23 stycznia 2020

Grudziądz świętuje powrót w granice Rzeczpospolitej
Styczeń 2020 roku to wyjątkowo radosny czas, w którym nasz region świętuje 100. rocznicę powrotu do Macierzy. Wojewódzkie obchody odbyły się w Toruniu i Golubiu-Dobrzyniu. Świętowała już m.in. Bydgoszcz, Brodnica i Jabłonowo Pomorskie. Po tych miastach nadszedł czas na to, aby powrót w granice Rzeczpospolitej uczcił Grudziądz.
Główne obchody powrotu regionu Grudziądzkiego do Macierzy zorganizowano dokładnie w 100. rocznicę przejęcia władzy administracyjnej i wojskowej w Grudziądzu, tj. 23 stycznia. W programie zaplanowano m.in. mszę św., inscenizację historyczną jak i uroczystość patriotyczną z ceremoniałem wojskowym.
W przeddzień 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy (22 stycznia) odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której uczczono pamięć o narodowych bohaterach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Gościem uroczystości był Senator RP Ryszard Bober. W swoim wystąpieniu oddał hołd polskim rodzinom, które w czasie zaborów zachowały w swoich sercach wyjątkową miłość do Ojczyzny i marzenie o wolnej Polsce.
UM, PS fot. Urząd Miasta w Grudziądzu
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com