3 września 2019

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W niedzielę 1 września odbyły się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. w Toruniu.

Uroczystości poprzedził apel harcerzy o 4.45 rano i msza św. odprawiona o godz. 9.00 przez biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, który odczytał list niemieckich i polskich biskupów z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zatytułowany „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”. List nawiązuje do pamiętnego orędzia z 1965 r., w którym polscy biskupi wezwali oba kraje do pojednania. Po mszy św. odbyła się modlitwa ekumeniczna z udziałem duchownych kościoła prawosławnego ks. Mikołaja Hajduczeni i protestanckiego ks. Michała Walukiewicza.
W wojewódzkich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej wziął udział m.in. przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, marszałek Piotr Całbecki, a także przedstawiciele wojsk amerykańskich oraz delegacja ze szkockiego hrabstwa Fife, gdzie w czasie II wojny światowej szkolili się Cichociemni.
KS fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com