25 stycznia 2020

FESTYN RODZINNIE DLA NIEPODLEGŁEJ
100. rocznicę powrotu Jabłonowa Pomorskiego do Wolnej Polski uczniowie, nauczyciele i rodzice Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego postanowili uczcić w formie radosnego festynu "Rodzinnie dla Niepodległej". Program imprezy przygotowała pani Ewa Rzepka przy współudziale Marleny Smagi-Byrwa (scenografia i stroje), Małgorzaty Markowskiej (oprawa muzyczna), Barbary Czachor (tańce) oraz przy zaangażowaniu Dyrektor Szkoły Anny Berent. Następnie wielu nauczycieli i uczniów włączyło się w przygotowanie. Festyn otworzył pokaz tańca dzieci I-III przygotowany pod kierunkiem pań Katarzyny Dobrosielskiej i Sylwii Kaczmarskiej. Po nim uczniowie klas VII-VIII zaprezentowali ubiór codzienny i stroje wieczorowe okresu międzywojennego. Wszystkie kreacje dla modelek i modeli były dziełem pani Marleny Smagi-Byrwa. Teatrzyk dla dzieci oparty na lokalnej historii poprowadziła pani Maria Łożeńska. Był to teatrzyk można rzec "eksperymentalny", bo wszystkie role odegrały dzieci zaproszone z publiczności, które w nagrodę otrzymały tort złożony z lizaków. Młodsze dzieci mogły też umilić sobie czas malując malowanki w kąciku dla dzieci przygotowanym przez panie Beatę Chomicz i Wandę Wysocką-Pesta. W czasie festynu można było też podziwiać rysunki wykonane przez klasę III, której wychowawczynią jest pani Renata Kasprowicz. O historii Jabłonowa każdy mógł w kąciku historycznym porozmawiać z panią Marią Płaczkowską-Przydział lub tylko podziwiać logo festynu, jak i całorocznych szkolnych obchodów, namalowane przez panią Martę Zgryziewicz. Wszyscy świetnie bawili się podczas turnieju "Kocham Cię, Jabłonowo", do którego zadania przygotowała pani Ewa Maliszewska. Publiczność mogła włączyć się i zatańczyć wraz z uczniami belgijkę i poloneza, których układ choreograficzny przygotowała pani Barbara Czachor. Świętowanie 100. rocznicy zwłaszcza bez poloneza nie mogło by się odbyć, jak i bez śpiewu pieśni patriotycznych. Uczniowie przygotowali swój repertuar pod kierunkiem pani Mirosławy Kłosowskiej. Przez cały czas festynu każdy mógł wykonać sobie zdjęcie w naszym mini studiu fotograficznym (wszystkie zdjęcia będą dostępne na stronie https://dokorzeni.edupage.org/.Tu pomocą chętnym do wykonania zdjęć służyła pani Barbara Karbowniczek. Imprezę obsługiwało dwóch fotografów pani Ewa Kasprowicz-Walkusz oraz pan Krzysztof Turzyński. W trakcie imprezy nad obsługą nagłośnienia wypożyczonego z CKIS w Jabłonowie czuwał pan Rafał Gałuszewski. Podziękowanie za przygotowanie słodkiego poczęstunku należą się paniom z Rady Rodziców.

Najważniejszym punktem Festynu było zamknięcie szkolnej Kapsuły Czasu oraz Światełko dla Niepodległej. Do Kapsuły między innymi trafił list zredagowany przez polonistki Ewę Maliszewską, Grażynę Jankowską i Mirosławę Kłosowską podpisany przez całą społeczność szkolną, listy uczniów nagrodzonych w szkolnym konkursie "List do przyszłych pokoleń" oraz w formie elektronicznej zdjęcia wszystkich uczestników festynu, w tym całego grona pedagogicznego.

Laureatkami Konkursu "List do przyszłych pokoleń" zostały uczennice: Julia Jaszewska, Aleksandra Piotrowska, Karolina Goryńska. Komisja pod kierunkiem pani Elżbiety Zielaskowskiej wybrała też najlepszy list z każdej klasy: 7a-Agata Słowik, 7b- Oliwia Jadzińska, 7c- Patrycja Józefowicz, 8a-Agata Dumanowska i Natalia Cieplińska, 8b- Aleksandra Kaczyńska, 8c- Oliwia Kordella. Wszystkie listy można było przeczytać podczas festynu. Dodatkowo też każdy mógł napisać życzenia dla Jabłonowa, które trafią do szkolnej kroniki.

Atmosferę festynu w rytm lat 20. i 30. ubiegłego stulecia stworzyły kreacje, w jakich wystąpiły panie z grona pedagogicznego. Ponadto festyn pokazał, że uczniowie chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia. Ogółem w jego przygotowanie włączyło się ponad 60 uczniów z różnych klas.
Anna Berent,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Janusza Kucocińskiego
w Jabłonowie Pomorskim
fot. Turzyński Fotografia
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com