11 czerwca 2019

Zakończyliśmy Święto Województwa
Województwo kujawsko-pomorskie ma 20 lat. W piątek (7 czerwca) odbyły się oficjalne obchody Święta Województwa, z udziałem samorządowych władz województwa, które rozpoczęła msza święta w intencji województwa w katedrze śś. Janów. W samo południe rozpoczęła się uroczysta sesja sejmiku województwa, podczas której zostało nadane Honorowe Obywatelstwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego dwóm wybitnym postaciom związanym z naszym regionem – arcybiskupowi Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu oraz prof. dr. hab. Stanisławowi Tadeuszowi Dembińskiemu. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego tytuł Honorowego Obywatela przyznaje ludziom mającym ogromne zasługi dla województwa i jego wizerunku, niekwestionowanym autorytetom budzącym powszechny szacunek. Poza nadaniem honorowych obywatelstw drugim kulminacyjnym punktem sesji było odsłonięcie Szkatuły Niepodległości zawierającej podpisy mieszkańców województwa pod treścią deklaracji ustanowionej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zwieńczeniem uroczystości był koncert z udziałem gwiazd estrady – m.in. Kasi Kowalskiej, Dawida Kwiatkowskiego i Grzegorza Hyżego na placu za Urzędem Marszałkowskim.
Święto Województwa to jak zwykle dobra zabawa, do której zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy regionu. Pierwsze wydarzenia, na bulwarach we Włocławku i na terenie Mariny w Grudziądzu, odbyły się 1 czerwca. W programach znalazły się m.in. koncert Kayah i II Kujawsko-Pomorski Przegląd Kapel (Włocławek) oraz koncert Krzysztofa Zalewskiego i parada orkiestr dętych (Grudziądz). Tego dnia odbyła się także jedna z imprez towarzyszących - koncert „W krainie uśmiechu” z udziałem artystów Polskiej Opery Kameralnej w Jabłonowie Pomorskim.
Na finał Święta Województwa zaprosiliśmy w sobotę (8 czerwca) na koncert muzyki filmowej na bydgoskiej wyspie Młyńskiej. Tego samego dnia w Brodnicy odbył się także Astrofestiwal pod honorowym patronatem przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera i marszałka województwa Piotra Całbeckiego podczas którego prowadzone były m.in. warsztaty astronomiczne z obserwacją nieba, konkursy z nagrodami dla całych rodzin i pokaz multimedialny na telebimie. Festiwal zakończył koncert Andrzeja Piasecznego.
KS fot. Andrzej Goiński, Szymon Zdziebło, tarantoga.pl, Mikołaj Kuras
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com