19 sierpnia 2020

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą - Pamiętamy!
We wtorek 18 sierpnia 2020 r. przypadła setna rocznica Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą, która była ważnym elementem Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Dla odradzającej się po latach niewoli Polski Wojna Polsko-Bolszewicka z 1920 roku była wydarzeniem szczególnym. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z trudem wywalczonej niepodległości. Bitwa pod Brodnicą, będąca starciem zbrojnym, które miało miejsce 18 sierpnia 1920 roku między oddziałami Polskimi pod dowództwem płk. Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rtm. Ignacego Miełżyńskiego, a wojskami Bolszewickimi z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy wspartymi przez oficerów Niemieckich, to ważne zwycięstwo Polskich wojsk.

Podczas oficjalnych wtorkowych uroczystości odbył się również ponowny pochówek 4 polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie 100 lat temu. Szczątki poległych zostały ekshumowane z mogiły w Szabdzie przez służby współpracujące z Instytutem Pamięci Narodowej.

Z uwagi na sytuacje epidemiczną w naszym kraju, uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy odbyły się na cmentarzu wojskowym w lasku miejskim i miały skromniejszy charakter. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Burmistrz Przemysław Górski w imieniu mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie złożył kwiaty w kaplicy wzniesionej ku czci żołnierzy poległych w Bitwie Polsko-Bolszewickiej.

„Z wielkim zaszczytem traktujemy fakt, iż miasto i gmina Jabłonowo Pomorskie zapisała również swoje zaszczytne miejsce w historii bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą. Wydarzenia z przed stu lat na stałe wpisały się w zbiorową naszą miejsko-gminną oraz ogólnopolską pamięć o bohaterach z 1920 roku” – podkreślił Burmistrz Przemysław Górski.

(więcej o
Bitwie Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą)
UMiG, szb fot. UMiG
 

 

powrót

 


Jeśli uważasz, że jakaś fotka narusza twoją prywatność, napisz do moderatora


strona główna serwisu »»» www.jablonowo.com