańców tego nie wie. Ale czy oznacza to konieczność jej likwidacji? Oby nie mieli żadnej pracy, to znaczy że jest dobrze. Ale ważna jest świadomość ich pogotowia do działania? No ale tego nie dowie się Pan od żadnej pani na parkingu. Natomiast co do kompetencji? To wyobrazi Pan sobie że pełniąc szóstą kadencje funkcje radnego znam swoje kompetencje, kompetencje rady miejskiej i kompetencje Burmistrza! I tylko moja osobista kultura, szacunek do innych ludzi powstrzymuje mnie przed złośliwościami, którymi powinienem się Panu odwdzięczyć! A odpowiadam Panu wyłącznie dlatego, że zobowiązałem się do odpowiedzi na każdy podpisany post skierowany do mnie!
Pozdrawiam Zenon Śmigowski


2014-12-18, Vertigo: Panie Zenonie z całym szacunkiem do Pana, ale gdy potrzebowałem (niejednokrotnie) interwencji Straży Miejskiej to nikt nie odbierał telefonu (jak zawsze), a kiedy zadzwoniłem na policję to kazano mi się zwrócić do organów naszej SM. Błędne koło. Straż Miejska? Jestem za tym, żeby została ale zmieńmy zakres obowiązków!

2014-12-18,
mieszkaniec: Z wypowiedzi na temat straży gminnej można wyciągnąć jeden wniosek, że nie sama straż jest nie potrzebna ale trzeba sie zastanowić nad składem osobowym. Zadań dla straży nigdy nie zabraknie a kompetencje i możliwości działania straż ma dużo większe niż każdy urzędnik (choćby bloczek mandatowy). Nadzór nad strażą m burmistrz i jego glowa żeby przynosiła pożytek a nie unikała działania. Ja zapraszam strażnika popołudniu pod każdy wiejski sklep gdzie panów pijących piwo i nie tylko w miejscu publicznym nigdy nie brakuje.

2014-12-18,
PB: Dużo bogatsze i większe gminy np: Świeradów Zdrój, Strzegom, Stalowa Wola, Chrzanów, Szczyrk i długo by jeszcze wymieniać zrezygnowało ze Straży miejskiej. To bardzo kosztowna formacja. Ile naszą gminę kosztuje roczne utrzymanie Straży miejskiej? Bardzo proszę o informacje na ten temat.


2014-12-17, Sztab WOŚP: Spotkanie wolontariuszy WOŚP 18.12.2014 r.o godz. 18.00 Świetlica M-GOK. Obecność obowiązkowa. Szef Sztabu WOŚP Marcin Olszewski

2014-12-17,
rodzic: Serdeczne podziękowania dla pani Dyrektor przedszkola w Jabłonowie Pom., oraz dla nauczycieli i wychowawców za przygotowanie przepięknego przedstawienia bożonarodzeniowego.


2014-12-16, Ania: Do Matki, chciałabym podpowiedzieć Państwu rozwiązanie odnośnie Mikołajek. Tak jak w Jaguszewicach tak i w Piecewie nie ma świetlicy. Mieszkańcy Jaguszewic spotkali się na zebraniu, padła propozycja przygotowania Mikołajek w jednym z bloków - w największej suszarni, gdzie zbiorą się dzieci by przywitać Mikołaja. Była to duża niespodzianka dla przybyłych Gości. Przy okazji, Rodzice, Dziadkowie... we własnym zakresie ustalili wysokość składki na paczki dla swoich pociech. Jeden z mieszkańców zajął się zbiórką ustalonej składki, po czym we własnym zakresie dokonano zakupu. Suszarnie posprzątano, dzieci wykonały prace plastyczne (rysunki, łańcuchy...) Znalazł się dywan, zasłonki, choinki i inne ozdóbki by przygotować piękne tło (dzięki czemu zdjęcia są jeszcze piękniejsze). Stworzono cudny klimat! W tym roku była bardzo liczna grupa dzieci i ich najbliższych (jak nigdy! Bo na przystanku przecież jak na tą porę roku jest zimno ...) Pan Sołtys został poinformowany o przygotowanej niespodziance z inicjatywy Rodziców, wcześniej o niczym nie wiedział. Drodzy Mieszkańcy Piecewa, nie miejsce pretensji do Pana Sołtysa... weźcie sprawy w swoje ręce, bo ta piękna (już 10letnia) akcja Mikołajkowa jest skierowana dla Waszych Dzieci! Dajcie też coś od siebie... Wierzę, że Mieszkańcy Jaguszewic są zadowoleni i w przyszłym roku również zjednoczą siły i każdy będzie chciał dać coś od siebie.... Gratuluję pomysłodawcom i wykonawcom! Jestem pod wrażeniem... Podobno dzieci nawoływały Mikołaja bardzo głośno :) Ich miny zadowolenia, a może i przerażenia musiały być bezcenne... Podziękowania dla Mikołaja i Elfa za poświęcony czas i skierowane dobre słowo do dzieci jak i tych starszych! Z pozdrowieniami i najlepszymi życzeniami pomysłowości dla mieszkańców Piecewa jak i Jaguszewic, Ania.


2014-12-13, Sławomir Żochowski: informuję, że po wczorajszej nocy w Zespole Szkół zostały jeszcze gadżety(kubki, długopisy, opaski) przygotowane z myślą o akcji dla Oliwiera. Można je jeszcze nabyć w ZS, wtedy też wiadomo będzie jaki jest stan zebranej kasy w tej szlachetnej akcji, ilość gadżetów ograniczona!


2014-12-12, Michał Warachowski: Drogi Panie Zenonie, niestety w pańskiej wypowiedzi nie widzę ani jednej zalety z funkcjonowania straży miejskiej. Nie dostałem ani jednego mandatu od straży i nadal jestem za likwidacją dlaczego? Ponieważ odnośnie tego co Pan pisze są już pracownicy którzy są za to odpowiedzialni np. dwóch pracowników którzy ogarniają umowy śmieciowe, od wodociągów także są osoby zatrudnione, a więc uważa Pan że nie mają nic robić powołamy straż i oni się tym zajmą? No myślę że raczej nie. Proszę przytoczyć jakieś sukcesy naszej straży miejskiej, gdy była akcja z zdjęciami zaparkowanych samochodów to od jednej Pani usłyszałem że ona może sobie tak parkowac bo był u niej strażnik i powiedział że mu to nie przeszkadza ale ludziom się to nie podoba. Nie jet metodą zatrudnić emerytowanych funkcjonariuszy z mniejszym zakresem obowiązków, bo można zatrudnić młodych policjantów którzy mają szerszy zakres swojego działania i są dostępni 24h . Na razie widzę podważa Pan jedynie kompetencje jak i program wybo

2014-12-12,
marek kowalski: panie zenku mieszkam na wsi mam własne szambo umowe podpisaną na wywóz śmieci jeszcze sprzed wejscia ustawy smieciowej i zapewniam pana że do dzis nie było u mnie straznika aby skontrolował umowy czy porządek w obojści czy wokół obejścia coś za bardzo pan broni straz a jesli komendant nie chce robic sobie wrog ów no cóz zawsze mozna sie zwolnic pozdrawiam

2014-12-12,
Mieszkaniec: Zdanie p.Zenona Śmigowskiego w sprawie naszej Straży Miejskiej popieram całkowicie.

2014-12-12,
mieszkaniec: myślę że straż miejska to nie jest super rozwiązanie . Jeśli straż ma rozwiązywać problemy dnia codziennego to może zatrudnić jeszcze jednego strażnika . może dwóch . Nie dajmy się zwariować . Stajemy się społecznością policyjną . policja straż miejska. radary , kamery monitoringu , oczywiście to wszystko ma poprawić komfort i bezpieczeństwo naszego życia . Pod tymi hasłami można wszystko zrobić , postawić na każdym rogu policjanta . w każdej dzielnicy strażnika miejskiego i za każdym zakrętem fotoradar ---przecież chodzi nam o bezpieczeństwo . ja mówię NIE

2014-12-12,
Moderator: W sprawie wycofanego postu byłem u Burmistrza, sprawa została wyjaśniona. Pozdrawiam.


2014-12-11, anonim: [tekst wycofany]

2014-12-11,
anonim: do Matki: Droga matko. Powiedz tylko gdzie indziej mają być przyjete dzieci skoro nie ma swietlicy? Ja jestem zadowolona, ze cos jest organizowane, a pogida nie byla zla. Nie ma na co narzekac. Po za tym nie ma sensu wynajmowac domu kultury skoro trwa to 15-20 minut, a gdy przyszloby do czego to narzekalibysmy, ze za daleko... więc moze badzmy wdzieczni, ze Mikolaj byl. A jak Ci nie odpowiada to zapros wszystkich do swojego domu/mieszkania. Pozdrawiam zadowolona i wdzieczna matka

2014-12-11,
Zenon Śmigowski: W sprawie straży miejskiej! Jeżeli głosy maja być poważne i brane pod uwagę to proszę – podpisujcie się!!! Głosy anonimowe nie mają żadnego znaczenia. Anonimowa sonda, jak się przekonał moderator daje fałszywe wyniki. Dwóch sprawnych uczniów potrafi nabić dziennie ponad 1000 głosów – jak się boleśnie przekonaliśmy w ubiegłym roku w konkursie „Kolorowe boiska”- który przegraliśmy bo nabijaliśmy „tylko” 500 głosów.
Byłem wraz z radnym Szwajkowskim inicjatorem powołania Straży w naszej gminie, bo niestety kiedy jej nie było pewnych zadań nie można było realizować. Dwie trzecie właścicieli domów na wsi nie miało umów na wywóz śmieci w gminie i nikt nie mógł tego kontrolować. Połowa właścicieli nieruchomości ma szamba i ciekawe jak wyliczyłaby się z wywozu ścieków jeżeli ktokolwiek sprawdziłby to w odniesieniu do zużytej wody?. Policja niestety tego nie robi. Piszecie tyle o parkowaniu w mieście i nieprawidłowościach. Ciekawe dlaczego dotychczas policja prawie nic w tym kierunku nie robi? A po likwidacji straży będzie robiła? A jak ma to robic strażnik bedący pod prejsa opinii publicznej i bojąc sie zrobić sobie wroga z każdego ukaranego!!Palenie śmieci w piecach, zaśmiecanie ulic, odśnieżanie wokół posesji, porządki na posesjach, bezpańskie psy i koty, bezpieczeństwa uczniów i ich edukacja w tym zakresie. Kto tym wszystkim ma się zajmować? A ciekaw dlaczego pojazdy w Grzybnie jada z szybkością 50-60 km na godzinę, a przez Mileszewy, Kamień – od roku 90 – 100 km/godz. i to tirami. Wystarczyło , że na wniosek mieszkańców odwołano dyżury fotoradaru. I co Panie Crowley – położymy „leżacych policjantów” na drodze wojewódzkiej??? A przez dwa lata jeździli 60 /godz. , bo bywal tam fotoradar! Każdy kto zapłacił mandat nie obciąża siebie, że przekroczył szybkość o 20-30 km na godzinę i o to że stworzył zagrożenie życia dzieciaków na wsi, tylko przeklina strażnika i żąda jego odwołania. Każda taka osoba ma teraz okazje zemścić się w sondzie. Podobnie było z radnymi poprzedniej kadencji. Który radny zapłacił mandat z miejsca był za odwołaniem straży. A strażnik bynajmniej w mojej wsi gdzie zarządzam nieruchomościami dwa razy w roku dokonywał przeglądów nieruchomości i sama obecność dyscyplinowała mieszkańców do dbałości o ład i porządek. Czytając forum mam wrażenie, że z chęcią zlikwidowalibyście Opiekę Społeczną, wyrzucili większość urzędników z pracy, albo co najmniej przedłużylibyście im czas pracy do 10 godzin , również w soboty i niedziele, bo może komuś w niedziele przypomni się niezałatwiona sprawa. A co z tymi kilkoma setkami podopiecznych , którzy oczekują pomocy gminy?. A co z Kodeksem Pracy, przestrzeganiem prawa, związkami zawodowymi??? Może wypada czasami pomyśleć, wydobyć z siebie odrobinę empatii – jak ja bym pracował w tym urzędzie. Czy chciałbym być tak traktowany w swojej pracy? Czy czasami nie wylejemy dziecka z kąpielą? Odwołać strażnika bardzo łatwo. Zlikwiduje się biuro, złoży wypowiedzenie, zapłaci odprawę i odszkodowanie i po sprawie. Budżet pokryje koszty likwidacji, urządzenia biura, odpraw!!! Tylko kto rozwiąże te wszystkie sprawy które pomimo wszystko rozwiązywał strażnik? Policja! To dlaczego teraz nie rozwiązuje? Dlaczego nie jest tak skuteczna w ograniczaniu prędkości jak jeden fotoradar w Grzybnie wystawiany raz w tygodniu?? Pewnie lepsza byłaby straż międzygminna np. z Bobrowem i Zbicznem? Ale do tego potrzeba 3 stron chętnych. To tak jakbym zapytał czy potrzebne są na wsiach straże pożarne, które w niektórych wsiach nie wyjeżdżały do pożaru od kilku lat. I dobrze że nie ma pożarów, a oni nie mają pracy. Ale czy trzeba je likwidować?. A jeżeli ten jeden raz ich zabraknie przy pożarze mojego domu? Nie wiem czy miał Pan Panie Burmistrzu w swoim programie likwidacje straży miejskiej. Jeżeli tak to nie ma sprawy. Trzeba realizować swój program i wystąpić z projektem uchwały o likwidacji straży! Jeżeli nie – rozważmy temat na spokojnie! Ze swojego doświadczenia bycia radnym, obsługi zebrań wiejskich, spotkań z mieszkańcami apelowałbym o dyżur fotoradaru raz w miesiącu w Mileszewach, Kamieniu i Jabłonowie Zamku , zdecydowane interwencje szczególnie w środy i soboty parkowania w Jabłonowie ( nawet na pasach i „zebrach”), przegląd raz na jakiś czas dymów z kominów pod kątem opału do pieców , monitoring odśnieżania i sprzątania chodników przylegających do posesji, przegląd ładu i porządku dwa razy w roku w każdej miejscowości, utrzymanie porządku na targowisku, systematyczna edukacja dzieci szczególnie wiejskich w zakresie bezpieczeństwa, itd. Itd. Po likwidacji straży pozostaną te wszystkie problemy do rozwiązania. Były przedtem i dlatego powoływaliśmy straż miejską. Kto się nimi zajmie? Na pewno Policja?. Na moje wnioski gmina dofinansowywała Policji zakupy paliwa , telefonów komórkowych kiedy nastały, w połowie sfinansowaliśmy zakup dwóch samochodów dla posterunku w Jabłonowie i czy naprawdę poczuliśmy się bezpieczniej? Reasumując, nie podejmujmy pochopnych decyzji! Możliwe że straż gminna w takiej formie jak jest, jest niepotrzebna, ale najpierw poszukajmy lepszych rozwiązań naszych problemów zanim zniszczymy stare! Czas na zmiany to chyba nie niszczenie wszystkiego co było, tylko naprawianie tego co funkcjonowało źle i można szybko naprawić. To chyba nie wyrzucanie urzędników z pracy tylko poprawa organizacji pracy i otwarcie na petentów. To chyba nie likwidowanie „Opieki społecznej” aby zafundować bezpłatny lokal firmie działającej na wolnym rynku i za pieniądze, choćby najszlachetniejszej, tylko jeszcze lepsza pomoc wszystkim potrzebującym. A jeżeli ktoś ma lepsze pomysły na poprawę bezpieczeństwa, szczególnie na drodze wojewódzkiej, utrzymanie porządku, gospodarki śmieciowej i ściekowej, porządku w mieście i na wsi to proszę o prezentacje pomysłów na forum, i nie ma powodów aby bać się podpisać pod swoimi pomysłami! Bo chyba nie chodzi o zmiany dla zmian, tylko obyśmy czuli się bezpieczniej, aby było sprawiedliwie, abym był dobrze i uczciwie obsłużony w urzędzie czy zakładzie budżetowym! I tego Państwu życzę!
Pozdrawiam Zenon Śmigowski


2014-12-10, UMiG: INFORMACJA BURMISTRZA - WAŻNE DLA INTERESANTÓW
Burmistrz Miasta i Gminy Przemysław Górski informuje, że w najbliższy wtorek 16 grudnia 2014 roku w związku z wyjazdem na spotkanie do Starostwa ulegną zmianie godziny przyjęć interesantów. Przyjęcia będą trwały od godz. 14.00 do godz. 16.00.
Ref. Promocji UMiG

2014-12-10,
Crowley: O straży miejskiej - ja swoje zdanie wyraziłem, fakty są niepodważalne, w Brodnicy straż nie jest potrzebna a w jabłonowie do patrolowania 3 ulic jak najbardziej. Pytanie z innej beczki, w innych miastach aby zachęcić kierowców do przestrzegania przepisów, czasami dla zapominalskich którzy nie pamiętają znaczenia znaków, a czasami dla niedowidzących którzy nie dostrzegli stojącego znaku, zamieszcza się w strefach zamieszkania progi zwalniające, uwierzcie, droga solidnie leży nie trzeba sprawdzać jej osiągów;) kierowca który raz zapłaci za naprawę auta później pamięta - "aha!!! lepiej tu nie zapie... bo znowu mi tłumik na progu odpadnie!!". A więc przechodząc do meritum. Liczę rzecz jasna na wyczerpującą odpowiedz, gdzie, lub do kogo można składać prośby o umieszczenie takich progów na ulicy? Lub jak załatwić taką sprawę? Podejrzewam że z demonami szybkości maja problem także inni mieszkańcy ulic na których położono nawierzchnie a do niedawna kierowca pamiętał o ograniczeniach prędkości w trosce o własne auto , a na tych ulicach chodniku brak :) w gwoli przypomnienia pragnę przedstawić naszym zapominalskim http://lsmlomza.pl/pliki/2014/03/lsm-znak1.jpg tak właśnie wygląda znak strefa zamieszkania...
Z pozdrowieniami Crowley

2014-12-10,
KIKS: Wypada podziękować Moderatorowi za poświęcony czas i rzetelność w sprawie sondy, za profesjonalne podejście do tematu, PKW "wysiada" :). Odnośnie wpisu Zgrozy. Jeśli ktoś "nabijał" staty za strażą miejską. Jest duże prawdopodobieństwo że będzie wypaczał wyniki ankiety w UMiG jeśli taka ankieta jest. Może zlikwidujmy straż miejską i zatrudnijmy lekarza i po krzyku.


2014-12-09, UMiG: INFORMACJA O DYŻURZE W BIURZE RADY MIEJSKIEJ
Informuję, że jutro, w środę 10.12. 2014 roku od godz. 7.30 do godz. 11.00 trwać będzie dyżur Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Aleksandry Juszkiewicz. Zapraszamy mieszkańców do Biura Rady Miejskiej pokój nr 16 I piętro w Urzędzie Miasta i Gminy. Tel. 56-69-76-816.
Ref. Promocji UMiG

2014-12-09,
ja: "czas na zmiany, najlepiej personalne, bo większości to tyłki przyrosły do krzeseł i myślą że to jest ich firma" - ludzie opanujcie się, bo przecież urzędnicy to tez ludzie. Nie popadajmy w skrajności, bo idąc tym tropem sami pójdźcie jutro do swoich szefów i złóżcie wymówienie z pracy z uzasadnieniem, że czas na zmiany....

2014-12-09,
mały: do anonima zus w brodnicy pracuje w poniedziałki do 18 tej więc podajesz nieprawdziwe informacje a co do urzędników ja tez pracuje w budżetówce i mam urlop wypoczynkowy który wykorzystuje aby załatwic prywatne sprawy a jak komuś w urzedzie nie pasują godziny pracy moze sie zwolnić i iść do prywaciarza tam dostanie 1200 na rączkę i zero wyjśc w czasie pracy oraz praca po 10godz plus soboty ciekawe kto sie skusi

2014-12-09,
mieszkanka: dziękuję organizatorom za super świetne mikołajki zorganizowane w Konojadach, dzięki Mikołajowi dzieciaki miały uśmiechnięte twarze, radość nie do opisania, dziękuję również śnieżynkom z Mini disco za atrakcje i zabawy, mam nadzieję że za rok będze powtórka 6 grudnia :)

2014-12-09,
Zgroza: Ponoć na parterze Urzędu Miasta i Gminy w pokoju nr 5 można pobrać ankietę i wrzucić ją do urny. W ankiecie jest pytanie "Jak Pan/Pani ocenia funkcjonowanie Straży Miejskiej w Jabłonowie Pomorskim?". Odpowiedzi są trzy do wyboru: "Dobrze, Źle, Nie mam zdania". Zastanawiam się na jakiej podstawie mieszkaniec ma dokonać takiej oceny? Może by jednak najsampierw poinformować mieszkańców jaki jest zakres obowiązków straży? Zgroza.

2014-12-09,
anonim: odnośnie zmian godzin pracy urzędu i do anonima. szkoda że wam w środę nie dali wolnego to jeszcze na runek byście zdążyli pójść, a tak w poniedziałek po weekendzie to się nie zerwiecie. zgodnie z hasłem wyborczym: czas na zmiany, najlepiej personalne, bo większości to tyłki przyrosły do krzeseł i myślą że to jest ich firma i bez nich nie może istnieć.

2014-12-09,
Matka: Dziękujemy wspaniałemu Mikołajowi za przybycie do Piecewa , żal do sołtysa że dzieci nie miały gdzie przyjąć Najlepszego Mikołaja na świecie tylko pod gołym niebem :(

2014-12-09,
Asia: Czy ktoś wie kiedy będzie czynna miejsko-gminna biblioteka? Teraz podobno jest przeprowadzany remanent, na drzwiach nie ma żadnej informacji...


2014-12-08, mieszkanka Konojad: Serdeczne podziękowania dla sołtysa naszej wsi za zorganizowanie mikołajek. Były tańce, konkursy, bańki mydlane, malowanie twarzy i wiele, wiele innych..., a nawet pociąg z MIKOŁAJEM. Rodzice mogli również włączyć się do zabawy! Dzieci baaardzo zadowolone!!! Dziękujemy

2014-12-08,
Mieszkaniec: Witam. Chciałbym złożyć podziękowania i gratulacje Sołtysowi, Radzie Sołeckiej i Radnemu Konojad za świetną imprezę mikołajkową dla dzieci. Takie wykorzystanie Funduszu Sołeckiego to świetna sprawa.

2014-12-08,
Mieszkaniec: Ja uważam ze Straż Miejska w naszym miescie jest zbedna.W zupełności daje sobie rade z problemami jakie sa w miasteczku- policja.

2014-12-08,
anonim: Mieszkańcy zadowoleni ze zmian godzin i słusznie. Przecież wybierając nowe władze oczekiwaliście Państwo, że Wasze sprawy nie pozostaną obojętne Burmistrzowi i to chyba dobrze prawda? Czas zweryfikuje ilu petentów i w jakich referatach na przełomie np. 6ciu miesięcy przyjdzie załatwić swoje sprawy. Urzędnicy dostosują się do nowych godzin pracy, bez obaw. Nie do takich rzeczy na przestrzeni 20 i więcej lat musieli się przyzwyczaić. Dla porównania godziny pracy ZUS w Brodnicy od poniedziałku do piątku 7.00 do 15.00. Urząd Skarbowy od poniedziałku do piątku z wyjątkiem wtorku 8.00 do 15.00 wtorek 7.00 do 18.00. Co ciekawe nikogo to nie bulwersuje, nie dziwi i każdy załatwia sprawy w tych godzinach. Tak na marginesie urzędnik to też petent i nikt go nie pyta, kiedy załatwia swoje sprawy urzędowe, przecież w godzinach pracy innych urzędów jest do Państwa dyspozycji. Proszę też nie oceniać pracy wszystkich urzędników przez pryzmat pojedynczych osób. Żeby rozwiać wątpliwości to może zaopatrzmy urząd w kamizelki z napisami: Idę do banku, Jestem na urlopie, Wypisałem/łam się, Pracuję w terenie i jeszcze inne w zależności od pomysłów. Wychodząc w godzinach pracy urzędnik założy odpowiednią kamizelkę i wiadomo będzie co ów urzędnik robi w mieście i uniknie wścibskich pytań, zwłaszcza kłopotliwych kiedy robiąc zakupy w czasie urlopu musi się z tego tłumaczyć. Ale cóż "Każdy patrzy przez swoje okulary"...

2014-12-08,
anonim: Dziękujemy mikołajowi, że jak co roku pamiętał o dzieciach w naszej gminie.

2014-12-08,
Mieszkaniec: Straż Miejska w tak małym miasteczku jak nasze jest zbędna. Po prostu nie sprawdza się, co innego duże metropolie. Lepiej mieć jednego policjanta więcej niż pięciu pracowników Straży Miejskiej.

2014-12-08,
AP: prawda jest taka, że nasza straż miejska chodzi po placach zabaw w całym miasteczku i szuka dziury w całym, żeby doczepić się do najmniejszego szczegółu, a gdy idioci parkują samochody na 3/4 czy chociażby połowie chodnika to gdzie oni są? nagle nikt tego nie widzi? piesi mają przechodzić po ulicy, bo przeznaczone dla nich miejsce jest zajęte przez samochód? śmiechu warte, naprawdę.

2014-12-08,
Agata: Panie Zenonie dla dobra mieszkańców jeśli się chce to można zrobi dużo dobrego. Wydaje mi się, że nowo wybranej Władzy oraz Radnym powinno zależeć na tym, aby mieszkańcy naszej gminy czuli się bezpiecznie i w każdej chwili mogli otrzymać potrzebną pomoc w godnych warunkach.Życie ludzkie jest wartością najcenniejszą, o którą trzeba walczyć. Więc nie wiem po co te spory. Nie trudno zrozumieć, że ratownicy nie są lekarzami.Oni ratują nam życie - nie leczą, udzielają pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia lub w miejscu ich stacjonowania. Jednak do tej pory było to ciepłe pomieszczenie, do którego nawet osoby mające problem z poruszaniem się miały dostęp a teraz pozostała nam zimna karetka. Wystarczy tylko trochę dobrej woli,chęci oraz wyrozumiałości dla osób starszych, schorowanych czy też małych dzieci, którzy w obecnych warunkach pogodowych, w nagłym przypadku mają udzielaną pomoc w zimnej karetce. Wydaje mi się, że pracownicy MGOPS spokojnie jeśliby tylko chcieli to mogliby

2014-12-08,
lee: Tak czytam te wszystkie komentarze na forum i wpadłem na pewien pomysł: jeśli nie podoba nam się sposób leczenia ludzi w Polsce, to odłączmy się od niego, sposób głosowania w wyborach, finansowanie i tworzenie placów zabaw - opracujmy nowy,lepszy Jabłonowski.... To może odłączmy się od starego kraju i utwórzmy Republikę Jabłonowską??

2014-12-08,
Mieszkanka: Panie Przemku kasy w wodociągach i komunalce żeby były dłużej otwarte bo do 13.00 to za krótko ,a co do straży miejskiej to zapraszamy w każdą niedzielę od 8.30 do 12.30 na ul.Szkolną masakra jest nie można wyjechać z własnej posesji .

2014-12-08,
Bartek N.: dyspozytor który przyjmuje zgłoszenie i wysyła karetki jest pod 112 nr do Bydgoszczy lub 999 nr do Brodnicy.


2014-12-07, Moderator: Witam. Ponieważ doszły do mnie sygnały, że ktoś "nastukuje" głosy - zatrzymałem sondę i wykasowałem podejrzane ciągi w tabeli logowania (szacun dla zawodnika, który nabił aż 267 "głosów"). Zdaję sobie sprawę, że analiza logów nie jest doskonała, ale jestem przekonany, że opublikowane wyniki są bardziej zbliżone do ogólnie panującej opinii publicznej.
I wyjaśniam. Każda sonda ma założoą blokadę, aby uniemożliwić powtórne głosowanie. Łatwo to ominąć resetując połączenie z Internetem i czyszcząc tzw. ciasteczka. Wówczas na nowym IP, w "czystej" przeglądarce, można ponownie zagłosować. Niemniej, administrator ma wgląd w tzw. logi i tam równie łatwo może wyłapać wielokrotne głosowanie. I tak - w sprawie straży miejskiej w naszej sondzie 56% jest "przeciw", a 43% - "za". Pozdrawiam serdecznie.


2014-12-06, Flow: Co do Straży Miejskiej w naszym miasteczku jestem za tym, aby została, ale na pewno nie na dzisiejszych warunkach. W mieście ludzie parkują jak święte krowy co powinno być największym priorytetem naszej SM. Fotoradar jest słuszną sprawą o ile jest stawiany w odpowiednich i widocznych miejscach. Zawsze jakiś grosz wpłynie do naszego biednego budżetu.
Nie chcę oceniać pracy naszej Straży Miejskiej zbyt pochopnie, gdyż nie widziałem żadnych raportów z ich działalności, więc jedyne czym się sugeruje to tylko moja własna obserwacja jak i obserwacja moich znajomych. Jeżeli SM będzie działała tak jak powinna to dlaczego nie? Póki co jedyny argument na NIE to marnowanie naszych pieniędzy na brak jakichkolwiek działań.
Pozdrawiam.

2014-12-06,
Moderator: Witam. Zostałem poproszony o umożliwienie wyrażenia opinii mieszkańców na temat straży miejskiej. Zapraszam więc do zagłosowania >>> SONDA
PS. Zakończenie głosowania - środa 10.12 o godz. 9.

2014-12-06,
do mieszkanki gminy: Ja również uważam, ze zmiana godzin urzędu jest dobrą decyzją. Chociaż na poczatku mieszkańcy bedą musieli się przyzwyczaić do tego i pewnie trochę to potrwa zanim wdroży się to w życie. A gdy chodzi o pracowników to na pewno grzmią, ale z tego co wiem to Pan Przemek wprowadza również inne zmiany korzystne dla mieszkańców. TAK TRZYMAĆ!!! Po za tym jestem studentką i jeśli chciałam coś załatwić w urzędzie Gminy musiałam robić sobię wolne , a teraz świetnie to współgra ponieważ w piątki czesto wracam do domu. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA PANA BURMISTRZA!

2014-12-06,
Mieszkaniec: Brawo panie Zenku za wyjasnienia


2014-12-05, Zenon Śmigowski: Temat karetki!
Przedstawiłem Państwu fakty wynikające z odpowiedzi na moją interpelację i stan faktyczny w pogotowiu. Niczego nie komentowałem. Sądziłem że każdy rozumie że ratownicy nie są lekarzami i nie wolno im leczyć ludzi lub udzielać porad medycznych. Nie prowadzą ambulatorium bo im tego nie wolno. W pierwszym roku działania pogotowia, przed jego ustawową reorganizacją w zespole pogotowia był lekarz dyżurny, który prowadził w Jabłonowie ambulatorium. Ale po reorganizacji ustawowej w zwykłych zespołach pogotowia nie ma lekarza, są tylko ratownicy którzy maja zupełnie inne zadania. Działają wyłącznie w miejscu zdarzenia, po skierowaniu ich przez dyspozytora przyjmującego zgłoszenie na 997 lub 112. Ambulatorium pozostało po lekarce, nie wchodzi w skład umowy najmu pogotowia – i tyle tajemnicy! Jeżeli by mogli przyjmować i leczyć pacjentów to 63 m2, i trzy zajmowane pokoje zapewne umożliwiłyby im przyjmowanie w nich chorych. To wszystko można wyczytać w piśmie z NFZ wydrukowanym w serwisie FOTO. Czy to tak trudno zrozumieć, że ratownicy nie są lekarzami i nie leczą ludzi?!!! A ratują ludzi wyłącznie w miejscu zdarzenia lub w karetce!
Pozdrawiam Zenon Śmigowski

2014-12-05, Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy: II Sesja
Wczoraj w kawiarence Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się II Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego. Celem spotkania było powołanie Komisji działających w Radzie Miejskiej i ich przewodniczących.
KOMISJA BUDŻETU, FINANSÓW I INWESTYCJI:
Przewodniczący - Zbigniew Mikulicz, członkowie: Barbara Bober, Katarzyna Piórkowska, Kazimierz Łukasik, Aleksandra Juszkiewicz, Zenon Śmigowski, Mirosława Laube
KOMISJA GOSPODARKI KOMUNALNEJ, MIESZKANIOWEJ I OCHRONY ZDROWIA:
Przewodniczący - Wiesław Grabowski, członkowie: Piotr Dombrowski, Marek Berendt, Zenon Śmigowski, Marcin Olszewski, Mirosław Gaczyński
KOMISJA OŚWIATY, KULTURY, REKREACJI I MŁODZIEŻY:
Przewodnicząca - Barbara Bober, członkowie: Katarzyna Piórkowska, Zenon Śmigowski, Marcin Olszewski, Mirosława Laube, Zbigniew Mikulicz, Krzysztof Kamiński
KOMISJA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA:
Przewodniczący - Marek Berendt, członkowie: Kazimierz Łukasik, Piotr Dombrowski, Michał Kropiewnicki, Mirosław Gaczyński, Roman Maciąg
KOMISJA REWIZYJNA:
Przewodniczący - Michał Kropiewnicki, członkowie: Wiesław Grabowski, Roman Maciąg
KOMISJA STATUTOWO-SAMORZĄDOWA:
Przewodniczący - Krzysztof Kamiński, członkowie: Zbigniew Mikulicz, Wiesław Grabowski, Michał Kropiewnicki, Marek Berendt, Barbara Bober


2014-12-04, M-GOK: Harmonogram wizyt Mikołaja na terenie gminy Jabłonowo Pom.
Piątek 5 grudnia:
Bukowiec - godz. 14.30 (świetlica)
Jaguszewice - godz. 15.00 (plac)
Mileszewy - godz. 15.30 (świetlica)
Górale - godz. 16.00 (świetlica)
Buk Góralski - godz. 16.30 (świetlica)
Gorzechówko - godz. 17.00 (plac)
Sobota 6 grudnia:
Jabłonowo - godz. 12.00 (MGOK)
Jabłonowo Zamek - godz. 14.00 (świetlica)
Buk Pomorski - godz. 14.30 (świetlica)
Kamień - godz. 15.00 (świetlica)
Płowężek - godz. 15.30 (świetlica)
Nowa Wieś - godz. 16.00 (świetlica)
Płowęż - godz. 16.30 (świetlica)
Szczepanki - godz. 17.00 (świetlica)
Niedziela 7 grudnia:
Piecewo - godz. 14.30 (plac zabaw)
Konojady - godz. 15.00 (Ośrodek Edukacji Ekologicznej)
PS. Lembarg 14 grudnia o godz. 16.00 (decyzja Rady Sołeckiej), w Budziszewie termin zostanie podany później

2014-12-04,
Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy: Godziny pracy Urzędu
Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z póź. zmianami), Burmistrz Miasta i Gminy Przemysław Górski wprowadza Zarządzeniem nr 103 z dnia 3.12.2014r. zmianę godzin otwarcia Urzędu Miasta i Gminy od dnia 1 stycznia 2015 roku.
Poniedziałek - 9.00–15.30
Wtorek - 7.30–15.30
Środa - 7.30–15.30
Czwartek - 7.30–15.30
Piątek - 7.30–17.00

2014-12-04,
Mieszkanka gminy: Podoba mi się zmiana godzin pracy Urzędu. Nareszcie ruch w stronę mieszkańców. Panie Burmistrzu pracownicy pewnie grzmią, a ja Panu dziękuję!!! Zmiany zaczynają się, czekamy na więcej. Oby były dobre :)


2014-12-03, mieszkaniec gminy: zgadzam sie z panem Pawłem jeśli chodzi o pracowników urzędu gminy też sie nieraz naczekałam aż pani wróci i jak sie okazało z zakupów wspomniałam że już długo na nia to w odp usłyszałam że ona też ma swoje sprawy no normalnie śmiech na sali ja przez 8 godz w pracy nie moge wyjść to czemu panie i panowie z gminy mogą a ludzie czekają często są to również ludzie z wiosek którym ucieka autobus i na olejny czekają po 2 godz

2014-12-03,
Crowley: Od paru dni jak co rok, zgodnie z naszą tradycją możemy powdychać sobie urocze aromaty fekaliów które są wyrzucane na pola. Dzięki temu okien lepiej nie otwierać. Jednakże warto by było aby sprawą zainteresowała się nasza nadal funkcjonująca straż miejska chociażby, ponieważ wyrzucanie gnojówki na pola która umila nam egzystencję, jest zabroniona w okresie 01.12 do 28.02 z czego zapewne niewiele sobie robią sami zainteresowani tematem. Jak wiemy wedle powszechnego przekonania ze smrodu jeszcze nikt nie umarł... co jest błędem bo fekaliami można się zatruć:) odsyłam naszych ekologicznych rolników do art. 144 Kodeksu Cywilnego - Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Co w rozumieniu prawa także uwzględnia emisję tego smrodu przez który musimy więzić się we własnych domach.
Z pozdrowieniami Crowley

2014-12-03,
Olka: Panie Zenonie jestem bardzo rada za tak dokładne wyjaśnienie sprawy. Nie mniej jednak chciałabym zwrócić uwagę iż nie do końca jest tak jak Pan to opisuje. Tak się składa że mam sytuację jaką mam i niestety muszę korzystać z pomocy MGOPSu. Pomieszczenia które zajmują pracownicy są bardzo duże i powoływanie się na dobro petenta nie idzie w parze z realiami. Skoro tak ważna jest dyskrecja to dlaczego nie przedzieli się aktualnych pomieszczeń? Pragnę nadmienić ze bardzo duże pomieszczenie po Gminnym Centrum Informacji stoi puste i służy dosłownie za palarnię dla pracowników MGOPSu. Co do zespołu pogotowia to nie wiem czy ktokolwiek z Państwa chciałby byc badany w wychłodzonej karetce, o badaniu dziecka już nie wspomnę.

2014-12-03,
mieszkanka: WITAM -widzę ze temat karetki powrócił niby zostało to nam wyjaśnione ale nie do końca - to proszę o odpowiedz dlaczego do tej pory to pomieszczenie było i od razu zostało odebrane? TO dlaczego było z tak wielkim rozgłosem otwierane? napewno wielu z nas pamieta to wielkie wydarzenie - tak więc życzę aby Ci ktorzy sa tak oburzeni tą sprawa zostali przyjęci w karetce przy tej temperaturze ? A co do przyjmowania petentów MGOPS daje wiele do zyczenia i niestety biedy nie da sie ukryc i raczej ludzie tego nie ukrywają -MAMY okres przedświąteczny tak więc miejmy serce dls innych ,pomyslmy o naszych sasiadach ktorzy moze nie maja na te swieta - pozdrwiam


2014-12-02, Zenon Śmigowski: Do „Mieszkanki” i „Crowleya”!!! Sądziłem że po publikacji wyjaśnień przez Burmistrza temat „pogotowia” został wyjaśniony. Wprowadzacie państwo mieszkańców w błąd. Mnie również! Złożyłem w tej sprawie interpelację jako radny i wyjaśniono mi na podstawie pism z NFZ, szpitala i Ustawy o ratownictwie że:
1. Nieprawdą jest, że zabrano jakieś pomieszczenia ratownikom. Jak wynika z wyjaśnień NFZ w zespole ratownictwa nie ma lekarza, wobec czego nie potrzeba tam ambulatorium. Ratownicy udzielają pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia i po konsultacjach z lekarzem dyżurnym - dowożą albo nie - chorego do szpitala. Nie są lekarzami, więc nie prowadzą ambulatorium, i nie prowadzą takiej działalności! A pomieszczenie sporne pozostało po lekarzu prowadzącym ambulatorium.
2. Warto byłoby zapytać właściciela karetki czy ilość pomieszczeń jest zgodna z umową najmu i uzgodnieniami z gminą? Punkt ratownictwa w Jabłonowie zajmuje 3 pokoje, oraz pomieszczenie dezynfekcyjne, łazienkę, wc i dwa korytarze: pokój socjalny o pow. 23,82 m2, pokój oczekiwania o powierzchni 9,98 m2, pokój dyżurki – wezwań 11,48 m2, korytarze o pow. 7,06 i 6,08 m2, wc i prysznic 3,65 m2 oraz do dezynfekcji 1,29 m2 = łącznie 63,85 m2 oraz garaż. Nie mam uprawnień aby to komentować.
3. Pracownicy MGOPS zajmują się danymi wrażliwymi podlegającymi szczególnej ochronie określonej w przepisach szczegółowych - więc nie krytykujcie ich za ilość pokoi biurowych. Ciekawe czy jeżeli potrzebowalibyście pomocy to naprawdę chcielibyście rozmawiać ze specjalistą w pomieszczeniu pełnym innych ludzi??? Czy ludziom dotkniętym biedą, chorobą… itp., nie należy się szczególny szacunek i dyskrecja?!
4. Czy naprawdę sądzicie, że są urzędnicy, radni, burmistrz którzy wiele lat starali się o pogotowie w Jabłonowie, wygospodarowali pomieszczenia, wyremontowali garaż, za kilkadziesiąt tysięcy zł kupili pomoce medyczne do ratowania ludzi w karetce, teraz chcą utrudnić czy uniemożliwić działania ratowników??? Mogę Państwa zapewnić że tak nie jest! Jeżeli właściciel pogotowia zwróci się do Burmistrza o zwiększenie powierzchni dyżurki pogotowia o dodatkowe pomieszczenie bo ma taka potrzebę to zapewne je dostanie jeżeli będą takie możliwości!!! W projekcie budżetu na 2015 rok zasygnalizowano plany budowy stacji pogotowia przy Straży. Więc problem się rozwiąże!
Pozdrawiam Zenon Śmigowski


2014-11-30, Koło nr 19 PZW: KOMUNIKAT! Zarząd Koła nr 19 PZW w Jabłonowie Pomorskim informuje,że dnia 14.12.2014r odbędzie się zebranie sprawozdawcze Koła. Rozpoczęcie zebrania godz. 15:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pom. Serdecznie zapraszamy! Zarząd Koła

2014-11-30,
mieszkaniec: Witam ;) Mam pytanie...czy w naszym mieście jest ktoś odpowiedzialny za los zwierząt? Mam na myśli pięć młodych łabędzi, które nie odleciały na zimę i znajdują się na zbiorniku wodnym pomiędzy ul. Starą a ul. Szkolną. Zima zbliża się nieubłaganie, bagienko zamarza a ptaki razem z nim...

2014-11-30,
Paweł Sowa: Szanowny Panie Burmistrzu, ponieważ obiecał Pan "czas zmian" chcę zwrócić Pańską uwagę na problem pracowników tutejszego urzędu, którzy w godzinach pracy UMiG, bez stosownego wypisywania się, opuszczają swoje miejsce pracy, żeby załatwiać swoje prywatne sprawy. Ja rozumiem, że zakupy w lumpeksie są ważne bo nowa dostawa szybko się rozchodzi, ale gdyby taki urzędnik wziął na przykład pół dnia urlopu i załatwił swoje prywatne sprawy, nie odezwałbym się słowem. Jednak gdy urzędnik "wyskoczy na chwilę" (mniejszą lub większą), to nie dość że jest nieosiągalny dla petentów, to za ten "ciężko" przepracowany czas otrzymuje wynagrodzenie, a urlopu nie ubywa. Urlop przecież można wykorzystać w inny "lepszy" sposób. W poniedziałkowe popołudnie 24 listopada, ja korzystałem ze swojego urlopu i nie mogłem załatwić sprawy u urzędnika, który przysłał mi niezrozumiałą korenspondencję. Nikt nie wiedział gdzie ten urzędnik się podział, mimo że urzędnik widniał w dokumentach jako obecny w pracy. Kiedy pytałem co się z nim stało, otrzymałem kulturalną, aczkolwiek mało etyczną odpowiedź: "Proszę przyjść za godzinę, Pani nie ma". Ja po godzinie musiałem być już w zupełnie innym miejscu i sprawy niezrozumiałego pisma nie załatwiłem. Niestety stawia to UMiG w złym świetle. Moim zdaniem szanowni urzędnicy powinni być dla społeczeństwa bardziej pracowici aniżeli są, tymczasem część urzędników ma stare przyzwyczajenia rodem z PRL-u i uważa, że urzędnik "za dużo nie musi". Ponieważ nie chcę wyciągnięcia konsekwenji służbowych wobec tej osoby, nie wymienię jej z imienia i nazwiska. Nie taki mam cel, moim celem jest poprawa warunków obsługi petenta, czyli również mnie. Niemniej jednak, gdy taka sytuacja powtórzy się w przyszłości, zmuszony będę złożyć oficjalną skargę.
Pozdrawiam Paweł Sowa
PS. Nadmienić należy, iż wspomniany pracownik nie wykonuje swoich obowiązków służbowych w terenie.

2014-11-30,
minia: wiecie moze kto jest nowowybranym starosta brodnickim

2014-11-30,
MIESZKANIEC: [tekst wstrzymany, był protest]

2014-11-30,
Misjonarz: Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować Panu Przemkowi Górskiemu - nowemu Burmistrzowi naszego miasta i gminy oraz nowym przedstawicielom Rady Miejskiej. Mam nadzieje, że nowe władze zmienią wizerunek naszego miasta i gminy na bardziej nowoczesne i rozwijające się. Obecnie nasze miasto kojarzy się raczej z cotygodniowymi festynami w okresie letnim i występami chórów. Mam nadzieje, że inwestycje będą bardziej przemyślane, konkretne i długofalowe a wyniki tych inwestycji będą dostępne dla szerszej grupy naszego jabłonowskiego społeczeństwa (również dla tych pracujących w czasie godzin dziennych - w tygodniu i w weekendy poza Jabłonowem). Bo mieszkańcy Jabłonowa to nie tylko emeryci, renciści i pracownicy sektora budżetowego zatrudnieni w Jabłonowie. Natomiast promocja powinna być realizowana poprzez działania skierowane do dzieci i młodzieży w zakresie sportowym, edukacyjnym, intelektualnym, artystycznym... (zajęcia w MGDK 2 razy w tygodniu to trochę mało). Wiele miast ten rodzaj promocji uznało już dawno za podstawowy. Z życzeniami rozwoju, pracowitości i zdrowia, Misjonarz

2014-11-30,
mieszkanka: Do crowley-zgadzam się,ale czy nie ma wystarczająco dużo miejsca,chociażby w MGOPS,wystarczy jedno pomieszczenie na taki gabinet.


2014-11-28, crowley: do mieszkanki - droga mieszkanko, w naszym mieście nie ma miejsca dla oddziału ratunkowego a ty wymagasz lekarza specjalisty:)

2014-11-28,
mieszkanka: Witam wszystkich, obserwując forum widzę, że poruszane są różne tematy, ale nikt nie pomyśli o kobietach w Naszym mieście, chodzi mi o kobiety ciężarne, dlaczego nie ma poradni ginekologiczno-położniczej. Przykre jest to, że kobiety na ostatnich nogach muszą zatłoczonymi busami jeździć do Brodnicy, Grudziądza, bo nikt nie jest w stanie udzielić im pomocy i porady. Nie wierzę, że nie ma u nas takich możliwości, miejsce takie napewno by było i lekarza na NFZ też można ogarnąć. Temat pozostawiam pod dyskusję. Pozdrawiam

2014-11-28,
anonim: Dziękuje za informację :)
Pozostała liczba głosów z protokołu:
Okręg nr 1: Juszkiewicz Aleksandra - 160, Perszke Wojciech - 115
Okręg nr 2: Piórkowska Katarzyna - 140, Foj Sławomir - 94
Okręg nr 3: Strzelecka Anna - 71, Grabowski Wiesław - 174
Okręg nr 4: Pięta Zbigniew - 67, Kania Krzysztof - 55, Olszewski Marcin - 88
Okręg nr 5: Strzelczyk Władysław - 100, Laube Mirosława - 126
Okręg nr 6: Mikulicz Zbigniew - 150, Sowiński Patryk - 27, Głowacki Janusz - 39, Wiśniewski Zdzisław - 52
Okręg nr 10: Zapalski Zdzisław - 60, Śmigowski Zenon - 122
Okręg nr 11: Maciąg Roman - 159, Klein Tomasz - 75
Okręg nr 12: Gardocki Antoni - 64, Łukasik Kazimierz - 165
Okręg nr 14: Kropiewnicki Michał - 143, Gałendek Justyna - 39
Okręg nr 15: Gaczyński Mirosław - 79, Bońkowski Stanisław - 28, Skrzek Marlena - 54
Wszystkim wybranym serdecznie gratuluje i pozdrawiam :)

2014-11-28,
zielony_królik: Serdecznie gratuluję nowemu burmistrzowi oraz Radzie Miejskiej! Czas na zmiany... Z tymi osobami - nowymi twarzami? Zawsze! Czekamy na skutki (miejmy nadzieję, że jak najbardziej pozytywne) Waszej ciężkiej pracy, bo wszyscy przecież dobrze wiemy, że to niełatwe. Powodzenia!


2014-11-27, Marlena Skrzek: Pragnę serdeczne podziękować wszystkim za oddane na mnie głosy jak również za okazaną serdeczność i wsparcie w czasie kampanii wyborczej. Uważam, że praca na rzecz naszej społeczności daje ogromną siłę i satysfakcję. Całej Radzie Gminy gratuluję i życzę sukcesów.

2014-11-27,
do anonima: Kto szuka nie błądzi... http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private/jablonowo/3839.pdf

2014-11-27,
Moderator: Witam. Liczby są znane, protokoły wisiały przecież na drzwiach obwodów wyborczych. Niedługo, zapewne po drugiej turze wyborów, na stronach PKW ukaże się wizualizacja wyników. Nie omieszkam oczywiście porównać ich z protokołami z obwodu nr 3. I tylko te liczby mogę podać:
Okręg nr 7: Marek Berendt - 198, Piotr Kulisz - 53
Okręg nr 9: Barbara Bober - 123, Józef Brzozowski - 113
Okręg nr 13: Piotr Dombrowski - 170, Andrzej Wiśniewski - 57
Na pozostałe wyniki musimy poczekać, aż ukaże się wizualizacja. Chyba, że któraś z obwodowych komisji zlituje się i podeśle swoje wyniki na forum. Pozdrawiam serdecznie.
PS. W obwodzie nr 3 Ryszard Bober w wyborach do sejmiku uzyskał 481 na 620 głosów ważnych, a w głosowaniu na burmistrza Przemek Górski - 503 na 725 głosów ważnych. W wyborach do powiatu oddano 616 głosów ważnych. Przynajmniej dwucyfrowy wynik uzyskali: Marek Buchalski - 246, Przemysław Górski - 149, Renata Olech - 41, Tadeusz Fuks - 39, Piotr Grodzki - 39, Paweł Jagusz - 29, Marzena Jarzembska - 26, Teresa Jakimiuk - 16.

2014-11-27,
anonim: Witam, czy już wiadomo jaką liczbę głosów otrzymali poszczególni kandydaci do Rady Miejskiej?


2014-11-26, UMiG: Z A P R O S Z E N I E
Komisarz Wyborczy Postanowieniem Nr 56/14 z dnia 25 listopada 2014 roku zwołuje I Sesję nowo wybranej Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego. W związku z powyższym zapraszam mieszkańców Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie na I Sesję Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, która odbędzie się 28 listopada 2014 roku o godz. 1530 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury ul. Rynek 9 w Jabłonowie Pom.
Sekretarz Miasta i Gminy, Marek Buchalski


2014-11-25, Zdzisław Zapalski: Dziękuję wszystkich mieszkańcom Mileszew, którzy wypełnili swój patriotyczny obowiązek biorąc udział w wyborach samorządowych. Mimo, iż nie zostałem wybrany do zaszczytnej funkcji radnego to głosy, które zostały oddane na moją skromną osobę dają mi wiarę i siłę, by przy każdej okazji służyć współmieszkańcom mojej małej Ojczyzny i Parafii. "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" ~A.Einstein. Serdecznie gratuluje wyboru Burmistrzowi, mojemu kontrkandydatowi, pozostałym Radnym Miejskim, Radnym do Powiatu i Radnym Województwa.
Z poważaniem Zdzisław Zapalski

2014-11-25,
Barbara i Ryszard Boberowie: Drodzy Mieszkańcy, Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego!
Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…
wtedy proste dziękuję,
zawiera wszystko co chcemy wyrazić.
Z wyrazami szacunku
Barbara i Ryszard Boberowie


2014-11-25,
Aleksandra Juszkiewicz: Szanowni Państwo, pragnę podziękować wszystkim Wyborcom, którzy oddali na mnie głos. Jest to dla mnie ogromny kredyt zaufania - to zobowiązuje. Jestem przekonana, że przy współpracy z Państwem uda nam się zrealizować zamierzone cele.
Z wyrazami szacunku AJ


2014-11-24, inż. Mamoń: 20% nieważnych głosów oznacza 20% niezorientowanych (delikatnie mówiąc) wyborców. Ciekawe, dlaczego o te głosy zabiega akurat Prezes. Skąd to przeświadczenie, że to jego głosy? Czyżby właśnie niezorientowani, a może nawet nierozgarnięci to główny elektorat Prezesa?

2014-11-24,
Antoni Gardocki: Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy poszli na wybory samorządowe, a w szczególności tym, którzy oddali głos na moją osobę. Chciałbym pogratulować mojemu kontrkandydatowi uzyskania mandatu radnego. Nowemu burmistrzowi oraz radnym życzę trafnych decyzji i wytrwałości w pracy na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Jabłonowo.

2014-11-24,
Moderator: Ostatnio sporo mówi się w mediach o głosach nieważnych. Skąd to się wzięło i jak wygląda to u nas? Podaję wyniki z Gimnazjum, czyli obwodu nr 3, a konkretnie stosunek głosów nieważnych do ilości wydanych kart oraz wynik procentowy:
Radny okr. 7 - 5/256 (1,9%)
Radny okr. 9 - 4/240 (1,6%)
Radny okr. 13 - 8/235 (3,4%)
Burmistrz - 6/731 (0,8%)
Rada Powiatu - 115/731 (15,7%)
Sejmik Województwa - 111/731 (15,1%)

Łatwo zauważyć, że na pojedynczych kartach (radni miejscy i burmistrz) liczba głosów nieważnych jest zaledwie jednocyfrowa. Problem zatem leży w tzw. kartach zbroszurowanych (powiat i województwo), czyli książeczkach do głosowania, w których każda strona przypisana była innemu komitetowi wyborczemu. Jedną osobę należało wybrać z całej książeczki. Część wyborców, pamiętając zasadę "jedna karta - jeden krzyżyk" mogła stawiać znaki na każdej stronie, co czyniło głos nieważnym. I to by było na tyle. Pozdrawiam.


2014-11-23, Józef Brzozowski: Szanowni Państwo. Mimo, iż nie zdobyłem mandatu radnego to jestem zbudowany Waszą mobilizacją podczas ostatnich wyborów. Obrazowała ją wysoka frekwencja oraz ilość głosów oddanych na moją osobę. W zawiązku z tym szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców wsi Budziszewo i Jabłonowo Zamek za to, że doceniwszy moją pracę przez cztery lata ostatniej kadencji zagłosowaliście na mnie po raz kolejny.

2014-11-23,
MIROSŁAW GACZYŃSKI: Serdecznie dziękuje mieszkańcom wsi Buk Góralski i Kamień za liczny udział w wyborach do samorządu naszej gminy, szczególnie tym, którzy kolejny raz obdarzyli mnie swoim zaufaniem. Chcę pracować w Radzie Miejskiej Jabłonowa Pom. w taki sposób byście Państwo, za cztery lata, mieli o mnie podobne zdanie jak dzisiaj. Dziękuję i gorąco wszystkich pozdrawiam.

2014-11-23,
Marek Berendt: Szanowni Państwo, chciałbym gorąco podziękować wszystkim osobom biorącym udział w wyborach, a szczególnie tym którzy kolejny raz mi zaufali i oddali głos na moją osobę. Ze swojej strony zapewniam, że będę starał się nie zawieść Państwa zaufania.

2014-11-23, Damian: Chciał bym sie zapytać czy istnieje jakaś drużyna jabłonowsa w siatkę która reprezentuje naszą gminę jeżeli nie to czy był by jakiś chętny do stworzenia takiej drużyny zeby reprezentować naszą gmine na pewno by się znalezli chętni co wy na to ludziska?


2014-11-22, Zdzisław Malinowski: Do Marcina S. Szanowny Panie: proszę dokładnie przeczytać notatkę Pana Zenona Śmigowskiego. Jedno nie zaprzecza drugiemu. Pan Zenon wyraźnie wspomina o czasowym jak i stałym miejscu zamieszkania - meldunku. Urząd Skarbowy w Brodnicy słusznie poinformował Pana iż aby się rozliczyć z urzędem może pan skorzystać z tymczasowego miejsca zamieszkania - meldunku, mimo iż posiada Pan inny adres stałego zamieszkania. Moi klienci w Kancelari często korzystają z tej formy rozliczania się z fiskusem. Mam na myśli osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczaj. Osoby fizyczne, osoby prawne odprowadzają podatek dochodowy tam gdzie znajdują się ich główne siedziby. Proszę zauważyć iż ostatnio był szum dotyczący tz. rajów podatkowych. Wiele firm krajowych swoje główne siedziby poprzenosiły do krajów gdzie podatki dochodowe są dużo niższe niż w Polsce np. do Luksemburga. Natomiast z podatkiem VAT jest troszkę inaczej, ale to może przy innej okazji. Pozdrawiam

2014-11-22, rodzic: Chciałbym zaprosić Szanownych Radnych Miejskich w odwiedziny na parking koło przedszkola, proszę zabrać ze sobą gumaki najlepiej wodery bo można sie tam utopić w błocie. Pozdrawiam

2014-11-22,
kPiotr: do anonima: w polemikę z tobą nie będe się wdawał tylko jako lokalny patriota, jabłonowianin powiem, że patriotyzm ma się nijak do mani wielkości, jestem ponadto POLAKIEM, czy to także mania wielkosci? Twoja wypowiedź zdradza manię wyższości... pozdrawiam


2014-11-21, Marcin S: Szanowni Panowie, nie chcę nikogo wprowadzać w błąd i tego nie czynię. Przez kilka lat mieszkałem w W-wie i tam pracowałem. W pierwszym roku jeździłem specjalnie się rozliczać do US w Brodnicy (dość uciążliwe i drogie ).US w Brodnicy poinformował mnie iż rozliczać mogę się w W-wie mimo meldunku w Jabłonowie. Przeprowadzając się do Pruszkowa rozliczałem się w US w Pruszkowie ( posiadając meldunek w Jabłonowie ). W chwili obecnej mam meldunek w Pruszkowie. Nie wiem zatem dlaczego Pan Śmigowski ciągle wspomina o meldunku względem rozliczania się z US.

2014-11-21,
Zdzisław Malinowski: Jako doradca podatkowy prowadzący swoją działalność od kilkunastu lat i prowadzący dokumentację firm z wielu rejonów naszego kraju potwierdzam słuszność wypowiedzi Zenona Śmigowskiego.

2014-11-21,
Zenon Śmigowski: Do Marcina S. Moze to mało ważne dla Pana, ale wprowadza Pan w błąd wielu ludzi a konsekwencje mogą byc dotkliwe. Wystarczy zatelefonowac do najbliższego Urzędu Skarbowego. Zaliczkę na podatek dochodowy i rozliczenie roczne dokonuje sie w US właściwym dla miejsca zameldowania. W związku z wprowadzeniem "jednego okienka" dla obywateli, przypisanie dzieje sie automatycznie poprzez system po dokonaniu zameldowania. W Polsce obowiązek meldunkowy zniknie dopiero w dniu 01.01.2016 roku (Ustawa z 24.09.2010r. O ewidencji Ludności). Do tego czasu każdy ma obowiązek zameldowania się w miejscu zamieszkania w ciagu 30 dni od przybycia do nowego miejsca. Jest to ważna wiadomość dla osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą. Zaliczkę na podatek dochodowy płacimy w US właściwym dla miejsca zameldowania (zamieszkania) a nie prowadzenia firmy czy przebywania. Wedlug polskich przepisów miejsce zamieszkania jest równoznaczne z miejscem zameldowania (istnieje obowiązek meldunkowy - czasowy lub stały). Natomiast wiele osób mieszka w miejscu pracy, poza swoim domem, bez zameldowania i mogą byc wprowadzeni w błąd. Podobnie jest z osobami prowadzącymi własną działalność. Mogą mieszkać w Jabłonowie, a mieć firmę w Warszawie, więc płacą podatek dochodowy w US w Brodnicy, bo są zameldowani w Jabłonowie. Inaczej jest z podatkiem od płac pracowników (PIT-4) i VAT, bo płaci sie go w US właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej a nie w miejscu zameldowania. Osoby wątpiące mogą zatelefonowac z zapytaniem do najbliższego US, podac swój pesel lub nip i otrzymają kompetentne wyjaśnienie.
Pozdrawiam Zenon Śmigowski


2014-11-20, Piórkowska Katarzyna: Dziękuję wszystkim za to, że zagłosowali 16 listopada, a szczególnie tym wyborcom, którzy oddali głos na moją osobę. Osobiście będę starała się pomagać w rozwiązywaniu Państwa problemów i liczę na współpracę. Jeszcze raz bardzo dziękuję za to, że obdarzyliście mnie swoim zaufaniem.

2014-11-20, Marcin S: Serdecznie dziękuję za informację LUX. Możliwe, że mówimy o różnych sprawach. Wiedzę posiadam z doświadczenia nabytego. Cytuję: - Organem właściwym do złożenia zeznania rocznego za 2012 r. jest urząd skarbowy właściwy dla podatnika według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który jest składane zeznanie, tj. na 31 grudnia 2012 r. - twierdzą eksperci z Ministerstwa Finansów. A to oznacza, że adres zameldowania nie ma znaczenia. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie roku podatnik zmieni miejsce zamieszkania. Wtedy zmieni się również właściwy dla niego urząd skarbowy

2014-11-20,
Moderator: Do Rolnika: Podaję link do uchwały gminnej:
>>>
http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private/jablonowo/3831.pdf

2014-11-20,
Zdzisław Malinowski: Do Rolnika: zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z 20 pażdziernika 2014r średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2015 wunosiła 61,37zł za dt. W związku z powyższym podatek rolny za 2015r wynosi: 153,43zł od 1ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (równowartość pieniężna 2,5dt żyta), 306,85zł od ha gruntów pozostałych (równowartość pieniężna 5dt żyta)

2014-11-20, Rolnik: Witam wszystkich. Chciałbym dowiedzieć się czy została ustalona cena skupu żyta na podatek rolny 2015r?

2014-11-20,
Michał Kropiewnicki: Chciałbym gorąco podziękować za ogromny kredyt zaufania jakim obdarzyliście mnie Państwo w niedzielnych wyborach desygnując mnie na swojego przedstawiciela w Radzie Gminy. Ze swej strony dołożę wszelkich starań by w nadchodzącej kadencji nie zawieźć Was i godnie Was reprezentować. Jednocześnie pragnę pogratulować wszystkim wybranym przez społeczność radnym oraz życzyć owocnej pracy przez najbliższe 4 lata. Mam nadzieję na konstruktywną współpracę dla dobra naszej małej ojczyzny. Przede wszystkim jednak dziękuję wszystkim wyborcom za udział w glosowaniu, które winno być świętem demokracji o którą walczyły całe pokolenia. Świętem które powinno nas wszystkich łączyć a nie dzielić.
Pozdrawiam, Michał Kropiewnicki

2014-11-20,
ZBIGNIEW MIKULICZ: Chciałbym podziękować wszystkim. którzy poszli na wybory i wypełnili swój patriotyczny obowiązek wobec Polski jak również wobec naszej małej ojczyzny - Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie a w szczególności tym, którzy obdarzyli moją osobę zaufaniem oddając na mnie głos. Pragnę zapewnić, że będę starał się nie zawieść państwa zaufania. Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam i jak zawsze służę pomocą.

2014-11-20, Lex: do Marcina S. Raczej nie orientujesz się w kwestii podatków dochodowych. I nie wiesz, że cześć płaconych podatków przez zamieszkałych na terenie miasta i gminy Jabłonowo Pom. mieszkańców trafia do budżetu naszego miasta. W sytuacji braku wiedzy - milczenie jest złotem


2014-11-19, Kazimierz Łukasik: Dziękuję wszystkim, którzy wybrali się na wybory w dniu 16.11.2014 roku. A szczególnie mieszkańcom wsi Konojady, którzy kolejny raz mi zaufali. Dołożę wszelkich starań żeby godnie reprezentować Naszą Gminę i bronić interesów mieszkańców Wsi Konojady.

2014-11-19, Marcin S: Do mieszkańca: podatek odprowadzamy do skarbówki nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani, tylko tam, gdzie zdecydujemy oddawać, czyli np.w miejscu zamieszkania i pracy. Pozdrawiam, Marcin

2014-11-19, marianna: niestety kolejny raz mozna zauwazyc jak mieszkancy jablonowa wysoko sie cenia,a wlasciwie nie widac konkretnych powodow do dumy,gratuluje samouwielbienia

2014-11-19, Mieszkaniec: Do xxx Zasadniczo zgadzam sie z twoja teoria w 100% (jeden wyjatek podatek-skarbówka- placi sie tam gdzie jest sie zameldowany)

2014-11-19, mariusz: czy można zapoznać się z programem pana burmistrza oraz poszczególnych radnych

2014-11-19,
Zenon Śmigowski: Dziękuję wszystkim mieszkańcom Mileszew za zaufanie i wsparcie w wyborach samorządowych. Jest mi miło i czuje zaszczyt, że będę mógł reprezentować Państwa interesy i mój okręg wyborczy Mileszewy w Radzie Miejskiej w Jabłonowie. Sądzę, że we współpracy z nowym burmistrzem uda się zrealizować zadania stawiane przez naszą społeczność. Sprawy finansów gminy, poprawy jakości pracy urzędu i urzędników, młodzieży szkolnej i szkół, emerytów i bezrobotnych, zaplecza komunalnego, współpracy z sołtysem, KGW, świetlicą, dokończenie inwestycji drogowych to moje priorytety. Ale zajmę się każdą sprawą zgłoszoną radnemu! Sądzę, że nadal będę mógł pełnić dyżury radnego w biurze Rady Miejskiej w każdą środę więc zapraszam!
Jeszcze raz wielkie dzięki, Zenon Śmigowski

2014-11-19, mieszkaniec gminy: do pana xxx dlaczego pan uważa że mieszkańcy wsi są gorsi od mieszkańców miasto przecież ludzie są wszyscy tacy sami bez względu na to sąd pochodzą a po za tym Jabłonowo to nie warszawa więc nie rozumie sąd u pana ta wyższość a festyny są nie tylko na wioskach w Jabłonowie również sa koncerty i festyny więc dlaczego wioski nie mają mieć festynów a swoją drogą na tych festynach też są mieszańcy Jabłonowa Ja pochodze z dużo większego miasta ja Jabłonowo i sie nie wywyższam teraz mieszkam na wsi i sobie chwalę wszyscy jesteśmy równi więc po co te złośliwości i każdemu sie jakaś rozrywka należy ale najlepiej jest przecież narzekać

2014-11-19, wyborca: Czy mogę prosić o podanie wszystkich wynikow. Chodzi mi ile kto miałgłosów kto przeszedł i kto ni, bo nie wiem gdzie to jest. Albo chociaż podanie strony internetowej. Z gory dziękuję

2014-11-19, olka: Można gdzieś znaleźć ostateczną ilość głosów oddaną na konkretną osobę oraz wyniki procentowe wyborów?

2014-11-19, aaaa: Gdzie mozna znalesc ile kto mial glosow?

Anonim: Wieś? Witam wszystkich forumowiczów. Pierwszy raz udzielę się na tym zacnym forum, tylko z tego powodu, że przeraża mnie mania wielkości niektórych mieszkańców miasta Jabłonowa Pomorskiego!!! Na początku chciałbym wyedukować "lokalnych patriotów" w gestii populacji Jabłonowa Pom. - mianowicie mylicie się podając liczbę mieszkańców miasta w obrębie 10 tyś. ludności!!! (takie bzdury wielu codzień plecie, nawet tutaj w internecie). Oczywiście rozumiem przybliżoną wielkość, natomiast w samym mieście mieszka tylko 3675 osób, gmina zaś liczy 9045 mieszkańców (dane z 2009r.), a więc co za tym idzie, gmina nie jest miejska, czy też nawet miejsko-wiejska, ale bardziej wiejska (czytaj typowo rolnicza). Mieszkańcy Jabłonowa Pom. proszę nie bądźcie takimi sknerami i przestańcie psioczyć na ludzi "u władzy" spoza samego miasta, ani na mieszkańców okolicznych wsi, nie klnijcie na radnych z wiosek, że jest ich zbyt wielu, gdyż jest to uwarunkowane popularnie rozmieszczeniem populacji w gminie. Dla wnikliwych, proszę sprawdźcie wpływy do budżetu gminy z wszelakich podatków i porównajcie przychody z miasta, versus przychody ze wszystkich wsi w gminie, podzielcie to przez wydatki na samo miasto, a zobaczycie kto tu jest Waszym sponsorem! Dla młodszego grona, polecam zasięgniecia opinii wśród babć i dziadków. Popytajcie proszę jak to było przed II Wojną Światową, popytajcie jak rzecz się miała po upadaku komuny! Pokrótce przybliżę tylko pewne informacje. W 1934 roku teraźniejsza gmina, była podzielana na dwie gminy wiejskie - Jabłonowo I, oraz Jabłonowo II. Jabłonowo I, to stricte dzisiejsze miasto Jabłonowo Pomorskie (od 1962, ale to Wam pewnie wiadomo, ze względu na dotychczasowe, coroczne huczne obchody). Jabłonowo II, to wsie wchodzące w skład naszej obecnej gminy, wyłączając "miasteczko" ;) Obie gminy miały siedzibę w ówczesnym Jabłonowie, obie również prężnie się rozwijały (I ze względu na kolej -budowa 1871 r., II ze względu na sporą ilość majątków szlacheckich, w tym młynów, karczm, gorzelni, kuźni, cegielni, etc.). Ten stan trwał do 1954 roku, gdzie reforma administracyjna wprowadziła gromady w miejsce gmin (kilka mniejszych wsi łączono w jedną gromadę) Pomijając wstrętną komunę i sekretarzy, w 1992 roku powstała Gmina "miejsko-wiejska" Jabłonowo Pomorskie. Nie śmiem zabierać samemu miastu zaszczytu bycia siedzibą gminy, ani tzw. funkcji reprezentacyjnej, ale proszę miejcie na uwadze, że ta gmina ze wsi żyje! Mało kto wie, ale dyskusje po zjednoczniu gmin o powrocie do dwóch samorządów w naszej małej ojczyźnie toczyły się również na początku lat 90-tych, gdzie mało brakowało, a II gmina (wiejska) miałaby siedzibę w Konojadach! Przeanalizujcie proszę, ergo co by było, gdyby... i w jakim stanie byłoby osamotnione miasto po zmarginalizowaniu jednej z największych w regionie linii kolejowej, bez przemysłu, rolnictwa, bez podatków od firm, które pośrednio wnosicie gdzie indziej swą pracą poza miejscem zamieszkania, a które stanowiłyby wartość dodaną do budżetu gminy miejskiej. Inwestycje pokrywane byłyby w większości tylko z podatków od nieruchomości obywateli miasta! Bodajby starczyło na te "bezpieczne" place zabaw, te marne chodniki, pseudo asfalty, oświetlone ulice (pomijając ukryte w mroku, zatrważająco niebezpieczne przejścia dla pieszych). Czy mielibyście "park", coroczne festyny, "pomnik ciufci"??? Czym dawanoby Wam tę iluzję, że jest super? Zobaczylibyście, że na wsi "żyje się lepiej" i chcielibyście wówczas dołączyć, a raczej wchłonąć ciemnogrodzkie wsie! :D Zastanówcie się chwilę w jakim systemie żyjecie? Gdzie pracujecie? Do kogo trafiają podatki z zysków firm wyrobione Waszą cieżką pracą? Do Kowalewa Pom.? Do Torunia? Do Wąbrzeźna? Do Brodnicy? Do Grudziądza? (tak, generalizuję! ale tylko mniejszość ma pracę w okolicy!) W całym tym bałaganie chodzi bowiem o jedno; pracę na miejscu, stanowiska pracy, które będą zatrzymywały ludzi w Jabłonowie Pom. Po co? Żeby było normalnie: http://www.youtube.com/watch?v=jSzX6_wiXkI :D Kończę swe wywody zapewniająć, iż nikogo w tym poscie nie miałem zamiaru obrażać i poniżać, tylko opisuję rzeczywistość taką jaką widzę, zachowując względną tolerancję wobec ludzi mniej bystrych, oraz mając wiarę w nowy samorząd, że zmieni politykę lokalną, głównie w dziedzinie gospodarki na bardziej perspektywiczną! Pozdrawiam i jednocześnie proszę nie wdawać się ze mną w żadną polemikę, gdyż z faktami się nie dyskutuje, a moje spostrzeżenia wobec Was, są jak najbardziej subiektywne i nie dacie rady ich zwalczyć;-) Fałszując rzeczywistość, tylko
utwierdzacie mnie w tych przekonaniach! "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie"


2014-11-18, Marcin Olszewski: Szanowni Państwo, wszystkim osobom biorącym udział w wyborach chciałbym gorąco podziękować, a szczególnie tym, którzy mi zaufali i oddali głos na moją osobę. Ze swojej strony zapewniam, że będę starał się nie zawieść Państwa zaufania.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam - Marcin Olszewski

2014-11-18,
Anna Strzelecka: Szanowni Państwo, dziękuję za zaufanie, wsparcie, oddane głosy. Jest mi niezmiernie miło i czuję ogromny zaszczyt, iż mimo że nie mieszkam przy ulicy Kwiatowej, Nowy Rynek, Rynek, Słonecznej czy Wąskiej, otrzymałam od Państwa tak dużą ilość głosów. Mimo, że nie zostałam wybrana do zaszczytnej funkcji radnej, to mój wynik jest zobowiązujący i budujący. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi wyboru na funkcję radnego i liczę na współpracę. Raz jeszcze Wszystkim Dziękuję. Serdecznie gratuluję Burmistrzowi, Radnym Miejskim, Radnym do Powiatu i Radnym Województwa.

2014-11-18, wyborca: Szanowni Radni. Czas odłożyć legitymacje partyjne do szuflady i do pracy. Wyborcy głosowali na konkretne osoby i liczą na efekty Waszej pracy

2014-11-18, OLEK: Drodzy mieszkańcy Jabłonowa Pom. Uważam, iż wynik wyborów należy uszanować i dać możliwość realizacji planów przez nowo wybranego burmistrza i radę. Nie ma co "szczekać" teraz na forum bo "karawana jedzie dalej". Za cztery lata okaże się czy wybór był słuszny. Nic nie da kładzenie kłód pod nogi, tylko współpraca nas wszystkich, bez względu na poglądy może doprowadzić do tego, iż nasz "grajdołek" stanie się lepszy. :)

2014-11-18,
Moderator: Z MGOK nie otrzymałem żadnej informacji, więc pofatygowałem się osobiście do Urzędu i spisałem liczby z urzędowych drzwi: Przemek Górski 2457, Wojciech Perszke 1020.

2014-11-18, Mieszkanka: mam pytanie ,gdzie znaleźć jaką przewagą procentowa wygrał pan Przemek Górski ?

2014-11-18,
Mira Laube: Dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na moją skromną kandydaturę, a tym samym docenili mój wkład w pracę całej Rady Miejskiej, której owocem były m.in. inwestycje w naszym okręgu.

2014-11-18, Obywatelka: Ostatnia nocna akcja polegająca na wstrzymaniu informacji rodzi przypuszczenie, że wśród naszych urzędników znalazł się urzędas. Jego zdaniem wyborca ma PSI obowiązek pójść na wybory, a następnie niech wyborca ćwiczy sobie cierpliwość, aż urzędas łaskawie ogłosi wyniki. On - URZĘDAS, a nie kto inny! W następnych wyborach spełnię inny psi obowiązek i po prostu pójdę z psem na spacer. I już!

2014-11-18,
Moderator: Witam. Są pierwsze przecieki z powiatu. Prawdopodobnie nasi radni powiatowi to Marek Buchalski i Marzena Jarzembska. Czekam na dalsze informacje, pozdrawiam.

2014-11-18, AGAmemnon: Wybory, wybory... i już po wyborach. Burmistrzem został ten... na którego oddano więcej głosów. Na tym polega demokracja! Cieszmy się, że u nas wybory nie przebiegały tak, jak na Ukrainie. Nikt nie stał z bronią i nie zmuszał nas do głosowania na konkretną osobę. I teraz zamiast jątrzyć, żyjmy spokojnie dalej, a dla nowo wybranych władz ważny będzie czasem... chociażby nasz uśmiech i życzliwość ludzka. Pamiętajmy - urzędnikiem się bywa, a człowiekiem się jest. Jak zwykle krytykować naszą rzeczywistość będą Ci, którzy na wybory nie poszli. Przykre!


2014-11-17, xxx: Może i niektórym nie przeszkadza że to jest pionek,bo PSL zrobi festyn na wsiach da pieniądze na koła gospodyń itp.Wiec nic się nie zmieni ,zawsze tak było że wystarczy zrobić "igrzyska" i poparcie pewne.

2014-11-17, RL: Gratulacje dla Pana Przemka i dla radnych z PSL-u. Mam nadzieję,że zmiany nastąpią jak najszybciej! Macie większość w radzie,więc można działać! Pozdrawiam!

2014-11-17, Mieszkaniec: Nawet jeśli burmistrz będzie pionkiem Psl-u to co z tego, skoro gmina się dobrze rozwija?! Mało jakie miasteczko wielkości Jabłonowa posiada 2 boiska, 2 duże nowoczesne hale, 3 szkoły.. co dużo w tym załatwił Sz.P. Ryszard Bober. Pozdrawiam ;)

2014-11-17, Jasiu: Rewolucja!!! Większość jak nie wszystkie rewolucje kończyły się źle. Oby u nas,w naszej mieścinie nie skończyło się źle. Prześledźcie proszę bardzo dokładnie wynik naszego wyboru. Widzicie to co ja? No właśnie... Już za cztery lata kolejne Wybory - doczekamy.
Ps. Taki a nie inny wynik jest "zasługą" tych którzy na wybory nie poszli i to właśnie oni ponoszą odpowiedzialność za to co przez następne cztery lata będzie się działo z naszą Gminą. Nie ma ludzi nieomylnych.Te ostatnie słowa kieruję do siebie wierząc że się w swoich osądach mylę.

2014-11-17, andrzej: do xxx dziwię sie krótkiej pamięci co niektórych mieszkanców miasta i gminy przecież 4 lata temu kontrkandydat pana przemka startował z tej samej listy co ustepujący burmistrz i nikomu nie przeszkadzało ze jest spoza jablonowa łącznie z owym kandydatem a w tym roku od razu co niektórym przypomniało sie ze musi byc JABŁONOWIANIN troche mnie to śmieszy pozdrawiam

2014-11-17, xxx: Przykre że Jablonowo nie potrafi się zebrać i wybrać swojego, i nawet w Radzie większość PSL, szkoda.

2014-11-17, xxx: Gratulacje dla nowego burmistrza! Naprawdę życzę wiele wytrwałości, liczę że mój głos został oddany słusznie. Oby sie nie okazało, że burmistrz będzie jedynie pionkiem PSLu ;) Również cieszy mnie, że mamy w radzie sporo osób z obszarów miejskich. Mam nadzieję, że w końcu pieniądze będą kierowane w rozbudowę i ulepszanie miasta! Pozdrawiam!

2014-11-17, Joanna: Najserdeczniejsze gratulacje dla Pana Przemysława! Życzymy cierpliwości, konsekwencji i uporu w dążeniu do celu!

2014-11-17,
Moderator: Niestety, wczorajszy "dym informacyjny" uniemożliwił podsumowanie głosów do rady powiatu. Nawiasem mówiąc - powiat też nabrał wody w usta. Ponoć dziś listy mają trafić do Torunia, a tymczasem zero informacji. Znajomy dziennikarz twierdzi, że "to jest jakieś chore" i trudno się z nim nie zgodzić. Może rzeczywiście "czas na zmiany"?

2014-11-17, ciekawa: Panie Moderatorze. Czy mogę prosic o podanie kto sie dostal do powiatu i sejmiku z naszego rejonu. Bardzo proszęo informacje

2014-11-17,
Moderator: Witam ponownie. Wczoraj późnym wieczorem podawałem sukcesywnie nieoficjalne wyniki na forum. Ok. godz. 23 odebrałem telefon z urzędu, że popełniam "kardynalny" błąd publikując przed zakończeniem prac komisji. Co gorsza - informacje z obwodów wyborczych nagle przestały napływać. Coś przeczuwam... W tej sytuacji cząstkowe wyniki zastąpiłem krótkim info. Dodam, że zgodnie z pzewidywaniami komisje zakończyły pracę ok. trzeciej w nocy. Informacje z Mileszew otrzymałem dopiero rano i dziękuję, że ktoś pofatygował się i spisał wyniki z drzwi lokalu wyborczego.
A swoją drogą - skąd bierze się taka niechęć urzędników do szybkiej informacji? Nawet w Watykanie natychmiast po głosowaniu kardynałów pokazuje się dym informacyjny. O jaki więc "kardynalny błąd" chodzi?

2014-11-17,
Piotr Kulisz: dziękuję Tym wyborcom, którzy mi zaufali i oddali na mnie swój głos, i przepraszam, że zawiodłem Wasze nadzieje na zmiany... Może za cztery lata..?

2014-11-17, rapid: No nie wierzę! Skruszył się jabłonowski beton! Idzie nowe. Gratulacje dla nowego burmistrza ż życzeniami wytrwałości!

2014-11-17, Rodzic: Mam pytanie: kiedy zostanie oddany do użytku dzieciom plac zabaw przy SP? Wie ktoś może? ...bo pracownicy też jakoś nie wiedzą...Na razie wejście zamknięte taśmą, a przecież od przeszło tygodnia żadnych prac już tam nie widać. No chyba, że ma służyć tylko do oglądania...

2014-11-17,
Moderator: Witam. Mam nadzieję, że wszystkie komisje zakończyły procedurę wysyłania protokołów. Niestety nadal nie mam informacji z lokalu wyborczego w Mileszewach i mogę jedynie podać hipotetyczny skład naszych władz lokalnych na podstawie sondaży:
Burmistrz: GÓRSKI Przemysław
Rada Miejska:
1. JUSZKIEWICZ Aleksandra
2. PIÓRKOWSKA Katarzyna
3. GRABOWSKI Wiesław
4. OLSZEWSKI Marcin
5. LAUBE Mirosława
6. MIKULICZ Zbigniew
7. BERENDT Marek
8. KAMIŃSKI Krzysztof
9. BOBER Barbara
10. ŚMIGOWSKI Zenon
11. MACIĄG Roman
12. ŁUKASIK Kazimierz
13. DOMBROWSKI Piotr
14. KROPIEWNICKI Michał
15. GACZYŃSKI Mirosław
Z gratulacjami wstrzymam się do ogłoszenia oficjalnych i pełnych wyników. Pozdrawiam serdecznie.
PS. Dziękuję za info z Mileszew.


2014-11-16, Moderator: Trochę się zakotłowało. Chociaż cisza się skończyła, wstrzymuję podawanie wyników do zakończenia prac komisji obwodowych. Pozdrawiam


2014-11-12, Mieszkanka: Pogotowie Ratunkowe nie chciało oddać pomieszczenia na górze, woleli oddać pomieszczenie o które teraz robi się awanturę. Z pełnym Szacunkiem do naszego Pogotowia, ale to Oni sami oddali, a nie ktoś im zabrał.

2014-11-12,
anonim: Panie z opieki nie muszą rozbijać się w osobnych pomieszczeniach - zresztą nasza opieka pomaga tym co nie powinni a kiedy pojdzie czlowiek naprawdę potrzebujący który nie potrafi się obronić to najlepiej go zbyć lub nawymyślać mu Tak więc walczmy o naszych Ratowników aby godziwie przyjmowali nas Mam nadzieję że za parę dni to się zmieni ze pomieszczenie zostanie oddane tym którym się to należy

2014-11-12,
Kiks: Paweł zgodzę się z tobą, że pogotowie ratunkowe za szybką jest w pełni profesjonalne. Naprawdę trudno uwierzyć aby ratownikom odebrano pomieszczenie. Pamiętam czasy, gdzie za karetką z Brodnicy czekało się minimum godzinę. Tym bardziej mając na uwadze dawne czasy powinno się rozbudowywać nasze małe pogotowie a nie cokolwiek im zabierać. Zabrać to można pomieszczenie straży wiejskiej, która "pracuje" głównie w terenie i nie pełni dyżurów nocnych. Jak dobrze zauważyłem zamontowano straży klimatyzację...

2014-11-12, Mieszkaniec: Do starego Pacjenta po ZAWALE. Lepiej podejść po poradę ,jeżeli nie jest się pewnym swego zdrowia lub co ewentualnie dalej zrobić czy udać sie z problemem do szpitala na pewno ratownicy doradza albo właśnie udzielą pomocy na miejscu, mowa o godzinach wieczorno-nocnych niż niepotrzebnie wzywać do byle głupstwa karetkę , bo mogą być potrzebni do wypadku lub nagłego zachorowania nawet do Pana bo jest przecież Pan po zawale !!!


2014-11-11, Agata: Panie Pawle przyznaję Panu rację. Ja również jestem dumna z takiej służby zdrowia,wiele razy korzystałam z ich pomocy, praca ich nie jest doceniona. Pracownicy Opieki siedzą w komfortowych warunkach, zajmują coraz to więcej pomieszczeń. Jednak uważam,że spokojnie pomieściliby się w tych pomieszczeniach które posiadają, nie musieli zajmować pomieszczenia pogotowia.

2014-11-11, MARZENA LIZAK: moze dzisiejszy wypadek da wladzy do zrozumienia ze chodnik z kamienia do piecewa powinien byc ile jeszcze nieszczesc musi sie stac aby zrobic to co jest najpotrzebniejsze

2014-11-11,
Paweł Sowa: Bardzo dziękuję wczorajszej wieczornej zmianie naszego pogotowia ratunkowego za szybką, kompetentną i troskliwą opiekę. Wasze standardy niesienia pomocy są naprawdę na wysokim poziomie, jestem dumny z takiej służby zdrowia. Takich ludzi jak Wy bardzo szanuję, a jako mieszkaniec Jabłonowa mam nadzieję, że nowy burmistrz zwróci wam lokum, które zabrała wam obecna władza. Dla niewtajemniczonych, gabinet w którym przyjmowani byli pacjenci został naszemu pogotowiu odebrany. Mam nadzieję, że nowy burmistrz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców ułatwi życie naszych ratowników zamiast je utrudniać. Jeśli znajdzie się taki wśród kandydatów na burmistrza ma mój głos.
Pozdrawiam, Paweł Sowa

2014-11-11,
anonim: Do obserwator: no niestety mnie bardzo zniesmaczyło przyjęcie w garażu wlaśnie przy śmietniku i odchodach od ptaków które maja tam gniazda - ale niestety problem leży w naszej gminie gdzie każdy robi co uważa - uważam że kolejny gabinet dla pań z opieki jest zbędny - miejmy nadzieję że nowe władze to zmienia

2014-11-11, Stary Pacjent Po Zawale: Szanowna Pani Pacjentko. Zespól Ratownictwa Medycznego jest po to, aby go wezwać w trybie pilnym w sytuacji stanu zagrożenia życia lub stanu nagłego zagrożenia zdrowia. Jeżeli Pani osobiście pofatygowała się w miejsce stacjonowania karetki i kontemplowała stojące w pobliżu kosze na śmieci, widocznie nie było wskazań do interwencji karetki.


2014-11-10, Obserwator: Do pacjentka. Śmietniki tu chyba nie są aż takim dużym problemem. Problem polega na otrzymywaniu pomocy w zimnej karetce a nie w ciepłym pomieszczeniu, którym pogotowie już nie dysponuje.Życzę wszystkim dużo zdrowia.

2014-11-10, E.K.: Do pacjentki,a to Polska własnie,ludzi traktuje się przedmiotowo,ale gryzipiórek ,czy inny rozwala się w gabinecie,do Brodnickiego szpitala też strach trafić,zwłaszcza a sobotę ,czy niedzielę,gdzie nic nie robią z pacjentem,zwłaszcza starszym,bo przecież można poczekać na dzień roboczy,o zgrozo,decydenci od służby zdrowia obudzcie się,nie pacjent jest dla Was ,ale wy dla Pacjenta.


2014-11-08, Józef Łupiński: Serdecznie zapraszamy na mecz Rolko Konojady - LKS Promień Kowalewo, który odbędzie się 11.11.2014 o godz. 14:00 na stadionie sportowym w Jabłonowie Pom. ul. Słoneczna 1.

2014-11-08, pacjentka: To skandal!! Żeby otrzymać pomoc musimy wejść do karetki, która stoi w garażu obok śmietników, gdy otworzy się drzwi karetki wychodzi się wprost na nie!!!

2014-11-08, marta: mam pytanie czy jest mozliwosc przebudowy placu zabaw w kamieniu dla młodszych dzieci bo jak narazie to tylko starsze dzieciaki korzystaja i to tez zadko a dla takich 3latkow to tam nic niema zjezdzalnia jest na drabinkach i to strasznie wysokich hustawka nie ma zadnego zabespieczenia nie ma piaskownicy a tym to dzieciaki najlepiej sie bawia

2014-11-08, mama: Pani Katarzyno stresuje się Pani przebywając z dzieckiem na placu zabaw, który znajduje się w cieniu drzew? a nie stresowałaby się Pani, gdyby owy plac zabaw stał w pełnym słońcu, że dziecko albo Pani dostaniecie udaru? Ptasią kupę łatwo sprzątnąć, udar wyleczyć jest już gorzej... Rodzice cieszmy się tym co mamy i przestańmy narzekać na wszystko! zawsze można kupić w OBI lub innym sklepie bujaczkę postawić ją w ogródku lub na działce w dowolnie wybranym przez siebie miejscu np. tam, gdzie nie ma drzew, ale przestańmy narzekać, bo dokładnie tego samego uczymy dzieci, o których los tak bardzo się troszczymy... pozdrawiam


2014-11-07, Wojciech Perszke: Informuję, że spotkanie z kandydatami KWW "Razem dla Miasta i Gminy" w świetlicy w Jabłonowie Zamek odbędzie się w poniedziałek 10 listopada o godz. 19. Za zmianę przepraszamy.


2014-11-06, Rolnik: Witam wszystkich. Chciałbym dowiedzieć się czy została ustalona cena skupu żyta na podatek rolny 2015r?

2014-11-06, Katarzyna: No to tym bardziej zabawki mało przystosowane dla dzieci komunijnych i starszych. Zwłaszcza te na sprężynach po rogach placu.


2014-11-05, Gimnazjum: Informujemy, że dnia 10 listopada br. gimnazjum i sala gimnastyczna w Jabłonowie Pom., będą zamknięte (wolne za 1 listopada)
Anna Berent

2014-11-05, do Katarzyny: Od kiedy trzylatki chodzą do szkoły? Bo to chyba plac szkoły?

2014-11-05, Natalia: Zgadzam się z Katarzyną. Cieszy mnie, że pojawiają się nowe obiekty dla dzieci. Do czasu kiedy sama nie zostałam mamą nie zwracałam uwagi na takie rzeczy...Niestety mimo, że place są fajną inicjatywą to niestety ten w Parku Kolejowym rzeczywiście odpycha albo przynajmniej budzi obawy co do zezwalania dziecku na zabawę. Wiadomo na naturę nie ma się wpływu, ale szkoda żeby tak fajny obiekt za parę miesięcy przestał być nawiedzany przez dzieci. Sama coraz rzadziej zabieram córkę, bo jest coraz gorzej, a ptasie kupy mnożą się. Słyszałam,że były plany (nie wiem czy ich nie zrealizowano)zamontowania "odstraszaczy" na ptaki, a może wysłać kogoś od czasu do czasu żeby posprzątał na placu - ludzi ciężko nauczyć kultury, a kilka razy sama zbierałam papiery, niedopałki papierosów - jak można takie rzeczy robić kiedy kosze stoją tuż obok. Ale kupy mimo że zaschnięte też odpychają...może ktoś kreatywniejszy wymyśli coś innego
Inna sprawa to faktycznie zabawki...cóż może faktycznie warto by pomyśleć też o potrzebach mniejszych dzieci takich w wieku 1-3 ;)

2014-11-05, MIESZKANKA: Co roku ten sam problem z Halloween robicie z igły widły!!! Wydaje mi się, że to każdego indywidualna sprawa czy bierze udział w takich imprezach czy też nie. Nikt nikogo nie musi umoralniać; niech każdy postępuje z własnym sumieniem i tyle :) PS. Może z WALENTYNEK tez zrezygnujemy przecież też zostały "ściągnięte" - nie jest naszym polskim świętem POZDRAWIAM

2014-11-05,
Burmistrz Miasta i Gminy informuje, że dnia 10 listopada (poniedziałek) Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie i ZOSiP będą nieczynne (wolne za 1 listopada).

2014-11-05, Katarzyna: Bardzo fajny Plac Zabaw przy SP, jednak to kolejny taki plac bez zwykłej bujaczki. Gdzie teraz można pobujać 3 letnie dzieci, które tak bardzo to lubią? Te bujaczki w Parku Kolejowym są bez oparci i sprawdzają się jedynie dla dużo większych dzieci. Poza tym większość Placów Zabaw w naszym mieście jest w cieniu dużych drzew, z których łatwo można oberwać ptasimi odchodami i każdy pobyt z dzieckiem w takich miejscach jest dla mnie stresujący, pomijając że ślizgawki i inne elementy są całe zabrudzone, a fe!

2014-11-05, Mieszkaniec: Moi drodzy (szczegolnie Sylwia) Dynia jest bardzo dobra jako lek na obnizenie cisnienia-zalecana dla tych co maja wysokie cisnienie tetnicze. A tak na powaznie ,takich swiat {zmarłych) jakie sa w Polsce chyba nie ma nigdzie na swiecie,sa kraje co podziwiaja nas za taki stosunek do tych co odeszli. Halloween przyszedl do nas z USA tam nie obchodzi sie naszych swiąt zmarlych ,tam właśnie obchodzi sie halloween (wieczór ,noc z duchami)z dozą mniejszych i większych wrażeń. Po co to naszym dzieciom?Chyba po to zeby w przyszlości po naszej śmierci zamiast przyjśc na nasz grób zapalić znicz bedą leczyły kaca po halloweenowej imprezie. Tu wybór zachowań jest indywidualny a tym bardziej ja nie mam zadnego wpływu na to -com napisał ,napisałem . Do Galla Anonima zgadzam sie z toba myslenie jest sztuka!!! " Naród ktory traci pamieć przestaje być Narodem, staje sie jedynie zbiorem ludzi,czasowo zajmujace dane terytorium"


2014-11-04, crowley: Do mieszkańca- jak najbardziej zgadzam się mamy piękne Polskie tradycje takie jak Dziady. Zapewne nasi dziadowie także nie wyobrażali sobie aby chrześcijańskie święto wyparło jakże piękne słowiańskie tradycje, a jednak... Cieszy mnie że Halloween zawitało do naszego miasta i dzieciaki mają fajną zabawę:) Także Andrzejki to jedno z nielicznych tradycyjnych świąt nie wiem czemu wymieniane przez ciebie obok świąt katolickich. Także jest potępiane przez kościół ze względu na wróżby co jest określane jako okultyzm.... Kultywujmy jakże piękne słowiańskie święta bo powoli są one pokrywane obcymi obrządkami:)

2014-11-04, AGAmemnon: Do Mieszkańca. Tak, Halloween przyszło do nas zza granicy...bez wątpienia. Tak jak wiele innych rzeczy. Jedne są nieszkodliwe jak walentynki czy halloween, inne jak dżuma czy AIDS niosły zniszczenie. Halloween to dla dzieci jedynie świetna rozrywka. Świetna, bo inna niż andrzejki czy lany poniedziałek itd. (które nie umniejszając też mają swój urok, choć mają pogańskie korzenie). I przecież nikt nie zastępuje Halloween'em Wszystkich Świętych, bo warto by zauważyć, że halloween jest 31 października a nie 1 listopada. Jest jeszcze inny aspekt: z racji rodzaju przebrań itd. dzień ten pozwala oswoić dzieci np.: z nocnymi strachami i lękami...stąd w pewnym sensie nawet terapeutyczny wydźwięk tej całej zabawy w przebieranie. A wszystkim oburzającym się radzę trochę "wyluzować", bo na prawdę jest wiele innych spraw, które oburzać powinny, a nie spotykają się z żadną reakcją.

2014-11-04, Sylwia: "Smućmy się tam gdzie się smucą radujmy się tam gdzie się radują" Pod warunkiem, ze sa to katolicy... polscy katolicy. Prawda drogi MIESZKANCU? A co z zupa dyniowa? Gotowac czy nie? Moze lepiej nie, bo to tez poganskie malpowanie, BRRRRR... To jakis absurd.

2014-11-04, anonim: Witam. Co się stało z organizacja turniejów gier w Jabłonowie Pomorskim , od 3lata ta dwójka chłopaków ciągle coś organizowała , ale od jakiegos pol roku jest cisza . Ta inicjatywa była bardzo ciekawa, a patrzać na rozwój takich turniejow giero to był świetny pomyśl. Nasza gmina powinna ich wspierać . Ciekawe co się stało z nimi. Pozdrawiam

2014-11-04, Gall Anonim: Dla zainteresowanych polecam film o Halloween. Przesłanie tego filmu zapewne nie dla wszystkich może okazać się zrozumiałe, bo jak ktoś powiedział "myślenie jest sztuką" kto jej nie nabywa, trudno jest wymagać refleksyjności, poszanowania kultury, tradycji, całego bogactwa wypracowanego przez pokolenia. "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium." Józef Piłsudski. http://www.youtube.com/watch?v=CYqAYia13BM


2014-11-03, Józef Łupiński: Wczorajszy mecz ROL.KO KONOJADY - KS CUIAVIA INOWROCŁAW zakończył się wynikiem 2:1. Dziękuję kibicom i służbom porządkowym za pomoc.

2014-11-03, kamila: Do Asi: najlepiej w sprawie pogotowia proszę pytać nasze władze, napewno udziela wyczerpującej odpowiedzi a co do pomieszczenia które zabrano pogotowiu to mieści się tam nowy gabinet. Życzmy sobie aby w takie zimne dni do pogotowia nie trafic bo niestety o rozebraniu nie ma mowy

2014-11-03, ZRM: Do Asi ZRM czyli Pogotowie Ratunkowe jest w Jabłonowie i będzie zostało tylko zabrane pomieszczenie gdzie mozna było przyjąc osoby potrzebujące pomocy natomiast teraz udzielana jest pomoc w karetce

2014-11-03, Mieszkaniec: Nie jestem radykałem i jestem otwarty na wszelkie nowinki, lecz wprowadzanie nam dziwnej tradycji -halloween- w naszej kulturze jest niewypalem a wrecz powiedziałbym "malpowaniem". Moze rodzic chce miec chwile spokojnego czasu i wysyła (zezwala) dziecko "w teren". Czy nasza tradycja nie jest piekniejsza? Sklania do refleksji, zadumy o przemijaniu. Nie wyobrazam sobie aby dziecko wpadlo do mojego domu w dziwnym przebraniu. Do zabawy czas bedzie juz niedlugo, mamy Andrzejki i dzieci mogą sie wyszaleć, mamy Boze Narodzenie (Trzech Króli) mamy Wielki Piatek (Boze Rany) mamy Wielkanoc (smaganie, lany poniedzialek) i zapewniam ze tu dziecko zarobi "kilka cukierków" i sie zrealizuje i podtrzyma tradycje. Uwazam ze cytat z pisma św. jest zle dobrany winno byc "SMUĆMY SIE TAM GDZIE SIE SMUCĄ RADUJMY SIE TAM GDZIE SIE RADUJA"

2014-11-03, Sylwia: Halloween. No wlasnie. Jak prawie co roku przejezdzam przeszlo 800 kilometrow zeby nie tylko zapalic swieczke na grobach, ale rowniez zeby poczuc te jedyna, niepowtarzalna atmosfere, ktora towarzyszy swietu zmarlych w tym wyjatkowym dla mnie miejscu na cmentarzu na Zamku. Jest to rodzaj glebokiego pozytywnego stanu emocjonalnego, powrot do korzeni rodzinnych, do tradycji. Te dzien jest dla mnie czyms wyjatkowym. No i co? No i to, ze przyjezdzam i dowiaduje sie, ze wystawiajac jesienna dekoracje przed drzwi mojego domu w postaci dyni kultywuje tradycje poganskie, a moje dziecko zbierajac cukierki w Halloween powinno mniej wiecej byc tak samo potepione jak ja z ta dynia. Moje dziecko ma 14 lat, chodzi do szkoly katolickiej, tygodnowo ma 3 godz. Religii, uczestniczy w cotygodniowych szkolnyc mszach swietych, pisze srednio 6 prac klasowych w roku na temat Biblii i historii Kosciala, ale na litosc boska nikt mu nie opowiada, ze dynia i Halloween to poganie. Moze warto byloby bardziej zas


2014-11-01, Józef Łupiński: Serdecznie zapraszamy na mecz LZS Rol.Ko Konojady - KS Cuiavia Inowrocław, który odbędzie się 02.11.2014 roku o godz. 14:00 na stadionie ul. Słoneczna 1, Jabłonowo Pom.

2014-11-01, AGAmemnon: Halloween jak co roku budzi kontrowersje. Kolejny niewypał z importu czy może po prostu okazja do spotkania, zabawy w gronie znajomych? Wczoraj, tradycyjnie już, po domach chodziły dzieci z hasłem: "Cukierek albo psikus"... i co w tym strasznego?? Dla dzieci to po prostu okazja do zabawy, cukierkowy szał, możliwość przebrania się. Nie widzę w tym nic strasznego, dlatego dziwię się, że nawet osoby uważające się za wykształcone, potępiają, krytykują a najchętniej rozpoczęłyby krucjatę "antyhalloweenową". Dla dzieci to nie ma nic wspólnego ze świętem zmarłych czy (o zgrozo!) kultem szatana, jak to niektórzy nam wmawiają. Te same dzieci, i my wszyscy, 1 listopada spotkamy się na cmentarzach pełni zadumy i skupienia. I to skupienie będzie może nawet i większe, bo dzieci wyciszone, wybiegane po wczorajszych zabawach. Więc zanim potępisz wspomnij na słowa z Biblii - "kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień". Do refleksji


>>> poprzednia strona FORUM


Adam Orzech
Adach

Arek Pleszko
Arecki

Małgorzata Maciejewska
Gosia Krewniak

Łukasz Palicki
Jagged

Jan Grabowski
Jangra

Jaro Krajewski
Jaro

Jan Mirosław Nowakowski
J-M N.

Kamil Kalita
Kamil

Piotr Kulisz
kPiotr

Marek Prajs
Marqu

Michał Adamski
Michał Adamski

Ryszard Maciejewski
Moderator

Nikola Maćkowiak
Nikucha

Paweł Jagusz
Pablo

Paweł Orzech
Paweł

Przemek Grabowski
Pegaz

Mariusz Grabowski
Pipta

Przemek Górski
Przemek

Paweł Kuciński
Qciap

Krystian Kociela
Tanek


Zioł

statystyka

Zadaj pytanie on-line