2 lipca 2020

Senat upamiętnił 100. rocznicę śmierci prof. Ludwika Rydygiera
W tym roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Rydygiera, profesora nauk medycznych i prekursora nowych metod leczenia, który urodził się w Dusocinie pod Grudziądzem. Podczas posiedzenia senatu w dniu 1 lipca br. na wniosek senatora Ryszarda Bobera jednomyślnie podjęta została uchwała upamiętniająca postać tego wybitnego chirurga.
Po głosowaniu nad uchwałą, w budynku wyższej izby parlamentu odbył się wernisaż wystawy upamiętniającej lekarza. Współorganizatorem wystawy był Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który jej przygotowanie zlecił Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Wystawę pt. „Ludwik Rydygier (1850-1920) – życie i działalność” otworzyli wspólnie Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senator Ryszard Bober, przedstawiciele Towarzystwo Chirurgów Polskich na czele z prezesem, prof. Markiem Jackowskim, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, a także samorządowcy z województwa kujawsko-pomorskiego.
Wystawa ma na celu przypomnienie życia i działalności światowej sławy chirurga, który wykonał pierwszą na świecie operację wycięcia wrzodu żołądka. Ekspozycja przedstawia karierę bohatera, od studiów medycznych w Gryfii (Greifwaldzie), aż po pełnienie funkcji Rektora Uniwersytetu we Lwowie.
Biuro Senatora RP
Ryszarda Bobera
fot. Kancelaria Senatu RP, Beata Adwent – Urząd Miejski w Grudziądzu
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com