14 czerwca 2018

Akcja "Przepisuję i ocalam"
Uczniowie klasy IIIa i IIa gimnazjum odpowiedzieli na apel Państwa Wiesławy i Jana Kiedrowskich, by ocalić od zapomnienia pogadanki radiowe wygłaszane w latach 60. i 70. XX wieku przez przebywającego na emigracji w Paryżu księdza Witolda Kiedrowskiego. Zapewne niektórzy jabłonowianie pamiętają, że audycje - stałe pogadanki, ksiądz Kiedrowski prowadził w Sekcji Polskiej Radia Francuskiego. Były one też nadawane na falach krótkich do Polaków żyjących za "żelazną kurtyną", czyli w Polsce Ludowej.
Gimnazjaliści za zgodą dyrektora szkoły pani Elżbiety Zielaskowskiej w dniach 11 i 13 czerwca 2018 roku, korzystając z oryginałów w formie maszynopisu, przepisali 139 pogadanek będących do tej pory w archiwum rodzinnym państwa Kiedrowskich. Organizacją całego przedsięwzięcia, przy współpracy pracowników Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, zajęły się nauczycielki historii: pani Agnieszka Lis-Kornacka i pani Ewa Rzepka. Dalszy etap prac będzie polegał na sprawdzeniu zgodności z oryginałem oraz drobnej korekcie dokonanej przez Justynę Prajs.
Dziękujemy uczniom za poświęcony czas, a należą do nich: klasa IIa: Kinga Barańska, Zuzanna Cywińska, Natalia Dembek, Sebastian Domański, Miłosz Głowacki, Magdalena Kreft, Hubert Szymczak; klasa IIIa: Julia Boniecka, Zuzanna Dembek, Patrycja Dombrowska, Paulina Jasiecka, Zuzanna Karczewska, Kinga Keczmer, Maria Kostrubiec, Jakub Lewandowski, Wiktoria Magoń, Karolina Pakulska, Natalia Pawlikowska, Weronika Rzepka, Filip Syrek, Oliwia Syrek, Wiktoria Witkowska, Aleksandra Wrońska oraz Magdalena Żebrowska.
CKiS fot. CKiS
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, zgłoś to do Administratora na adres redakcja@jablonowo.com


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com