1 sierpnia 2020

76. Rocznica Powstania Warszawskiego
1 sierpnia to dzień, w którym w wielu miastach Polski o godz. 17:00 zabrzmiały syreny. Przechodnie zatrzymywali się, by oddać hołd powstańcom warszawskim. Nie inaczej było w Jabłonowie Pomorskim. Data 1 Sierpnia 1944 r. to szczególny dzień, który przypomina nie tylko o odwadze i oddaniu, ale także o miłości do ojczyzny.

W tym roku przypada 76 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji pod pomnikiem przed Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim o godzinie 17:00 tzw. godzinie "W" Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniew Mikulicz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Aleksandra Juszkiewicz, Wiceprzewodniczący Krzysztof Kamiński wraz z Druhnami ZHP Jabłonowo Pomorskie, Centrum Kultury i Sportu, przedstawicielami Jabłonowskiego Związku Kombatantów Wojennych oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, zwanej godziną „W”. Powstańcy zaatakowali wówczas równocześnie niemieckie obiekty w całej Warszawie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki z Niemcami przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Powstanie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku. Wśród walczących w powstaniu byli także mieszkańcy naszego miasta i gminy: Hubert Władysław Jaskólski, pseudonim Janusz (zmarł 31.08.1944r.) oraz Konrad Dunajski.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta. Ponadto stolica Polski została niemal całkowicie spalona i zburzona.
UMiG, szb fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com