3 czerwca 2020

Światowy Dzień Roweru - brodniccy policjanci przypominają o bezpieczeństwie
Dzisiaj, 3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Warto w tym dniu przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa rowerzystów.
Z dnia na dzień warunki pogodowe ulegają znacznej poprawie, a co się z tym wiąże, większość z nas przesiada się z samochodów na rowery. Brodniccy policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. W sezonie wiosenno-letnim obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!
Pamiętajmy!
Rowerzysta na drodze jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca w samochodzie. Rowerzystę nie chroni maska samochodu ani pasy bezpieczeństwa.
Kierowco! Widząc przed sobą rowerzystę, Zwolnij! Jedź z taką prędkością abyś mógł bezpiecznie go wyprzedzić bądź ominąć. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty. (co najmniej 1 m.)
Rowerzysta na chodniku
Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.
Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.
Ścieżki rowerowe
Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.
Przejścia dla pieszych!
Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.
asp. szt. Agnieszka Łukaszewska
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Brodnicy
fot. KPP w Brodnicy
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com