8 maja 2020

Narodowy Dzień Zwycięstwa
Od zakończenia wojny, do 2014 r. święto to było obchodzone 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Święto ustanowione zostało – jak głosi ustawa podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego – „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Ustawa znosi równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja.
Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, w jednym z berlińskich kasyn bezwarunkowej kapitulacji. Feldmarszałek Wilhelm Keitel, który reprezentował Niemcy, podpisał ją o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.
W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Tego dnia składano kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach.
Na terenie miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie mamy kilka najbardziej charakterystycznych miejsc upamiętniających tamten tragiczny w historii Polski okres.
Dziś, 8 maja 2020 r. mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. W związku z powyższym
Dziś 8 maja przypada Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii (75 lat). Hołd milionom zamordowanym, w tym 6 mln Polaków, oddali w dniu dzisiejszym Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniewem Mikuliczem oraz Zasłużony dla Miasta Jabłonowa Pomorskiego orac Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonowie Pomorskim Jan Miklikowski jak i Druhna Zuzanna Kozłowska – Hufiec ZHP Jabłonowo Pomorskie.
Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniewem Mikuliczem oddali hołd pomordowanym w wyniku działań wojennych przy miejscach pamięci znajdujących się w Lembargu, Konojadach, Buku Góralskim, Nowej Wsi jak i w Jabłonowie Zamku.
UMiG, as fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com